تضاد فرهنگ و نقش ها

به گزارش مجله شرقیا، بار ها گفته شده که فرهنگ ایرانی در جامعه ایرانی کمرنگ شده و در جزء جزء زندگی روزمره رسوخ فرهنگ خارجی دیده می گردد؛ بعضی یکی از این مظاهر را نحوه پوشش جوانان و استفاده از طرح ها، نمادها، نوشته ها یا شخصیت های غیر ایرانی روی لباس هایشان می دانند و معتقدند این نوع پوشش با فرهنگ ایرانی بیگانه است.

تضاد فرهنگ و نقش ها

طرح هایی که پیش از این، روی لوازم التحریر بچه ها و نوجوانان نقش بسته و حتی واکنش هایی را در پی داشته است و بعضا از آن به عنوان تهاجم فرهنگی یاد می شد.

بعضی غنای فرهنگ ایرانی را آن قدری می دانند که معتقدند می توان از نقوش و الگو های ایرانی - اسلامی در طراحی پوشش جوانان هم استفاده کرد؛ کاری که عده ای پیِ انجامش برآمدند، اما طرح هایشان اقبال چندانی نیافت و طرح ها به انتها نرسیدند.

بعضی کارشناسان علت تمایل به استفاده از نقوش غیر ایرانی در طراحی پوشش را به علت عدم هویت یابی افراد می دانند و بعضی نیز معتقدند جوانان نسل حاضر شناختی از فرهنگ خود ندارند و این را ناشی از بی توجهی متولیان به ترویج فرهنگ ایرانی - اسلامی قلمداد می نمایند؛ البته در سال های گذشته نهاد هایی برای ترویج مد و لباس مطلوب مسئولان و تدوین چارچوب و مقررات در این زمینه ایجاد شده اند.

این گزارش از پوشش بعضی از جوانان را در خیابان های کرمان نشان می دهد.

عکاس: رحیم بنی اسد آزاد/ ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1882

به "تضاد فرهنگ و نقش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضاد فرهنگ و نقش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید