ارتقای ایمنی ساختمان ها با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان

به گزارش مجله شرقیا، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مبحث 22 مقررات ملی ساختمان ایمنی ساختمان ها را تضمین می نماید، گفت: در بعضی از موارد با دستور قضایی ادامه فعالیت در ساختمان های فاقد ایمنی متوقف شده، اما این بدان معنا نیست که این اقدامات کفایت می نماید.

ارتقای ایمنی ساختمان ها با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان

به گزارش خبرنگاران، عبدالرضا گلپایگانی در تشریح آخرین وضعیت ایمن سازی ساختمان های پرخطر در پایتخت اظهار کرد: کمیته ایمنی مناطق به منظور شناسایی ساختمان های پر خطر بعد از واقعه پلاسکو تشکیل شد و کار خود را در مناطق 22 گانه تهران شروع کرد.

وی با تاکید بر اینکه پس از شناسایی ساختمان های پرخطر برای تعداد قابل ملاحظه ای از آن ها دستورالعمل ایمنی نوشته و ابلاغ شده است، افزود: در بعضی از موارد با دستور قضایی ادامه فعالیت در ساختمان های فاقد ایمنی متوقف شده، اما این بدان معنا نیست که این اقدامات کفایت می نماید.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در پاسخ به پرسشی درباره اطمینان از آنالیز وضعیت ایمنی ساختمان های شهر تهران شرح داد: به هیچ وجه نمی توان این اطمینان را داد که تمام ساختمان های شهر مورد بازبینی قرار گرفته اند و خطری فعالیت و زندگی ساکنان در ساختمان ها را تهدید نمی نماید.

گلپایگانی در تشریح یکی از راهکار های ایمن سازی ساختمان های پر خطر شهر تهران گفت: البته راهکار های دیگری هم وجود دارد که از اجرایی شدن مبحث 22 مقررات ملی ساختمان می توان به عنوان یکی از راهکار ها نام برد. در این مبحث بازبینی دوره ای ساختمان مد نظر قرار گرفته است تا در دوره های منظم، ساختمان ها از لحاظ ایمنی آنالیز و رصد شوند.

وی ادامه داد: در واقع نوع فعالیتی که در ساختمان اجرا می گردد باید متناسب با کاربری ثبت شده باشد، این قانون الزامات طرح ساختمان را مورد ارزیابی قرار می دهد و هرجا که در اثر استفاده نادرست مسئله ای ایجاد شده باشد، باید حتماً در اسرع وقت اصلاح گردد.

بنا براعلام شهرنوشت، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه مبحث 22 مقررات ملی ساختمان می تواند به ارتقای ایمنی ساختمان های پرخطر یاری کند، مطرح کرد: در دهه های منتهی به انقلاب آیین نامه های جدی در بحث ایمن سازی ساختمان ها وجود نداشت و ساختمان های باقی مانده از آن دوره فاقد ایمنی لازم هستند. اما از زمانی که مقررات ملی ساختمان وارد بحث ساخت و سازها شده و نظارت ها جدی تر شده است؛ در مورد ارتقای تاب آوری ساختمان ها در مقابل آسیب ها شاهد پیشرفت بوده ایم، اما هنوز نمی توانیم با اطمینان بگوییم که همه ساختمان های پایتخت ایمن هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 187

به "ارتقای ایمنی ساختمان ها با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای ایمنی ساختمان ها با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید