ایران زمین؛ تخت جمشید خشتی کجاست؟

به گزارش مجله شرقیا، تخت جمشید خشتی در درون کوه خواجه که در جنوب غربی شهر زابل قرار گرفته، واقع شده است.

ایران زمین؛ تخت جمشید خشتی کجاست؟

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی مجله شرقیا؛ ارنست هرتسفلد، باستان شناس و ایران شناس آلمانی در سال های 1925 و 1929 میلادی با آنالیز آثار تاریخی پیرامون کوهی که در 30 کیلومتری جنوب غربی شهر زابل قرار گرفته است، عنوان تخت جمشید خشتی را به این مجموعه تاریخی اطلاق کرد. این مجموعه برای مسیحیان، مسلمانان و زرتشتیان مقدس است.

مجموعه قلعه کاخا که در درون کوه خواجه قرار گرفته، شامل تعداد زیادی از آثار باستانی متعلق به دوره های تاریخی ساسانی و اشکانی است. در بخشی از این مجموعه تاریخی، بقایای مکان های اسلامی و معبد بودایی دیده می گردد. این مجموعه شامل مجموعه کاخ ها، قلعه کهک کهزاد، قلعه چهل دختر، قلعه سرسنگ، آرامگاه خواجه غلطان، ساختمان پیر گندم بریان، خانه شیطان، بنا های منفرد آرامگاهی و قبور اسلامی است.

شایان ذکر است؛ قلعه کهک کهزاد در دو دوره اشکانیان و ساسانیان ساخته شده است. این قلعه با توجه به نوع ساخت و موقعیت استراتژیکی منطقه، شبیه به یک دژ نظامی است.

ذوالفقار کرمانی در کتاب جغرافیای نیمروز در خصوص قلعه کهک کهزاد نوشته است: این قلعه روی تپه واقع شده است و این قلعه را حشمت الملک جهت حفظ و حراست بند (سد) سیستان ساخته است. قلعه کهک کهزاد در تاریخ 30 تیر 1384 به ثبت ملی رسیده است.

کوه خواجه نیز در 24 شهریور ماه 1310 ثبت ملی شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 86

به "ایران زمین؛ تخت جمشید خشتی کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران زمین؛ تخت جمشید خشتی کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید