تابستان گرمی در راه است ، بارش های پاییزی امسال دیرتر شروع می شود

به گزارش مجله شرقیا، رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه تابستان گرمی در راه کشور است، گفت: تابستان امسال دمای کشور نسبت به میانگین بلندمدت افزایش می یابد و پیش بینی می شود که در استان های آذربایجان غربی، ایلام و چهارمحال و بختیاری 1.1 درجه بالاتر از حد نرمال باشد.

تابستان گرمی در راه است ، بارش های پاییزی امسال دیرتر شروع می شود

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سحر تاجبخش امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه از ابتدای سال زراعی جاری تا به امروز بارش های خوبی در کشور اتفاق افتاده اما بارش ها نسبت به سال گذشته کمتر بود، اظهار کرد: به طور کلی میزان بارش های سال جاری زارعی بیشتر از حد نرمال است و پیش بینی می کنیم که در سال زراعی جاری، تمامی منابع آبی کشور از طریق این بارش ها تأمین شود.

وی با اشاره به شروع شیوع بیماری کرونا طی اواخر سال گذشته توضیح داد: بیشترین بارش های سیل آسا در بازه زمانی اسفند 98 تا فروردین 99 رخ داد که با توجه به کاهش نیروهای حاضر در محل این سازمان، روزهای سختی را تجربه کردیم. حدود 80 سیلاب در این بازه زمانی رخ داد که با توجه به پایش و پیش بینی های انجام شده به خوبی مدیریت شدند. هر چند مشکلاتی هم در برخی نقاط کشور وجود داشت.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه بسیاری از استان های کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان و تهران طی سال زراعی جاری بارش های بالاتر از حد نرمال داشتند، گفت: در استان هرمزگان بارش ها بیش از 10 درصد بالاتر از حد نرمال و در سیستان و بلوچستان بارش ها 50 درصد بیشتر از میانگین بلندمدت بود. همچنین در مناطقی از استان کرمان از جمله کهنوج و قلعه گنج بارش ها بیش از 150 درصد بالاتر از حد نرمال گزارش شد.

وی ادامه داد: در استان های تهران، البرز و شرق سمنان نیز بارش های قابل توجهی را طی سال آبی زراعی تجربه کردیم. ایستگاه مهرآباد تهران بارش های بالاتر از 60 درصد از حد نرمال را برای تهران ثبت کرد که این میزان بارش در دوره های 69ساله اتفاق می افتد. همچنین شهرستان گرمسار با بارشی بیش از 43 درصد بالاتر از حد نرمال نیز دوره بازگشت 89 ساله خود را تجربه کرد.

تاجبخش در ادامه ضمن ارائه آمار از شرایط بارش ها در کشور توضیح داد: سال جاری در شهرستان زهک سیستان و بلوچستان بارندگی ها 192 درصد بالاتر از حد نرمال به ثبت رسید و در شهرستان چابهار بارش ها 190 درصد بیشتر از میانگین بلندمدت بود. بیشترین بارش ها هم تا به امروز به ترتیب در استان های گیلان با 820 میلیمتر بارندگی، مازندران با 680 میلیمتر و استان لرستان با 580 میلیمتر بارندگی بوده است.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی کمترین بارش ها در کشور طی سال زراعی جاری در استان های یزد، خراسان جنوبی و اصفهان با حدود بارش 160-120 میلیمتر بود که درمجموع نسبت به سال گذشته 8 درصد کمتر و نسبت به میانگین سالانه 30 درصد بیش از حد نرمال است.

تاجبخش در ادامه با بیان اینکه استان های غربی و زاگرس میانی در کشور مانند استان های چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد طی سال آبی زراعی نیز بارندگی های زیر حد نرمال داشتند، توضیح داد: افزایش بارش ها در کشور نشان دهنده اثرات تغییر اقلیمی است و ما نیز موظفیم که با توجه به قوانین بالادستی از جمله قانون مدیریت بحران برای پایش و مدیریت و پیش بینی های دقیق، تلاش بیشتری کنیم. همچنین بارش های خوب سال جاری سبب رشد علفزارها در بیشتر نقاط کشور شده است که این موضوع می تواند زمینه ساز ایجاد حریق باشد. بنابراین هموطنان هنگام حضور در طبیعت باید مراقب باشند.

  • شرایط بارش های پاییز سال جاری

رئیس سازمان هواشناسی درباره پیش بینی بارش ها طی سال آبی آینده توضیح داد: بر اساس مدل های هواشناسی بارش های پاییزی دیرتر از زمان نرمال شروع می شود همچنین بر اساس پیش بینی ها بارش ها نه تنها دیگر هنگام است بلکه کمتر از حد نرمال خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پس از 15 سال سازمان هواشناسی عضو شورای اجرایی سازمان هواشناسی جهانی شده است، توضیح داد: تنها 37 کشور در این شورا حق رأی دارند که ایران با عضویت در آن به عنوان یکی از کشورهای دارای حق رأی قرار گرفته است. همچنین در جلسه اخیر این شورا که در سال 2020 به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی گفت که سال 2019 جزو گرم ترین سال های تاریخ کره زمین به ثبت رسیده است و با توجه به این که 5 سال منتهی به این سال هم جزو گرم ترین سال های کره زمین بود، فرایند ذوب شدن این یخ های قطبی تشدید و موجب ایجاد استرس آبی در کل کشورهای جهان شده است.

  • خاورمیانه بیشترین استرس آبی را تجربه می کند

تاجبخش ادامه داد: بر اساس الگوهای هواشناسی کشورهای خاورمیانه از جمله ایران، پاکستان، افغانستان و عراق بیشترین استرس آبی را تجربه می کنند و با توجه به رشد جمعیت در کشورهای عراق، سوریه و پاکستان، شرایط مخاطره آمیزی برای کشورهای همسایه به وجود خواهد آمد اما کشور ما نیز شرایط مساعدی نخواهد داشت.

  • تجهیزات سازمان هوانشناسی مناسب نیست

رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه برای پیش بینی سیلاب ضروری است که تجهیزاتی به شبکه دیده بانی سازمان هواشناسی افزوده شود، گفت: شرایط فعلی سازمان هواشناسی از نظر وجود شبکه تجهیزات و دیده بانی با توجه به وظایفی که سازمان مدیریت بحران برای ما تعریف کرده است مناسب نیست. همچنین شبکه رادارهای کشور بسیار محدود است و تنها 9 رادار فعال در مناطق غربی کشور وجود دارد و در نیمه شرقی هیچ راداری نداریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1062

به "تابستان گرمی در راه است ، بارش های پاییزی امسال دیرتر شروع می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابستان گرمی در راه است ، بارش های پاییزی امسال دیرتر شروع می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید