آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی تل خاکستر شاهرود

به گزارش مجله شرقیا، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود از آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی تل خاکستر شاهرود خبر داد.

آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی تل خاکستر شاهرود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، حمیدرضا حسنی امروز چهارشنبه 18 تیر ماه با اعلام این خبر افزود: با هدف مشخص عرصه و حریم محوطه تاریخی تل خاکستر، کار کاوش این محوطه باستانی توسط هیئتی از کارشناسان پژوهشکده باستان شناسی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سرپرستی دکتر حسن رضوانی آغاز شد.

او گفت: محوطه تاریخی تل خاکستر مربوط به دوران پیش از تاریخ بوده و در سال 1381 با شماره 5849 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حسنی افزود: در شهرستان شاهرود 156 اثر فاخر به ثبت رسیده که از این تعداد 74 اثر مربوط به تپه ها و محوطه های تاریخی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان شاهرود گفت: از مهم ترین محوطه های تاریخی شاهرود می توان به تپه سنگ چخماق بسطام و ده خیر مربوط به دوران نوسنگی، محوطه تاریخی عمادالدین 2 و تپه بلوار شاهرود اشاره کرد.

قدمت تاریخی شهرستان شاهرود بر اساس حدس های باستان شناسان و حفاری ها در تپه تاریخی ده خیر به هزاره هشتم قبل از میلاد و تپه سنگ چخماق بسطام به هزاره ششم تا هفتم قبل از میلاد مسیح می رسد. آثار به دست آمده دوره نوسنگی در حفاری اخیر تپه تاریخی عمادالدین دو شهر شاهرود نیز گواهی بر این مدعاست. در کنار جاذبه های طبیعی، جاذبه های تاریخی این شهرستان نیز دارای اهمیت فراوان است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1124

به "آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی تل خاکستر شاهرود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی تل خاکستر شاهرود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید