اتهامات را قبول ندارم، این افترا ها مربوط به 10، 15 سال گذشته است، 20 سال صادقانه کار کردم

به گزارش مجله شرقیا، دومین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و متهمان دیگر این پرونده، صبح امروز به ریاست قاضی بابایی در شعبه 5 دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار گردید. مشروح دادگاه را به نقل از میزان می خوانیم:

اتهامات را قبول ندارم، این افترا ها مربوط به 10، 15 سال گذشته است، 20 سال صادقانه کار کردم

در ابتدای جلسه، قاضی ضمن اعلام برگزاری جلسه علنی دادگاه گفت: قبل از آغاز محاکمه ضروری است مطالبی را از باب تذکر اعلام کنم.

وی ادامه داد: دادگاه به عنوان قانون تنها مرجع رسیدگی و دادرسی کامل درباره اتهام متهمان است و تصمیم به رای دادگاه پس از استماع و دفاع متهمان و آنالیز دلایل خواهد بود؛ لذا دیگران از هرگونه پیش داوری خودداری کنند.

قاضی بابایی اضافه کرد: برگزاری جلسات دادگاه و موضوعات مطروحه نباید دستمایه تسویه حساب اشخاص و گروه ها باشد، و جریانات هم از فراوری اخبار کذب و متهم کردن دیگران به نام متهمان این پفراینده اجتناب کنند.

وی تاکید نمود: به همه کسانی که در دادگاه سخن میگویند اعم از کننده دادستان، شکات، متهمان و وکلا تذکر میدهم صرفا در محدوده کیفرخواست و سئوالات دادگاه اظهارنظر کنند.

قاضی یادآور شد: فایل صوتی و تصویری هر یک از متهمان پفراینده که در خارج از کشور به سر می برند دارای اثر مثبت بوده و امیدواریم او و دیگران به سخن خویش عمل کنند و با حضور در جلسه دادگاه و دفاع از اتهامات، به روشن شدن حقایق به این دادگاه یاری کنند.

وی تاکید نمود: همانگونه که اخیرا سخنگوی قوه قضاییه اعلام نمودند، قاطبه قضات و همکاران اداری، افرادی سالم، متدین و عادل هستند و عموم قضات کوشش دارند تا با تخلفات اجرا شده برخورد کنند.

در ادامه قاضی بابایی از متهم اکبر اتباعی طبری خواست در صندلی قرار گیرد و بعد از تفهیم اتهام به وی از او خواست ابتدا دفاعیات خود را در باب زمین های کلاک ارائه دهد.

متهم طبری گفت: علی رغم کوشش یک ساله نتوانستند کوچکترین بهانه و دست آویزی برای اتهام زنی مرتبط با شغل و سمت من ارائه کنند؛ 20 سال خدمت صادقانه به قوه قضائیه داشته ام.

متهم طبری ادامه داد: روشن است این پفراینده سازی ها و افترا زدن ها که بیشتر آن ها رسیدگی و مختومه شده، مربوط به ده سال یا 15 سال گذشته است.

وی گفت: تا این لحظه هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم و آقایانی که به عنوان متهم از آن ها نام برده شده، موارد اتهامی اغلبشان ارتباطی به من ندارد.

متهم طبری مدعی شد: طبق مقررات قانونی مانند سایر شهفرایندان حق شرعی نسبت به مال خود دارم.

وی مورد اتهامات مربوط به اراضی کلاک هم گفت: اتهامات در مورد کلاک را هم قبول ندارم، ادامه دفاعیاتم را وکیلم انجام خواهد داد.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم طبری گفت: در ارتباط با دریافت رشوه به مبلغ 84 میلیارد ریال از حسن نجفی شرح دهید.

این متهم گفت: دفاعیاتم را وکیلم انجام می دهد.

قاضی گفت: حق دفاع وکیل محفوظ است و رویه دادگاه این است که اول اظهارات متهم استماع گردد.

متهم طبری حین صحبت های قاضی از همان صندلی با وکیلش مشورت کرد که آیا پاسخ بدهد یا خیر.

متهم طبری گفت: اصلا قبول ندارم با او قراردادی نداشتم. قراردادم با فرهاد مشایخ بود و مشایخ این پول را داد که با هم ساخت و ساز کنیم، ارتباط مالی با نجفی نداشتم.

قاضی بابایی اظهارات مشایخ را در مواجهه حضوری متهم نزد بازپرس قرائت کرد و خطاب به متهم طبری گفت: با توجه به این اظهارات پاسخ دهید.

متهم طبری گفت: با آقای مشایخ قراردادی را با هم منعقد کردیم و با توجه به رشته تخصصی من کارهایشان را انجام میدادم.

این متهم اضافه کرد: در مورد آن مبلغ اطلاعی ندارم، در سال 90 مطلبی شنیدم و کسی به من گفت اگر فلانی به تو این پول را داده است پس بده، من 4 و 200 (چهار و دویست) از پول را برگرداندم و کتبا هم نوشتم که کل پول را بر میگردانم.

قاضی پرسید: تنظیم دست نوشته برای چه بوده است؟

متهم پاسخ داد: برای این نوشتم که قسمتی از پول را برگردانده ام و قسمتی را ساخت و ساز انجام دادم هنوز قراردادی که با آقای مشایخ بسته ام در مورد زمینی که به من واگذار کرد تا بسازم را به من نداده اند.

کننده دادستان در ادامه به روز های دستگیری طبری اشاره نمود و گفت: زمانی که آقای طبری دستگیر شد در مورد کلاک اطلاعات ما به مرور کامل شد. آن موقع اطلاعات ما بیشتر در حوزه آقایان دانیال زاده و سرخوش بود، آقای نجفی بعد از دستگیری مشایخ از کشور فرار می نماید.

کننده دادستان توضیح داد: ما اطلاعات 15 سال از حساب های آقای مشایخ را آنالیز کردیم، در حساب آقای مشایخ پول هایی است که در 84، 83 الی 88 واریزی هایی از سوی آقای مشایخ به آقای طبری وجود داشته است. به آقای مشایخ گفتیم که این پول ها چیست که برای آقای طبری واریز کردی که آقای مشایخ گفت من 7 میلیارد به آقای طبری بابت ساخت و ساز دادم.

کننده دادستان گفت: در ادامه به سراغ آقای طبری رفتیم و گفتیم این پول هایی که آقای مشایخ واریز کرده بابت چیست؟ آقای طبری گفت مشایخ 4 میلیارد بابت ساخت و ساز داده است و این اولین تناقض در عدد واریزی است.

وی توضیح داد: تحقیقات ادامه داشت تا اینکه مشایخ اعلام نمود اسناد او در ویلایش در لواسان است و ضابطان خدوم بلافاصله به ویلا می فرایند و اسناد به دست می آید.

قهرمانی خاطر نشان کرد: اولین سند دست خط آقای طبری است.

رییس دادگاه خطاب به متهم طبری گفت: آیا این دستخط شماست؟

متهم طبری گفت: بله.

کننده دادستان نیز در ادامه گفت: صورت جلسه ای به خط آقای طبری نوشته شد که به آقای مشایخ داده می گردد در این دست نوشته نوشته شده است که نظر به توافق فی ما بین آقای مشایخ مبلغ 8 میلیارد و 400 میلیون تومان بابت مشارکت در ساخت و ساز در اختیار بنده قرار داده است. اولین سوال این است که چرا این افراد ضد و نقیض صحبت می کنند. از طرفی این به ذهن آمد که آقای مشایخ در سال 84، هشت میلیارد از کجا آورده است. در این خصوص با آقای مشایخ صحبت کرده ام که گفت اگر تمام زندگی و کارخانه های خود را بفروشد شاید این میزان بگردد.

قهرمانی اظهار کرد: در تحقیقات اسنادی پیدا کردیم و دیدیم یک مبایعه نامه به نام آقای مشایخ است و ملکی را مشایخ در کریم خان که 300 متر است به آقای طبری می دهد و سند رسمی به نام آقای طبری می گردد.

وی گفت: سئوال این است زمانی که کسی زمینی برای مشارکت در ساخت می آورد یا به صورت 50-50 شریک می گردد و یا آورده ای برای آن فرد دارد؛ این چه جور مشارکت در ساخت است که همان ابتدا سند به نام او زده می گردد لذا حساسیت ما بیشتر شد و ما اطلاعات را قطره چکانی جمع کردیم.

وی توضیح داد: آقای مشایخ پشت صحنه این حوادث را افشا کرد. آقای مشایخ فردی است که از 30 سال گذشته با آقای نجفی دوست است و به وسیله نجفی با آقای طبری دوست می گردد، در شرکت های آقای نجفی نیز سمت داشته است.

کننده دادستان گفت: آقای مشایخ گفته است که پول ها برای بنده نیست و توسط حسن نجفی داده شده که به آقای طبری بدهم. 8 میلیارد و 400 در چندین مرحله بوده است.

وی اعلام کرد: در مورد ملک کریم خان نیز گردش آن را درآوردیم و متوجه شدیم که سابقا به نام فردی بوده که به نام آقای مشایخ می زند. او را آوردیم و گفت مشایخ را نمی شناسم. ضابطی گفت بنده دو قطعه زمین در لواسان از آقای نجفی خریداری کردم و بابت ثمن معامله ده چک و یک زمین در کریم خان دادم. به من گفت امضا بزن و در دفتر خانه امضا زدم.

در ادامه کننده دادستان از متهم طبری پرسید آیا با آقای نجفی مراوده دارید یا خیر؟ متهم پاسخ داد: سی سال است با آقای نجفی آشنا هستم.

کننده دادستان خطاب به وی گفت: شما قبلا گفته بودید که او را نمیشناسید.

متهم گفت: شاید شما گوشتان اشتباه شنیده است.

متهم در خلال جلسه چند بار در این خصوص اظهارات متفاوت و متناقضی بیان داشت.

در ادامه کننده دادستان گفت: مشایخ به عنوان کننده شرکت پوشینه برای آقای نجفی، به او وکالت می دهد. در این میان آقای طبری قرارداد مشاوره و کارشناسی می نویسد و توجیه می نماید اگر ما به دام افتادیم بگوییم این پول ها پول های کارشناسی است.

وی ادامه داد: کدام کارشناس رسمی دادگستری 8 میلیارد و 400 میلیون تومان دستمزد کارشناسی می گیرد؟ این در حالی است که آقای طبری در سال 84 این میزان پول به حسابشان آمده است.

کننده دادستان تاکید نمود: آقای مشایخ در اظهارات خود اعلام نمود که ملکی به نام آقای طبری زده که سند آن نیز موجود است و برای آنکه ردی از مراودات مالی باقی نماند این سند را با واسطه به نام آقای طبری زده اند.

وی ادامه داد: زمانی که در تحقیقاتمان جلوتر رفتیم وکالت نامه ای دستمان آمد که متوجه شدیم خواهران آقای حسن نجفی وکالتی به آقای مشایخ در مورد زمینی در لواسان که در سال 83 بوده است داده اند که در سال 84 آقای مشایخ با این وکالت نامه کلیه حقوق خود را به آقای طبری می دهد و وی نیز با این وکالت نامه ملک را به نام خود می زنند.

قهرمانی ادامه داد: در ادامه تحقیقات به مجتمعی به نام سانا برخورد کردیم که متوجه دو واحد 319 و 313 شدیم. بعد از آنالیز ها فهمیدیم که مالک واحد 313 به نام آقای طبری نیست بلکه به نام حمیدرضا نجفی است.

وی توضیح داد: در این میان متوجه شدیم که آقای طبری این واحد را برای وسایل عکاسی دخترش امانت گرفته است سپس آقای طبری مجوز اتحادیه عکاسان را برای این واحد اخذ می نماید تا آنجا برای عکاسی دخترشان باشد. حال این سوال باقیست که اگر این واحد برای آقای طبری نبوده چرا اقدام به اخذ مجوز کرده و اگر برای ایشان است چرا انکار می نماید.

کننده دادستان اظهارات مشایخ در مورد دریافت رشوه و اقدامات مابه ازای رشوه و پولشویی را قرائت کرد و گفت: با پیگیری های سازمان بازرسی، طبری نگران می گردد و قراردادی با مشایخ منعقد میکند و بعد از آن ملک کریم خان را به نام دانیال زاده میزنند.

کننده دادستان اضافه کرد: آقای مشایخ 38 هزار سهم سهام می خرد و وکالت آن را به طبری می دهد.

قهرمانی همچنین در ارتباط با پیغام متهم منصوری به دادسرا و اعلام کردن عدم حضورش به دلیل بیماری گفت: او هیچ گواهی پزشکی به دادسرا ارائه نداده و اگر ادعایی دارد آن را برابر اصل به سفارت ایران تحویل دهد. او یک ماه بعد از دستگیری طبری از ایران خارج شد و تلفن خود را در ایران گذاشت!

بعد از اظهارات کننده دادستان متهم طبری گفت: یک نفر از اعضای شهرداری را بیاورید که بگوید بنده دخالتی در کلاک داشتم.

وی ادامه داد: کار من ساختمانی بوده است در مورد سانای یک واحدی را مقابل شماره 313 خریدم و بیش از 70 درصد پول آن را پرداخت کردم و 20 درصد دیگر ماند پس از آماده شدن سند تفکیکی.

متهم طبری اضافه کرد: آقای مشایخ سالی یک بار در ایران نیست و 11 ماه در خارج از کشور است به او گفتم واحد خودم را به شما می دهم و شما واحد خود را به من بدهید و او به عنوان امانت کلیدش را به من داد و تلفنی قرار داد بستیم، اما هر دو واحد را دست نزدیم و گذاشتیم تا کار های ثبتی و سرانجام کار انجام شد. ساختمان به عنوان امانت دست من بوده است.

قاضی پرسید: برای چه امانت گرفتی؟

متهم پاسخ داد: رفیقمان است.

رییس دادگاه از متهم طبری پرسید: اقای منصوری را چطور می شناختید؟

متهم طبری که سعی داشت پاسخ ندهد و می گفت وکیلم پاسخ خواهد داد گفت: فقط یک ملاقات با منصوری، نجفی و مشابه داشتم!

قاضی بابایی پرسید: اظهارات مشایخ را قبول ندارید؟

متهم طبری گفت: اصلا قبول ندارم، منصوری کاره ای نبود.

قاضی بابایی پرسید: وجوه دریافتی بابت چه موضوعی بوده است؟

متهم طبری پاسخ داد: وجوه دریافتی از مشایخ بابت کار های ساختمانی بوده و از نجفی هیچ چیز نگرفته ام.

قاضی اعلام کرد: طبق اسناد و مدارک، شما تحت پوشش مشایخ، وجوه و اراضی دریافت کردید.

متهم طبری گفت: آیا از موقعیت شغلی خود سواستفاده کرده ام؟ آیا کج دستی کرده ام؟ از کدام قاضی پیگیری کاری را مطالبه کرده ام؟

قاضی بابایی اعلام کرد: درباره همه مسائل به جز اتهامات صحبت می کنید.

متهم طبری گفت: اصلا مورد کلاک را قبول ندارم و از نجفی هیچ چیز نگرفته ام. اگر سهام خریده ام، تا به امروز چه استفاده ای کرده ام؟ مشایخ بدون اجازه برایم سهام خریده است.

قاضی بابایی اعلام کرد: فرهاد پورتمن در اظهاراتش گفته که نجفی برای حل مشکل لواسان از طبری مساعدت می خواست.

متهم طبری گفت: نجفی هروقت به ایران میآمد 4 روز بود و پس از آن به خارج از کشور می رفت.

متهم اضافه کرد: آقای مشایخ با آقای نجفی می آمدند و مرا می دیدند. جلسه نبود. ما مانند سه برادر بودیم.

طبری گفت: اگر من 800 میلیارد هم بخواهم این برادرانم می دهند و اگر کل لواسان و کارخانه اش را بخواهم به نام من می نماید. این رفاقت است. اگر شما از این دوستان ندارید به من ارتباطی ندارد. اگر آن ها نیز از من بخواهند من نیز برای آن ها انجام می دهم.

وی گفت: مشایخ و نجفی هیچ وقت کار اداری از من نخواستند.

قاضی بابایی در ادامه از متهم طبری خواست تا در مورد زمین مشجر در قریه نجار کلای لواسان شرح دهد؟

این متهم گفت: آن را مشایخ در قالب قرارداد آورد که البته هیچ کاری انجام ندادیم قرار بود بسازیم، اما صرفا دور آن را دیوار کشی کردیم این موضوع مربوط به 16 سال قبل است.

وی گفت: من نمیدانم که مال کیست مشایخ آورده بود. مشایخ کننده تام الاختیار نجفی بود و من از مشایخ گرفته ام.

قاضی خطاب به متهم طبری گفت: مشایخ وکالت واگذاری داشته است.

متهم طبری گفت: مشایخ وکالت واگذاری خیلی از زمین ها را دارد. این واگذاری در قالب قرارداد مشارکت بوده است.

کننده دادستان خطاب به متهم طبری گفت: دستمزد کار هایی که شما مدعی هستید در ساختمان و ... انجام می دادید چقدر بوده است؟

متهم گفت: هر چقدر باشد کار من ارزش داشت به کسی ربطی ندارد که دریافتی من زیاد بوده.

رییس دادگاه خطاب به متهم طبری گفت: اظهارات حسین نصیری در مورد زمین هایی که صحبتش شد این است که زمین متعلق به اکبر طبری بوده و به من گفت تا به آن سر بزنم تا کسی نیاید آن را بگیرد. در این خصوص چه شرحی دارید؟

متهم گفت: در لواسان از این موارد زیاد است عد های صحنه سازی می کنند من به او (حسین نصیری) وکالت کاری داده بودم.

قاضی خطاب به متهم طبری گفت: آیا شرح دیگری دارید؟

متهم طبری پاسخ داد: خواهشم این است که در جلسه بعد شهردار وقت و رییس شورای وقت را احضار کنید و بیاورید.

قاضی در ادامه از کننده دادستان خواست تا در مورد زمین مشجر 1675 متر مربع و در مورد نحوه واگذاری آن در لواسان شرح دهد؟

کننده دادستان نیز اعلام کرد: این ملک اساسا به نام خواهران آقای نجفی بوده که وکالتی به آقای مشایخ دادند و مشایخ بعد از یک سال به آقای طبری وکالت داد و آقای طبری زمین را به نام خود میزند و آقای مشایخ میگوید که این کار به دستور آقای نجفی اجرا شده است.

کننده دادستان توضیح داد: آقای طبری گفتند که این افراد دوست داشتند تا به من پول بدهند کاملا درست است آقای طبری محبوب دل های متهمان مالی بودند.

قهرمانی در ادامه گفت: آقای طبری می خواهد خروج آقای نجفی از کشور را عادی جلوه دهد، اما ما برای اینکه مستند سازی کنیم مستندات خروج آن ها را در چند سال گذشته گرفتیم. چنین سابقه ای یافت نشد که چندین ماه خارج شده باشند و به کشور بازنگشته باشند. صحبت های آقای طبری برای این است که خروج آقای نجفی را عادی جلوه دهد.

کننده دادستان در ادامه گفت: آقای طبری در مورد ملک کریم خان پاسخ مرا ندادند.

متهم خطاب به قاضی دادگاه گفت: وکیل من فرصت پیدا نکرده 16 هزار صفحه پفراینده را مطالعه کند.

قاضی در ادامه خطاب به وی گفت: ما وقت رسیدگی را عقب انداختیم تا وکلای شما بتوانند پفراینده را مطالعه کنند.

متهم گفت: البته دادگاه همکاری خوبی با وکلای من داشت.

قاضی خطاب به متهم طبری گفت: الان دیگر قصوری از سوی دادگاه نیست.

در ادامه کننده دادستان اظهارات متهم را یک به یک پاسخ داد.

کننده دادستان گفت: در مورد اینکه آقای طبری می گویند درب یکی از املاک را اصلا باز نکرده ام، آقای طبری شما ملک های زیادی دارید که هنوز درب آن را باز نکردید که این ملک ها بسیار چشم نواز و لوکس هستند که توسط یک فرد سرشناس بانکی به شما داده شده است؛ شما چندین ملک در کیش و ولنجک تهران دارید که همه این املاک در حال آنالیز است.

کننده دادستان درباره اظهارات متهم در مورد آقای منصوری گفت: اولا چرا دفتر شما کانون مراجعه این آدم ها بوده است. شما کارشناسان و مسوولین پفراینده را 4 ساعت پشت در نگه می داشتید، اما آقایان منصوری، نیازآذری، نجفی و دیواندری راحت به دفتر شما می آمدند.

وی ادامه داد: آقای طبری از آقای منصوری درخواست دارد تا موضوع کلاک را به نفع آقای نجفی پیگیری کند.

وی اضافه کرد: متهم گفت کننده دادستان خارج از کیفرخواست حرف می زند، اما من درخواست دارم که قانون را مطالعه کنند تا ببینند خارج از کیفرخواست یعنی چه.

در ادامه قاضی درباره دریافت وجه از سوی متهم طبری از او پرسید که آیا این اتهام را قبول دارد؟

متهم پاسخ داد: قبول ندارم.

در ادامه قاضی اظهارات مشایخ را قرائت کرد و گفت: آقای مشایخ گفته نجفی 500 هزار یورو به قاضی منصوری در 5 نوبت پرداخت کرده است و 84 میلیارد ریال نیز طی یک قرارداد شما دریافت کرده اید آیا این موارد را قبول دارید؟

متهم پاسخ داد: اصلا این ادعا ها را قبول ندارم.

قاضی پرسید: چرا مبالغ را گرفتید؟

متهم پاسخ داد: کار عمرانی می کردیم، اتهامات را نمی پذیرم. نمی دانم پولی که مشایخ به من داده 00، 7 و 800 بوده یا 800 و 400 میلیارد، چون از این حرف ها با هم نداشتیم. ما هر شب با هم تماس تلفنی داشتیم.

این متهم ادامه داد: در مورد دیدن خانه ها هم آقای دانیال زاده می داند من در ساختمانی را که خریدم را هم باز نکردم.

پس از سرانجام دفاعایت متهم طبری قاضی ختم جلسه را اعلام نمود و گفت: در جلسه بعدی دفاعیات وکیل اخذ می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1078

به "اتهامات را قبول ندارم، این افترا ها مربوط به 10، 15 سال گذشته است، 20 سال صادقانه کار کردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهامات را قبول ندارم، این افترا ها مربوط به 10، 15 سال گذشته است، 20 سال صادقانه کار کردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید