نمایی جدید از آسمان شب در تصویری جذاب در طول موج پرتو ایکس

به گزارش مجله شرقیا، این تصویر با خطوط، کمان ها و نقاط درخشان حاصل 22 ماه فعالیت ابزار NICER است. تصویری که منظره آسمان را در طول موج پرتو ایکس نشان می دهد.

نمایی جدید از آسمان شب در تصویری جذاب در طول موج پرتو ایکس

ابزار کاوشگر ترکیب درونی ستاره نوترونی یا NICER یکی از ابزارهای موجود در ایستگاه فضایی بین المللی است که در سال 2017 به ایستگاه فضایی منتقل شد. NICER پس از غروب خورشید در آسمان ایستگاه فضایی فعالیت خود را آغاز و سوژه های مختلفی را در آسمان رصد می کند. ایستگاه فضایی بین المللی تقریبا هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می چرخد و NICER با همین تناوب زمانی و پس از غروب خورشید در آسمان ایستگاه فضایی مشغول رصد آسمان می شود. ابزار NICER در همین زمان کوتاه می تواند هشت محدوده مختلف از آسمان را رصد کند.

هر کمان و خط خمیده ای که در تصویر دیده می شود در واقع مسیری است که این ابزار رصدی برای تغییر دادن سوژه اش پیموده است. در حالی که رگه ها و خطوط کوچک تر بر اثر برخورد ذرات پرانرژی به سنسورهای ابزار NICER در تصویر ثبت شده اند.

اما سوژه اصلی این عکس نقاط درخشانی هستند که در تصویر دیده می شوند و مربوط به منابع پرتو ایکس در آسمان شب هستند. ابزار NICER این نواحی را به طور مرتب زیر نظر دارد. سوژه هایی که اغلب ستاره هایی مرده و چگال هستند که آن ها را با نام ستاره نوترونی می شناسیم. شدت نور این بخش های درخشان به میزان تابش آن ها در طول موج پرتو ایکس و زمانی که ابزار NICER روی آن ها متمرکز بوده مرتبط است.

یکی از اهداف اصلی NICER معین دقیق اندازه ستاره های نوترونی است. اندازه گیری هایی که در نهایت به فیزیک دان ها کمک خواهد کرد تا معمای مربوط به نواحی درونی ستاره های نوترونی را حل کنند؛ این که چه نوع از ماده در هسته های بسیار فشرده این ستاره ها وجود دارد.

داده های NICER در نهایت منجر به یک تصویر پرتو ایکس از تمام آسمان خواهد شد. در جریان این رصدها ممکن است منابع پرتو ایکس جدیدی نیز کشف شوند.

عکس کاور: تصویر ابزار NICER از جلوه آسمان شب در طول موج پرتو ایکس. تصاویر با سایز اصلی را می توانید در این جا مشاهده کنید.

Credits: NASA/NICER

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 226

به "نمایی جدید از آسمان شب در تصویری جذاب در طول موج پرتو ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایی جدید از آسمان شب در تصویری جذاب در طول موج پرتو ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید