آب انبار شش بادگیر یزد، عکس

به گزارش مجله شرقیا، برای شهرهای کویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می گردد. در این شهر بیش از 75 آب انبار وجود دارد که یکی از معروف ترین آنها آب انبار شش بادگیر است. این آب انبار دارای شش بادگیر می باشد و در دوره قاجاریه ساخته شده است.

آب انبار شش بادگیر یزد، عکس

آب انبار شش بادگیر در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار گرفته است

ویژگی آب انبار شش بادگیر

این آب انبار در محله ای به همین نام در شهرستان یزد قرار گرفته است. این بنا دارای دو ورودی (یکی در شمال و دیگری در جنوب مخزن)، شش بادگیر و مخزن عظیمی به حجم دو هزار متر مکعب است. این آب انبار پنجاه و پنج پله دارد. ورودی آب انبار در قسمت جنوبی است و بین پله های بیست و پنج و بیست و شش آن، از بالا یک هشتی با سنگ فرش آجری قرار گرفته است و طاق آب انبار بعد از هشتی آغاز می گردد. شیر آن نیز در قسمت ورودی شمالی است. ورودی شمالی نسبت به مخزن شیر، قرینه ورودی جنوبی است. آب انبار دارای گنبد تخم مرغی شکل است.

ارتفاع مخزن آب آن 6/12 متر و ارتفاع بادگیرها ده متر است. آب انبارها از جمله تأسیسات وابسته به قنات هستند که برای ذخیره سازی در زمستان و استفاده در تابستان کاربرد داشته اند. این آب انبار عظیم و پرحجم بالغ بر 2٬000 متر مکعب گنجایش داشته و دو عدد شیر یا راه دسترسی به شیر آب انبار دارد که یکی برای استفاده مسلمین و دیگری برای استفاده اقلیت مذهبی زرتشتی می باشد.

عکس های آب انبار شش بادگیر ارتفاع مخزن آب بادگیر شش بادگیر، 6/12 متر و ارتفاع بادگیرها ده متر است

این آب انبار دارای شش بادگیر است، سه بادگیر آن از ابتدا ساخته شده بود و سه بادگیر دیگر بعدها به آن الحاق شده است. با کمی دقت در شکل بادگیرها تفاوت سه بادگیر قدیمی با دیگر بادگیرهای آن مشهود است. شش بادگیر آب انبار با توجه به شرایط اقلیمی و جهت باد در این منطقه به شکل 8 وجهی می باشند. برای شهرهای کویری همچون یزد ارزش آب بیش از هر جای دیگر احساس می گردد. در این شهر بیش از 75 آب انبار وجود دارد 180سال پیش در دوره قاجاره ساخته شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1500

به "آب انبار شش بادگیر یزد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب انبار شش بادگیر یزد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید