بازدید از لوکیشن های فیلم Spectre و همسفر شدن با مأمور 007

به گزارش مجله شرقیا، ، شخصیتی تخیلی و شناخته شده است که تا کنون توسط بازیگران مختلفی، مهمان پرده نقره ای سینماها بوده است. مجموعه فیلم های جیمز باند در شمار پرفروش ترین فیلم های دنباله دار دنیا، جایگاهی خاص را به خود اختصاص داده اند. به تازگی جدیدترین فیلم جیمز باند ، روانه سالن های سینما شده است. فیلمی که با بودجه ای 300 میلیون دلاری ساخته شده است و به نظر می رسد که به فروشی جالب توجه دست پیدا خواهد نمود. در ادامه همراه ما باشید تا در گشت وگذاری متفاوت و همراه با این مأمور کارکشته، به شماری از لوکیشن های این فیلم سر بزنیم.

بازدید از لوکیشن های فیلم Spectre و همسفر شدن با مأمور 007

جیمز باند نام شخصیتی است که در سال 1953 توسط نویسنده فقید انگلیسی یان فلمینگ (Ian Fleming) و در قالب 12 داستان بلند و 2 داستان کوتاه، پا به عرصه وجود گذاشت. از زمان مرگ فلمینگ در سال 1964 تا کنون 8 نویسنده دیگر راه او را دنبال کرده و فرصت ماجراجویی های بیشتری را برای این مأمور سرویس مخفی انگلستان MI6، رقم زده اند. اما دیگربار باند بازگشته است؛ بله، یکی از محبوب ترین جاسوس های بین المللی دنیا که ماجراجویی هایش تا به امروز بسیاری را مجذوب خود کرده، وارد ماجرایی پرکشمکش شده و از نو بیننده را مجذوب مهارت های خود می نماید. دَنیل کریگ ، در چهارمین نقش آفرینی خود در قالب شخصیت جیمز باند، به گوشه و کنار دنیا سفر کرده و بازهم همچون گذشته، سعی در نجات دنیا دارد. این بار شهرهای اصلی که لوکیشن سفر پر ماجرای مأمور 007 هستند، در کشورهای همچون اتریش، مکزیک، مراکش، ایتالیا و مثل همواره انگلستان واقع شده اند. به همین مناسبت ما نیز قدم به قدم این جاسوس کارکشته را تعقیب کرده و همراه با عوامل فیلم ساز اندکی بیشتر با حال و هوای لوکیشن های این فیلم آشنا می شویم. به علاوه شماری از نقاط تماشایی این کشورها را نیز که برای گردشگران مجذوب کننده هستند، به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

اتریش

تیرول ، یکی از ایالت های کشور اتریش است که از دو بخش تشکیل شده، یکی ناحیه ای وسیع که تیرول شمالی خوانده شده و دیگری بخشی کوچک که تیرول شرقی نامیده می گردد. شهر اوبرتیلیاک در تیرول شرقی و در ارتفاعات دره رودخانه گِیل واقع شده، یکی از لوکیشن های اصلی فیلم برداری در این کشور بود. این شهر بیش از هر چیز دیگر به خاطر راستاهای زیبای راهپیمایی در فصل تابستان و راستاهای اسکی زمستانی خود، به شهرت رسیده است. کریستوف والتز ، بازیگر اتریشی- آلمانی پیش تر اعلام کرده بود که به او پیشنهاد شده در این فیلم و در نقش شخصیتی به نام فرانز اوبرهاوزِر ، بازی کند. فردی مرموز که ارتباطاتی پیچیده با گذشته مأمور 007 دارد. سکانس هایی از فیلم با حضور او که در این ناحیه فیلمبرداری شدند. البته بعدا تعیین شد که والتز درواقع در نقش شخصیت انتقام جوی ارنست استاورو بلوفلد ، رئیس مطرود تشکیلات اسپکتر یا شبح ایفای نقش کرده است. البته اوبرتیلیاک، تنها لوکیشن فیلم برداری در اتریش نبود. گروه فیلم ساز تصمیم گرفتند بخش های بیش تری از صحنه های پر زدوخورد و تیراندازی جدیدترین فیلم جیمز باند را، در میان مناظر برفی باشکوه کشور اتریش فیلم برداری کنند. این صحنه ها بیشتر در زِلدن گرفته شد. تهیه کننده مایکل جی. ویلسون در این مورد می گوید:این بار ما به دنبال چیزی فراتر از نشان دادن صرف ورزش های زمستانی بودیم. به همین دلیل صحنه های تعقیب و گریز پر هیجان تری را با استفاده از هواپیما طرح ریزی کردیم که بار اکشن و هیجانی فیلم را به مراتب بالاتر برده است.در میان شکوه این مناظر برفی، چشم بیننده به سختی قادر به تمرکز روی صحنه های اکشن فیلم است. زلدن دارای سه کوهستان مرتفع بوده که ارتفاع هر سه بالای 3 هزار متر است. یکی کوهستان شواتزِر اشناید که بر فراز یخچال رِتِن باخ قرار گرفته، دیگر قله که بر فراز یخچال تیفِن باخ سر به آسمان ساییده است و درنهایت کوهستان گِسلاش کوگل . هر کدام از این قلل، راستاهای اسکی خاص خود را داشته که بر حسب مهارت اسکی بازان به صورت مجزا تعیین شده اند. همچنین بر فراز این قلل مرتفع، می توان شاهد چشم اندازی وسیع و 360 درجه از کوهستان آلپ بود. از دیگر لوکیشن های فیلم برداری اسپکتر در اتریش می توان به جاده ، اقامتگاه زمستانی اِسکای، ایستگاه تله کابین، دهکده ای کوچک در نزدیک دریاچه آلتوسی ، رستوران آیس کیو که در فیلم به عنوان لوکیشن کلینیک آلپاین هوفلر مورداستفاده قرار گرفته است، اشاره نمود. دریاچه زیبا و خوش منظره آلتوسی . این دریاچه از طرفی برای اسکی بازان جذاب است و از سوی دیگر امکانات مناسبی را برای گشت وگذار روی آب فراهم آورده است. به علاوه جاده های زیبای این ناحیه نیز برای عاشقان ماشین سواری، جذابیتی خاص دارد. اگر مایل باشید درست همان راستا جیمز باند را طی کنید، بد نیست در هتل خانوادگی اقامت کنید. این هتل درست در قلب منطقه زلدن واقع شده و رستوران کوهستانی آیس کیو نیز که بخشی از لوکیشن های فیلم برداری اسپکتر بوده، درواقع قسمتی از همین هتل است.

مکزیکو سیتی

صرف نظر از اینکه دست اندرکاران ساخت فیلم تماشایی اسپکتر، چگونه پیروز شدند ازدحام و شلوغی مکزیکوسیتی را با صحنه های پر تب وتابی که مملو از تعقیب و گریز، انفجار و زدوخورد است، تلفیق کنند؛ اما باید اذعان نمود که آن ها پیروز شدند به صورتی قابل توجه و در لابه لای این تصاویر، این شهر و مناظر آن را به خوبی به بیننده نشان دهند. البته این امر از هنر فیلم بردار کارکشته این فیلم هویت ون هویتما سرچشمه گرفته است. این فیلم بردار 44 ساله هلندی- سوئدی، پیش تر در فیلم برداری آثار شاخص دیگری همچون فیلم تحسین شده بین ستاره ای کریستوفر نولان و The Fighter دیوید اُ راسل نیز حضور داشته است. او در همکاری با مندس نیز تمام توان خود را به کار گرفته تا در عین نمایش باشکوه جذابیت های بصری فیلم های اکشن، نمای قابل توجهی را نیز از لوکیشن های فیلم برداری به بیننده نشان دهد. در افتتاحیه باشکوه فیلم اسپکتر نیز، ما جیمز باند را در حالی می بینیم که مشغول عبور و پریدن از فراز پشت بام های میدان اصلی زوکالو (Zocalo) در مرکز شهر مکزیکوسیتی است، در حالی که یک هلیکوپتر نیز در آسمان مشغول تعقیب اوست. همه چیز زیباتر می گردد وقتی متوجه می شویم این تعقیب و گریز در زمان برگزاری کارناوال روز مردگان در جریان است. روزی که مردم در لباس های متنوع و با آرایش و ماسک های جالب توجه خود، این رویداد را جشن گرفته و همه جا غرق شلوغی و ازدحام و البته هیجان و شادمانی است. و درست در میانه این تابلوی پرنقش ونگار و البته طنین صدای رژه ای که در حال برگزاری است، ناگهان مأمور 007 را می بینیم که در حال تعقیب فردی به نام مارکو اسکیرا است. یکی از شخصیت های بدنهاد فیلم که بازیگر الساندرو کریمونا نقش آفرینی او را بر عهده دارد. تعقیب و گریزی که حتی سوار بر هلیکوپتر و بر فراز آسمان نیز ادامه دارد. این افتتاحیه را شاید بتوان در شمار پرشورترین و البته حماسی ترین بخش های آغازین تاریخ فیلم های جیمز باند به شمار آورد، به طوری که کارگردان سم مِندس در این مورد می گوید:سازندگان فیلم در نظر داشتند این بار جیمز باند را در شلوغی فستیوال های باشکوه آمریکای لاتین وارد صحنه کنند. دیگر تهیه کننده فیلم، باربارا براکلی اضافه می نماید:...و شاید در این میان نمونه هایی به وسعت شهر مکزیکوسیتی و البته فستیوالی به باشکوهی رژه روز مردگان انگشت شمار باشند. در واقع این فستیوال به ما نشان داد که می توان فیلم های جیمز باند را تا چه حد پرهیجان به تصویر کشید. در اینجا و در میان یکی از شلوغ ترین پایتخت های دنیا، در وسعتی از رنگ، پایکوبی، موسیقی و اتمسفری شاد و پرتحرک، گروه فیلمبرداری پیروز به ثبت سکانس هایی شدند که دهان بیننده را از تعجب باز کرده و او را غرق حیرت و شگفتی می نماید. در مجموع لوکیشن های اسپکتر در کشور مکزیک شامل این نقاط است: میدان تُلسا (Tolsa Square)، گرند هتل دِ سیوداد (Gran Hotel de Ciudad) و البته نماهای مختلفی از شهر مکزیکوسیتی. اگر شما هم دوست دارید هم سفر شدن با جیمز باند را تجربه کنید، شاید بد نباشد در زمان برگزاری فستیوال دیا دِلوس موئِرتوس یا همان رژه روز مردگان، سری به این شهر زده و ردپای مأمور 007 را تعقیب کنید.

مراکش

کشور مراکش شاید بیش از هر چیز دیگر با یکی از خاطره انگیزترین فیلم های دنیا در ذهن عاشقان دنیای سینما، جاودانه شده است. بله فیلم زیبای کازابلانکا اثر مایکل کورتیز و با هنرنمایی همفری بوگارت و اینگرید برگمن. اما این تنها حضور دورنما و چشم انداز زیبای این کشور، در دنیای مجلل و باشکوه فیلم های مطرح هالیوودی نبوده است. آخرین درخشش مناظر این کشور را می توان در جدیدترین فیلم جیمز باند نیز مشاهده کرد. مأمور مخفی ما این بار در راستا ماجراجویی های خطرناک خود به مراکش سفر کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساخت صحنه هایی که خیلی سریع از مقابل چشمان ما عبور می کنند، به زمانی بس طولانی و البته تحمل شرایط سخت محیطی نیازمندند. در فیلم اسپکتر نیز صحنه های تعقیب و گریز در بیابان، در فصل تابستان و طی یک فیلم برداری 10 روزه در آفریقای شمالی، ضبط شدند. گرمای هوا در این منطقه به اندازه ای بالا است که گروه به صورت مدام نیازمند آب خنک بوده و دستگاه های خنک کننده نیز به صورت کامل در اختیار تیم فیلم ساز بودند. سم مندس در توصیف این صحنه های دراماتیک چنین می گوید:اگر شما به دنبال یک نمای وسیع، عظیم و البته خالی هستید، چه جایی بهتر از صحرا؟ اما در عین حال همین لوکیشن نیز جادویی هزار رنگ در خود دارد، هیچ بخش آن شبیه به دیگری نیست و سکوتی عمیق نیز در خود نهفته دارد. این صحنه ها عمدتا در واحه ی بیابانی أرفود (Erfoud) و بیابان صحارا (صحرای بزرگ آفریقا) فیلم برداری شدند که در شرق کشور مراکش قرار گرفته است. البته این منطقه چندان هم با دنیای فیلم های پر زرق وبرق هالیوودی غریبه نیست. پیش از این، عوامل دست اندرکار ساخت دو فیلم مطرح دیگر، یعنی مومیایی (1999) استیفن سامرز (Stephen Sommers) و شاهزاده ایرانی، شن های زمان (2010) مایک نیول (Mike Newell) نیز مهمان این ناحیه کویری و تلماسه های زیبای آن بوده اند. دیگر لوکیشن فیلم برداری اسپکتر در کشور مراکش، شهر مهم طنجیر یا طنجة است که در شمال این کشور و در نزدیکی ورودی غربی تنگه جبل الطارق واقع شده است. این شهر نیز از پیشینه تاریخی قابل توجهی برخوردار بوده، به طوری که گفته می گردد بسیاری از تمدن ها و فرهنگ های این ناحیه که متعلق به دوران پیش از میلاد مسیح هستند، در اینجا پا گرفته اند. روزگاری بربرها بر این خطه حکومت کرده و بعدها اقوام فنیقی، آن را به عنوان پایگاه مهم تجاری خود مورداستفاده قرار دادند. اما چندی پیش این شهر مهم، میزبان تیم سازنده اسپکتر بود. البته باید گفت که این اولین فیلم از مجموعه فیلم های جیمز باند نیست که در این شهر فیلم برداری شده است. پیش از این تیموتی دالتون، چهارمین ایفاگر نقش جیمز باند نیز با فیلم روزهای روشن زندگی در این منطقه حضور داشت. وجدا وجدة دیگر لوکیشن فیلم برداری، شهری است با تاریخچه غنی، هرچند گردشگران بیشتر اوقات ترجیح می دهند در این میان سری نیز به مرزوگا بزنند، روستای کوچکی که جنوب شرقی مراکش و در فاصله 50 کیلومتری شمال وجدا قرار داشته و به واسطه دورنمای وسیع و پرشکوه تلماسه های عرق الشبی ) به شهرت رسیده است. در مدت فیلم برداری، بسیاری از مردم محلی و چادرنشینان این مناطق، به عنوان نگهبان یا کادر امنیتی به استخدام گروه سازنده فیلم درآمدند. از پیش به ساکنان منطقه اعلام شده بود که می بایست منتظر شنیدن صدای انفجارهای مهیبی باشند. برای برنامه ریزی و ساخت این صحنه ها، تیم سازنده در حدود 2.100 گالن نفت را منفجر کردند. پس درمجموع بیابان های اطراف واحه زیبای أرفود، شهر تاریخی وجدا و منطقه طنجیر، لوکیشن های اصلی فیلم برداری فیلم اسپکتر بوده اند. پس اگر روزی گذرتان به مراکش افتاد، حتما سری به این شهرها زده و صحنه های پرالتهاب آخرین فیلم جیمز باند را دیگربار مرور کنید.

ایتالیا

باید اذعان نمود که تا پیش از این فیلم، هیچ گاه جیمز باند قدم به شهر تاریخی و زیبای رم نگذارده بود؛ اما فرایند حوادث به گونه ای پیش رفت که صحنه های بسیاری در این شهر فناناپذیر فیلم برداری شده و لوکیشن های مختلفی صحنه درگیر و تیراندازی بودند. از سم مندس پرسیده شد که به چه دلیل مأمور مخفی سازمان MI6، سر از رم درآورده است. او پاسخ می دهد که این انتخاب بیشتر به دلیل پیشینه تاریخی و البته اتمسفر بعضا تاریک و شوم این شهر است، به ویژه اگر پای معماری دوران حکومت فاشیستی ایتالیا در فاصله سال های 1920-30 در میان باشد. مندس معتقد است که هنوز هم در برخی از نقاط شهر، می توان سایه سنگین، تاریک و ترسناک آن دوره را حس کرد. در نماهای خیره کننده و قابل توجه شهر رم در فیلم اسپکتر، شاهد زورآزمایی یک آستون مارتین مدل و یک جگوار هستیم که بی مهابا در خیابان های واتیکان در حال تعقیب و گریز هستند. اما اگر بخواهیم در کل نگاهی به کلیه لوکیشن های این فیلم در شهر رم داشته باشیم، می بایست به این موارد اشاره کنیم: پل تاریخی پونته سیستو در قلب شهر تاریخی رم، خیابان خاص و متفاوت که درست مقابل کلیسای سنت پاول قرار گرفته است، بقایای تاریخی ساختمان تئاتر روباز مارچلو ، خیابان گاریبالدی، اطراف رودخانه تیبِر، نواحی نزدیک کولسئوم و خیابان های نزدیک به شهر واتیکان. از آن جایی که بخش قابل توجهی از صحنه های اکشن فیلم در این شهر رخ می دهند، این لوکیشن ها از اهمیت قابل توجهی برخوردارند. به همین دلیل بود که رم، این شهر مجذوب کننده و باشکوه، باید به خوبی از عهده هماهنگی با فرم و استیل یک مأمور مخفی خبره برمی آمد. درنهایت هم باید قبول کرد که این شهر با فضای لوکس و البته لبریز از هیبت خود، به خوبی هم از پس این همراهی برآمده و خاطره ای خوب از خود به یادگار گذاشته است. درنهایت اکنون رم در کنار هزاران جذابیت کوچک و بزرگ خود، به عنوان بخشی از لوکیشن ساخت این فیلم، بیش ازپیش موردتوجه سینما دوستان و به ویژه عاشقان دنیای جیمز باند قرار خواهد گرفت.

انگلستان

تا اینجای مطلب همراه شما به شماری از لوکیشن های اصلی این فیلم سر زدیم، سرمای کوه های آلپ را مزه کرده و در داغی بی امان کویر درنگ کردیم. به یکی از شلوغ ترین پایتخت های دنیا سر زده و از مناظر تاریخی، باشکوه و رمانتیک رم دیدن کردیم؛ اما اکنون وقت آن رسیده که سری هم به خانه جیمز باند بزنیم. لندن در این فیلم نیز، نقش قابل توجه خود را بی کم وکاست ایفا می نماید. در اسپکتر نیز رودخانه مسحورکننده تیمز، وست مینستر و البته مقر اصلی سازمان سری انگلیس MI6 در نزدیکی واکسال قرار گرفته، بازهم فرصتی برای خودنمایی یافته اند. بازهم پای صحبت های کارگردان سام مندس می نشینیم که از چالش های پیش روی خود در خصوص فیلم برداری در این شهر تاریخی می گوید:چالش اصلی ما در خصوص فیلم برداری در شهر لندن، انتخاب لوکیشن های متفاوت و جدیدی بود که در عین بخشیدن حس طراوت و تازگی به این فیلم، به نحوی یادآور ماجراهای قبلی بوده و در ادامه داستان اسکای فال (Skyfall) قرار می گرفتند. ما تمام سعی و کوشش خود را به کار گرفتیم تا چشم اندازهایی مشابه پیدا کنیم که در قالب پرسپکتیوی متفاوت، به نمایش درآیند. درنهایت باید بگویم به نظر من، ما در این امر پیروز بوده و کار را به نحو احسن به انتها رساندیم. اما برای آن دسته از گردشگران که دوست دارند در سفر به لندن حس و حالی شبیه به یک مأمور مخفی را تجربه کنند، پیشنهادی داریم. کلیه هتل هایی که در نزدیکی منطقه تجاری Southbank واقع شده اند، با امکانات قابل توجه خود، چنین حسی را به شما القا خواهند کرد، گویی حقیقتا در قلمروی یک مأمور ویژه حضور دارید. اما در این میان هتل پلازای لندن (Park Plaza Westminster Bridge)، چیز دیگری است. جایی که بسیاری از اتاق ها، از چشم اندازی منحصربه فرد رو به سوی رودخانه تیمز، ساختمان مجلس و بیگ بن بهره برده اند. و اینجا نقطه خاتمه گشت وگذار ما در لوکیشن های این فیلم تماشایی است. فیلمی که همچنان در صدر جدول باکس آفیس قرار داشته و پیروز شده جایگاهی خاص را برای خود در دل سینما دوستان و به ویژه هواداران پروپاقرص فیلم های جیمز باند، ایجاد کند. فعلا که تا به اینجا این فیلم به فروش خیره کننده خود ادامه داده و انتظار می رود که همچنان باقدرت گیشه ها را فتح کند. امیدواریم از این مطلب و همراهی با ما در خبرنگاران لذت برده باشید. از قلم نیاندازید ما همچنان پذیرای نظرات، پیشنهادات و نقدها شما عزیزان هستیم.

منبع: کجارو
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 688

به "بازدید از لوکیشن های فیلم Spectre و همسفر شدن با مأمور 007" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از لوکیشن های فیلم Spectre و همسفر شدن با مأمور 007"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید