گوترش موعد برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه را تأیید کرد

به گزارش مجله شرقیا، دبیرکل سازمان ملل تأیید کرد که هشتم آبان ماه اولین جلسه اعضای کمیته قانون اساسی سوریه به میزبانی سازمان ملل در ژنو برگزار می شود.

گوترش موعد برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه را تأیید کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله شرقیا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه تأیید کرد که اولین نشست کمیته تدوین قانون اساسی سوریه یک ماه دیگر در شهر ژنو سوئیس برگزار می شود.

به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، همانطور که پیشتر هم ولید المعلم وزیر خارجه سوریه اعلام کرده بود، این نشست روز 30 اکتبر (8 آبان) برگزار خواهد شد.

این کمیته 150 عضو دارد که در چارچوب روند سیاسی حل و فصل بحران سوریه قرار است قانون اساسی کنونی را اصلاح کرده یا قانون اساسی تازه ای تدوین کنند. این کمیته با مشارکت تمام طرف های سیاسی سوریه از جمله احزاب سیاسی معارض تشکیل شده است.

گوترش هفته گذشته هم در سخنرانی افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود: پیشرفت جدیدی در راهکار سیاسی برای بحران سوریه حاصل شده است. با تمام طرف ها به توافق رسیدیم تا کمیته فراگیر، متعادل و معتبر برای [بازنویسی] قانون اساسی سوریه تشکیل شود.

بر اساس نقشه راهی که در روند موسوم به آستانه با مشارکت تهران، مسکو و آنکارا تدوین شده، قرار است پس از تدوین قانون اساسی جدید، انتخابات تازه ای در سوریه برگزار شود. روند آستانه از اواخر سال 2016 میلادی (آذر ماه 1395) به ابتکار وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه آغاز شد و قرار شد مذاکرات صلح دولت و معارضین سوری در شهر آستانه (نورسلطان کنونی) قزاقستان برگزار شود. این روند تاکنون به برقراری آتش بس در بخش های بزرگی از سوریه و همچنین حرکت به سوی حل سیاسی بحران منجر شده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 435

به "گوترش موعد برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه را تأیید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوترش موعد برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه را تأیید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید