خزانه دولت در اختیار تبلیغات انتخاباتی اشرف غنی

به گزارش مجله شرقیا، نهادهای ناظر و بعضی کارشناسان تأکید می نمایند که تیم انتخاباتی دولت ساز برای حفظ قدرت از خزانه دولت استفاده می نماید و به نظر اشرف غنی فشارهای اخیر وزارت خارجه آمریکا نیز کار زلمی خلیلزاد است.

خزانه دولت در اختیار تبلیغات انتخاباتی اشرف غنی

به گزارش دفتر منطقه ای مجله شرقیا، آمریکا ظاهراً از حیف و میل یاری های خارجی به دولت افغانستان به ستوه آمده است، نمایندگان و نهادهای ناظر این کشور به خوبی مطلع هستند که امکانات و یاری های جهانی بدون دستاورد هزینه می شوند.

از سوی دیگر، بعضی مطلعان نیز نگرانند که تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی خزانه این کشور را به سرنوشت سال 2014 روبرو کند.

بعضی از رؤسای ستادهای انتخاباتی اشرف غنی در گذشته در مقام های مهمی بودند و از پول و امکانات دولتی برای پیروزی رئیس جمهور کنونی استفاده می کردند.

رسانه روسی فارسی رو می نویسد: عمر زاخیلوال وزیر دارایی سابق و فاروق وردک وزیر آموزش و پرورش متهم شدند که خزانه دولت را به نفع تیم اشرف غنی مصرف کردند؛ البته بعدها نهادهای ناظر و از جمله اشرف غنی رهبری حکومت وحدت ملی اعلام کردند که خزانه خالی را از حامد کرزی تحویل دریافتد.

اکنون نیز نگرانی هایی وجود دارد که اشرف غنی خزانه دولت را برای حفظ قدرت و تبلیغات انتخاباتی خالی کند.

با این حال، در روزهای اخیر نیز فشارهای وزارت خارجه آمریکا علیه دولت افغانستان با اعلام بیانیه هایی افزایش یافته است، اما دولت افغانستان زیاد نگران این فشارها نیست و با خیال آسوده برنامه های انتخاباتی اش را برای باقی ماندن در قدرت دنبال می نماید.

تیم دولت ساز به رهبری اشرف غنی باور دارد که بیانیه های پی در پی وزارت خارجه آمریکا کار زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان است؛ زیرا شکست سنگینی را در برابر کابل و توقف مذاکرات طالبان در قطر متحمل شد و اکنون در پی انتقام جویی است.

این تیم معتقد است که به نظر خلیلزاد، رهبری دولت کنونی افغانستان و لابی هایش مقصر توقف مذاکرات قطر هستند. آنها با تمام توان کوشیدند تا جلوی توافق طالبان و آمریکا گرفته گردد؛ بنابراین اشرف غنی فشارهای وزارت خارجه آمریکا را اقدامات شخصی خلیلزاد و پامپئو می داند.

به هر حال، به نظر می رسد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به نتیجه بدون چالش منجر نمی گردد، البته که اشرف غنی برای حفظ قدرت از هر طریق کوشش می نماید، اما عبدالله عبدالله رقیب وی این بار، ائتلاف قدرتمندی را در اختیار دارد که نادیده دریافت آنها برای غنی و جامعه جهانی کار ساده ای نیست.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 410

به "خزانه دولت در اختیار تبلیغات انتخاباتی اشرف غنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خزانه دولت در اختیار تبلیغات انتخاباتی اشرف غنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید