اکثر کارگران ساختمانی یاری معیشتی نگرفته اند

به گزارش مجله شرقیا، نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گفت: بسیاری از کارگران ساختمانی که جزو اقشار محروم و شدیدا آسیب پذیر هستند یاری معیشتی دریافت نکرده اند.

اکثر کارگران ساختمانی یاری معیشتی نگرفته اند

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

هادی ساداتی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره مشمول نشدن بسیاری از کارگران از دریافت بسته معیشتی گفت: متاسفانه بیش از 90 درصد مراجعان ما اعلام می نمایند که یاری معیشتی به آنها تعلق نگرفته است؛ در حالی که جامعه کارگری و کارگران ساختمانی جزو محروم ترین طبقات و اقشار ضعیف و به شدت آسیب پذیر هستند.

وی گفت: اعتقادی به کارساز بودن این بسته معیشتی با توجه به شرایط تورمی که اکنون به وجود آمده ندارم و بعید می دانم تاثیری بر زندگی کارگران ساختمانی بگذارد ولی سوال ما این است که 17 میلیون خانواده ای که این یاری به آنها داده شده چه کسانی هستند؟

این مقام مسئول کارگری گفت: حدس ما این است اقشار تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد یاری معیشتی دریافت نموده اند و درصد پرداخت به گروههای دیگر از جمله کارگران بسیار اندک بوده است.

کد ملی 1.2 میلیون کارگر ساختمانی در اختیار سازمان تامین اجتماعی

نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی درباره ثبت کد ملی کارگران در کد دستوری و سامانه اعلام شده نیز گفت: بیشتر کارگران کد دستوری را وارد نموده اند ولی هنوز جوابی نگرفته اند. البته به یک عده پیامی ارسال شده مبنی بر اینکه دسترسی به حسابهای شخصی از طرف دولت داده گردد ولی بعید می دانم که کارگران ساختمانی بیش از یکی دو حساب داشته باشند ولی دسترسی به حسابهایشان آسان و شرایطشان هم تعیین است، چون سازمان تامین اجتماعی قریب به یک میلیون و 200 هزار کد ملی در اختیار دارد و می تواند اطلاعات مربوطه را در سامانه هدفمندی یارانه ها آنالیز کند.

ساداتی همچنین درباره معیارهای مشمول شدن افراد در بسته معیشتی دولت گفت: در خصوص داشتن ملک میلیاردی عموما در شهرستانها با این مساله روبرو هستیم و به عناوین مختلف با آن دست به گریبانیم. بسیاری از کارگران مایملک پدری دارند یا زمین و ملکی قبلا خریداری نموده اند که اکنون قیمتش بالا رفته است ولی این ملاک نمی گردد که بگوییم شرایط طرف عالی است. آنچه در سامانه کارگران ساختمانی تعریف شده معاملات آنچنانی است که رقم های بالای معاملات نشان می دهد فرد کارگر ساختمانی نیست و انبوه ساز است و ساخت و ساز می نماید.

به گفته وی فردی که سالهای سال کار نموده و ماشینی خریده که یک شبه قیمتش سه برابر شده مقصر نیست و نمی توانیم تورم و نوسانات مالی را گریبانگیر مردم کنیم.

نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگران با اشاره به سامانه بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: همه کارگران بیمه شده سال 1389 تا امروز در این سامانه ثبت نام کردند و اطلاعاتشان موجود است؛ بنابر این با توجه به سامانه ای که وزارت کار از قبل تعریف نموده، اطلاعات کارگران ساختمانی به طور شفاف و شناسنامه دار تعیین است و به راحتی می توان شرایط کارگران ساخمانی از نظر معیشتی، کاری و درآمدی را رصد کرد؛ لذا اینکه کارگران ساختمانی یاری معیشتی نگرفته اند جای شک و تعجب دارد.

به گزارش خبرنگاران، با وجود آنکه واریز یاری معیشتی طی روزهای اخیر در سه مرحله اجرا شده و طبق اعلام سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی، 60 میلیون نفر از یاری معیشتی بهره مند شده اند اما فعالان و مقامات کارگری می گویند این یارانه به طور محدود و به تعداد کمی از کارگران حداقل بگیر و بازنشسته پرداخت شده و بخش اعظمی از کارگران را شامل نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 587

به "اکثر کارگران ساختمانی یاری معیشتی نگرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اکثر کارگران ساختمانی یاری معیشتی نگرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید