شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد

به گزارش مجله شرقیا، به گزارش خبرنگاران، مطابق با مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتورهایی که تا به امروز خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت مانند TDLTE و FWA ارائه می دادند برای ادامه فعالیت باید مجوز فناوری بی سیم ثابت WTTX دریافت کنند.

شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد

این مقررات در جلسه شماره 305 کمیسیون تنظیم مقررات با عنوان اصول حاکم بر تجدید اعتبار پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA) که در جلسات شماره های 37، 38 و 39، 169، 190 و 200 این کمیسیون صادر شده بود، تصویب شد و پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت تجدید شده به پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم WTTX تغییر نام یافت.

مطابق با این مصوبه، اپراتورهای جدید فناوری بی سیم ثابت (WTTX) می توانند برای ایجاد دسترسی مشترکان به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، دسترسی به اینترنت پرسرعت بی سیم، خدمات شبکه های اختصاصی، خدمات صوتی و تصویری، متنی، داده ای، خدمات انتقال، انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده، مکالمه صوتی بین الملل وارده و صادره، در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور فعالیت کنند.

ارائه خدمات اینترنت WTTX از اول فروردین 1400

در این مصوبه، شرایط تجدید پروانه های قبلی انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA) و مدت اعتبار و قلمرو فعالیت هر یک از اپراتورهای متقاضی آمده است. رگولاتوری می تواند در صورت درخواست دارندگان پروانه FWA ، مشروط به معین تکلیف کلیه تعهدات و تسویه کلیه تعهدات مالی مربوط به مجوز این اپراتورها تا تاریخ اول اسفند 99 نسبت به تجدید پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت با شرایط مصوبه جدید اقدام کند.

از این رو اپراتورهای FWA باید تا تاریخ اول آذرماه 99 درخواست تجدید پروانه فعالیت خود را مطابق با مصوبه جدید، به رگولاتوری ارائه کنند.

در تجدید پروانه های FWA برای هر شخص دارنده پروانه مبتنی بر این فناوری، صرفاً یک مجوز فعالیت صادر می شود و تمامی پروانه های انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت قبلی، باطل می شود.

در صورتی که دارنده پروانه FWA در مهلت مقرر درخواست تجدید پروانه فعالیت خود را ارائه نداده باشد، صرفاً تا سرانجام سال جاری و یا سرانجام مدت اعتبار پروانه، مجاز به ادامه فعالیت خواهد بود.

تاریخ لازم الاجرا شدن پروانه فعالیت اپراتورهای WTTX اول فروردین 1400 اعلام شده است و مدت آن نیز 7 سال شمسی خواهد بود.

28.1 درصد درآمد اپراتور WTTX به خزانه می رود

اپراتور دارای پروانه WTTX باید 28.1 درصد از درآمد سالیانه خود را به عنوان مبلغ تسهیم درآمد سالیانه در هر سال مالی به خزانه داری کل کشور واریز کند. البته برای حمایت از توسعه این شبکه، مبلغ تسهیم درآمد سالیانه برای سال های اول و دوم مالی، صفر معین شده است.

در همین حال این اپراتور باید معادل 3 درصد از درآمد سالیانه خود را در چارچوب قوانین و الزامات مربوطه و نیز آئین نامه ابلاغی وزارت ارتباطات برای ارائه خدمات عمومی اجباری (USO) هزینه کند. این اپراتور یک درصد از درآمد سالیانه خود را نیز باید به عنوان حق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی واریز کند.

برای دریافت مجوز فعالیت در حوزه اینترنت WTTX ضمانت بانکی به میزان 500 میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت سراسر کشور، مبلغ 350 میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت سراسر کشور به غیر از استان های البرز و تهران و مبلغ 150 میلیارد ریال برای پروانه با قلمرو فعالیت استان های تهران و البرز در نظر گرفته شده است.

باند فرکانسی 3400 تا 3600 به اپراتورهای WTTX تخصیص می یابد

مطابق این مصوبه، اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت مبتنی بر فناوری WTTX مجاز به استفاده از حداکثر 60 مگاهرتز فرکانس رادیویی اختصاصی در بازه باند فرکانسی 3400 تا 3600 مگاهرتز برای استفاده در شبکه دسترسی اینترنت هستند.

دارنده این پروانه فعالیت، باید برای رعایت مقتضیات ملی، دفاعی و اعمال اختیارات دستگاه های امنیتی، تمامی تدابیر را اتخاذ و تسهیلات لازم را ایجاد کند؛ رعایت مقتضیات پیوست پدافند غیرعامل نیز که توسط رگولاتوری به این اپراتور ابلاغ می شود الزامی است.

اپراتور WTTX باید ارتباطات اضطراری مراکز امدادی، انتظامی، اورژانس و امنیتی را در مواقع بحران و حوادث غیرمترقبه فراهم کند.

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در خصوص اپراتورهای FWA که مایل به تجدید پروانه فعالیت خود نیستند نیز تصمیم گیری کرده است. بر این اساس این اپراتورها باید در چارچوب ابلاغ رگولاتوری، نسبت به معین تکلیف مشترکان و تجهیزات و تسویه حساب کلیه بدهی ها اقدام کنند. پروانه فعالیت این اپراتورها که تا تیرماه 99 تمدید شده بود، بدون تغییر در شرایط تا سرانجام سال 99 اعتبار خواهد داشت.

جدول تعهدات اجرایی، جریمه نقض تعهدات و سایر مقررات و جزئیات این پروانه در سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دسترس است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1288

به "شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جدید برای اپراتورهای اینترنت بی سیم ثابت وضع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید