یافته های دلگرم کننده در روزهای کرونایی

به گزارش مجله شرقیا، در حالی که اهمیت اقدامات احتیاطی و ایمن ماندن در طول این همه گیری را نمی توان منکر شد، نباید فراموش کرد که تحقیقات نوظهور می توانند منجر به ایجاد روش هایی شوند که برای معالجه و پیشگیری از این بیماری در آینده به کار رود.

یافته های دلگرم کننده در روزهای کرونایی

در حالی که شمار مبتلایان و قربانیان بیماری کووید-19 هم چنان رو به افزایش و آمار های دنیای نیز بسیار زیاد است، احساس غرق شدن در موجی از اخبار و اطلاعات منفی طبیعی است؛ اما نباید فراموش کرد که متخصصان در سراسر دنیا در کوشش برای یافتن راه های درمان و کنترل این همه گیری هستند.

شمار دنیای مبتلایان به کروناویروس جدید تا به امروز به حدود 678 هزار نفر رسیده که از این میان حدود 32 هزار نفر جان باخته اند. این اعداد و آمار ها می توانند بی قراری و نگرانی را به افراد القا نمایند.

در حالی که اهمیت اقدامات احتیاطی و ایمن ماندن در طول این همه گیری را نمی توان منکر شد، نباید فراموش کرد که تحقیقات نوظهور می توانند منجر به ایجاد روش هایی شوند که برای معالجه و پیشگیری از این بیماری در آینده به کار رود.

در این مقاله به نقل از سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، بعضی از شواهد و تحقیقات پزشکی امیدوارنماینده ای که در ارتباط با شیوع کروناویروس بدست آمده، آورده شده است:

- اقدامات مناسب در کنترل عفونت در جلوگیری از ابتلای کادر درمان موثرند

محققان در هنگ کنگ در یک مطالعه تأثیر شیوع این بیماری در 43 بیمارستان عمومی آنجا را ارزیابی نموده اند. نتایج این مطالعه نشان داد که در نتیجه اجرای بهترین روش های کنترل عفونت، هیچ یک از کارکنان بهداشت و درمان طی دوره مطالعه به این ویروس مبتلا نشدند. علاوه بر این، هیچ عفونتی ناشی از خود محیط بیمارستان رخ نداد.

متخصصان نتیجه دریافتد اقدامات مناسب جهت کنترل عفونت در بیمارستان ها می تواند از انتقال کروناویروس جدید به کادر درمان جلوگیری کند. توجه به بهداشت دست ها، پوشیدن ماسک های جراحی در بیمارستان و استفاده مناسب از تجهیزات محافظ شخصی در مراقبت از بیمار نیز از اقدامات کلیدی کنترل عفونت برای جلوگیری از انتقال ویروس در بیمارستان ها محسوب می شوند.

- ابتلا به کروناویروس احتمالا مصونیت در برابر عفونت مجدد ایجاد می نماید

مطالعات اجرا شده روی میمون ها نشان داد که ابتلا به کروناویروس جدید به احتمال زیاد فرد را از ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می نماید.

محققان دو میمون از چهار میمون مورد مطالعه را 28 روز پس از ابتلای اولیه به کروناویروس دوباره در معرض این ویروس قرار دادند، اما نتایج آزمایش ها نشان داد این حیوانات مجدد به کرونا مبتلا نشده و در برابر ابتلا مصون شده اند. در واقع می توان امیدوار بود که پاسخ پادتن های سیستم ایمنی بدن به این ویروس برای مدتی طولانی دوام خواهد آورد. هرچند برای دستیابی به نتایج قطعی انجام آزمایشات بیشتر در این زمینه ضرورت دارد.

با این حال گفته می گردد در صورتی که این ویروس وارد بدن فردی گردد، اما به غدد لنفاوی نرسد، در واقع نمی توان گفت که فرد بیمار شده و تنها ناقل این ویروس است، از آن رو در این شرایط واکنش پادتنی صورت نگرفته و احتمال ابتلای مجدد وجود دارد.

این یافته ها برای طراحی و ساخت واکسن کروناویروس اهمیت بسیاری دارد.

- یک واکسن کروناویروس تحت آزمایش قرار گرفته است

در حال حاضر یک واکسن بالقوه کووید-19 برای اولین بار بر روی انسان مورد آزمایش قرار گرفته است. تامین اقتصادی این آزمایش که در یک مؤسسه تحقیقاتی بهداشت در سیاتل اجرا شده، توسط موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH) صورت گرفته است.

در این کارآزمایی، 45 داوطلب سالم واکسنی را دریافت می نمایند که حاوی بخشی از کد ژنتیکی است که از ویروس SARS-CoV-2 (کروناویروس جدید) کپی شده است. از آنجایی که این واکسن حاوی ویروس واقعی نیست، احتمال ابتلا در داوطلبان وجود ندارد.

مقامات دولتی آمریکا اعلام نموده اند که ممکن است 12 تا 18 ماه زمان ببرد تا این واکسن به بازار برسد و شرح داده اند که هدف اصلی آزمایش کنونی اطمینان از این موضوع است که عوارض جانبی جدی وجود ندارد.

با این حال، کوشش های زیادی برای تهیه واکسن های جدید نیز در حال اجرا است.

- یک روش قدیمی می تواند با کووید-19 مبارزه کند

پزشکان ممکن است بتوانند از یک روش قدیمی تحت عنوان پادتن درمانی غیرفعال برای معالجه کووید-19 استفاده نمایند. محققانی که این مقاله را تألیف نموده اند می گویند گسترش این گزینه احتیاجی به تحقیق و توسعه ندارد، زیرا این روش از دهه 1930 میلادی آغاز شده است.

این روش شامل دریافت خون از فردی است که ویروس را داشته و از آن بهبود یافته است. محققان امیدوارند بتوانند با استفاده از سرم خون، بخشی که حاوی پادتن های ضد عفونت است و تزریق آن به افراد دیگر هم از بروز این بیماری در آن ها جلوگیری نموده و هم در صورت ابتلا به مقابله با آن یاری نمایند.

به گفته متخصصان این روش کاملا قابل اجراست و تنها به کوشش، سازماندهی، منابع ... و افرادی که از این بیماری بهبود یافته و می توانند خون اهدا نمایند، احتیاج است.

- سیستم ایمنی بدن می تواند کروناویروس را از بین ببرد

یک مطالعه به آنالیز یکی از موارد ابتلا که طی چند روز بهبود یافته پرداخته و آن را مستند نموده است. این بیمار زنی 47 ساله بود که در ووهان چین به ویروس مبتلا شده بود و محققان پاسخ ایمنی اش را در کوشش برای فهم نحوه بهبودی او آنالیز کردند.

محققان افزایش ایمونوگلوبولین G، شایع ترین نوع پادتن را در نمونه های خون این زن مشاهده کردند. علاوه بر این، آن ها افزایش ایمونوگلوبولین M. را نیز در خون او یافتند. محققان هم چنین 7 تا 9 روز پس از آغاز علائم، تعداد زیادی سلول ایمنی کلیدی مانند سلول های تخصصی یاور T، سلول های T. قاتل و سلول های B. را کشف کردند.

به گفته متخصصان، این یک قدم باورنکردنی رو به جلو برای درک آنچه باعث بهبودی بیماران کووید-19 می گردد، است. از این نتایج می توان برای درک پاسخ های ایمنی در افراد مبتلا به کووید-19 و به کارگیری آن ها در مقیاس های عظیم تر برای درمان این بیماران استفاده کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 910

به "یافته های دلگرم کننده در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یافته های دلگرم کننده در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید