دیپلمات روس: مسئولیت شکست برجام فقط به عهده آمریکا خواهد بود

به گزارش مجله شرقیا، نماینده دائم روسیه در وین با یادآوری اینکه آمریکا به اقدامات تحریک آمیز خود علیه ایران ادامه می دهد، از طرف های باقی مانده در برجام خواست تا تمام کوشش خود را برای برقراری توازن بین تعهدات هسته ای و مالی توافقنامه هسته ای به کار گیرند.

دیپلمات روس: مسئولیت شکست برجام فقط به عهده آمریکا خواهد بود

به گزارش گروه بین الملل مجله شرقیا به نقل از خبرگزاری تاس، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نمود، آمریکا با اقدامات تحریک آمیز خود سعی دارد تهران را به سمت پاسخ تند و اقدامات شتاب زده پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سوق بدهد. به گفته وی، مقامات مسکو از واشنگتن انتظار دارند تا مواضع خود در قبال برنامه هسته ای ایران را تغییر دهد و اگر برجام شکست بخورد تمامی مسئولیت آن به عهده طرف آمریکایی خواهد بود.

این مسئله در متن سخنرانی اولیانوف در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ 11 ژوئن (21 خرداد) آمده است که امروز در سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه منتشر شد.

این دیپلمات روس تأکید کرد: ما از ایالات متحده می خواهیم تا در خط مشی خود درباره توافق هسته ای با ایران تجدیدنظر کند که بزرگترین دستاورد در عرصه عدم گسترش هسته ای به شمار رفته و این امکان را به جامعه دنیای داده تا از صلح آمیز بودن کامل برنامه هسته ای ایران اطمینان پیدا کند. اگر ابزار در نظر گرفته شده در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای کسب این اطمینان از بین رفته و این توافقنامه شکست بخورد، مسئولیت آن تنها به عهده آمریکا خواهد بود.

اولیانوف یادآور شده؛ در واقع آمریکا نه تنها از توافق هسته ای خارج شده، بلکه عملاً خط مشی از بین بردن آن و قبل از هر چیز بلوکه کردن اجرای بخش اقتصادی این توافقنامه را در پیش گرفته است.

این دیپلمات بلندپایه روس شرح داد: دولت آمریکا با استفاده از روش های شانتاژ، اعمال فشار و تهدید آشکار، سعی می نماید دیگر کشورهای دنیا را مجبور کند تا روابط تجاری اقتصادی قانونی خود با جمهوری اسلامی ایران را، به خصوص در عرصه نفت و اقتصادی، متوقف نمایند، در حقیقت واشنگتن استقلال عمل سایر کشورها را محدود ساخته و کوشش می نماید تا آنها را به خودداری از اجرای برجام که از سوی قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت نیز مورد حمایت قرار گرفته، وادار کند.

وی گفت: گذشته از این، آمریکا از اول ماه مه سیاست غیرسازنده خود را در خصوص بخش های مجزایی از توافقنامه هسته ای گسترش داده و خروج حجم اضافی اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین از ایران را نیز تهدید به تحریم نموده است، یعنی در عمل میخواهد مقامات تهران را به سمت انحراف از توافق هسته ای و دست زدن به اقدامات پاسخگویانه شدیداللحن تحریک کند.

نماینده روسیه در وین ابراز اطمینان کرد: تصمیمات ایران درباره توقف اجرای بعضی تعهدات داوطلبانه این کشور در چارچوب برجام، برای مقامات مسکو کاملاً قابل درک است، ولی در عین حال از مقامات تهران درخواست می کنیم تا به اقدامات تحریک آمیز آمریکا پاسخ مثبت نداده و از هر گونه اقدام شتاب زده در رابطه با توقف اجرای تعهدات تهران در قبال برجام خودداری نمایند.

به گفته وی؛ روسیه از تمامی طرف های باقی مانده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می خواهد تا تمام کوشش خود را برای برقراری توازن لازم بین تعهدات هسته ای و اقتصادی توافقنامه هسته ای به کار بگیرند و مقامات مسکو نیز به نوبه خود به کار خود در این جهت گیری ادامه خواهند داد.

اولیانوف اضافه نمود: ما از دیگر شرکای اقتصادی جمهوری اسلامی نیز می خواهیم که تحت تأثیر فشارهای خارجی قرار نگیرند و این واقعیت را درک نمایند که وضعیت کنونی پیرامون ایران، اهمیتی به مراتب گسترده تر از یک اقدام سیاسی داشته و مسئله بر سر اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، تقویت رژیم عدم گسترش و همچنین ممانعت از احیای تهدیدات بی ثبات نماینده در منطقه خاورمیانه است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 235

به "دیپلمات روس: مسئولیت شکست برجام فقط به عهده آمریکا خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات روس: مسئولیت شکست برجام فقط به عهده آمریکا خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید