کرونا سرمایه گذاران خارجی را از چین فراری داد

به گزارش مجله شرقیا، سرمایه گذاری خارجی در چین بیش از 10 درصد کمتر شده است.

کرونا سرمایه گذاران خارجی را از چین فراری داد

به گزارش مجله شرقیا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، داده های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می دهد که سرمایه گذاری خارجی مستقیم در چین در مجموع سه ماه نخست سال جاری به 216.19 میلیارد یوان (30.62 میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 10.8 درصد کاهش نشان می دهد. اصلی ترین دلیل این فرایند کاهشی با وجود آغاز نسبتا خوب در ماه ژانویه، ناشی از انتشار ویروس کرونا بوده است.

تنها در ماه مارس حجم سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در چین در مقایسه با مارس 2019 به میزان 14.1 درصد کاهش داشته است.

هر چند که کووید-19 در چین تا حد زیادی مهار شده و فرایند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از 3342 کشته و 82 هزار مبتلا، کماکان اصلی ترین کانون درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی 1997 تا 2019 معادل 4.52 میلیارد دلار بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری 134.96میلیارد دلاری سال 2018 و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری 1.83 میلیارد دلاری سال 2000 بوده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 956

به "کرونا سرمایه گذاران خارجی را از چین فراری داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا سرمایه گذاران خارجی را از چین فراری داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید