بازسازی ویلا: بازگشایی ارگ کلاه فرنگی در انتظار اعتبار 700 میلیونی برای بازسازی است

به گزارش مجله شرقیا، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، بازگشایی ارگ کلاه فرنگی در انتظار اعتبار 700 میلیونی برای بازسازی است.

بازسازی ویلا: بازگشایی ارگ کلاه فرنگی در انتظار اعتبار 700 میلیونی برای بازسازی است

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ارگ کلاه فرنگی بیرجند یکی از بناهای شاخص این شهر است که در خیابان شهید مطهری بیرجند به مساحت 677 متر مربع در شش طبقه و به شکل زیگورات واقع شده است که از شش طبقه آن دوطبقه کاربری دارد و بقیه طبقات برای شکل بخشی به بنا ساخته شده اند.

این بنا متعلق به دوره قاجار است که به ارگ کلاه فرنگی یا ارگ حسام الدوله معروف است و دارای تزئینات و حوض خانه ای در طبقه هم کف می باشد که به علت موقعیتی که در آن قرار گرفته، در سالهای گذشته از آن عنوان ساختمان اداری استانداری و فرمانداری بیرجند استفاده شد و تا کنون پیگیری های مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان برای فراهم شدن زمینه بازدید عموم مردم از این بنای تاریخی جز در مواقع محدودی فراهم نشده است.

چندی پیش سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در جلسه آنالیز نحوه مدیریت و بهره برداری از ارگ کلاه فرنگی بیرجند اعلام نمود: پیرو دستور استاندار، تحویل، بهره برداری و مدیریت ارگ کلاه فرنگی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واگذار می گردد.

علیرضا عباس زاده ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با تسهیل شرایط بهره برداری مردم از ارگ کلاه فرنگی و تأمین استانداردهای لازم، زمینه استفاده عموم مردم از این بنای تاریخی را تا نوروز 1401 فراهم کند.

به گفته وی؛ از زمان واگذاری این مجموعه، علاوه بر مسئولیت تأمین حفاظت فضا و امنیت مردم، تضمین حفاظت از ساختمان فرمانداری نیز به عهده اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

ارگ کلاه فرنگی از ساختمان فرمانداری جدا گردد

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی توضیح داد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید در اولین قدم نسبت به احداث دیوار دور تا دور ارگ کلاه فرنگی اقدام کند تا این اثر تاریخی از ساختمان فرمانداری کاملاً جدا گردد.

عباس زاده با تأکید بر شروع کارهای فنی بازسازی بنا، ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید با لحاظ کردن همه مسائل و جوانب امر، برای درب ورودی مجموعه نیز طرحی شکیل و چشم نواز ارائه کند.

وی تأکید کرد: باید از ظرفیت شهرداری بیرجند نیز در زیباسازی محوطه ارگ استفاده گردد و توجه به ارگ کلاه فرنگی به عنوان یکی از سرمایه های ملی و از ظرفیت های فرهنگی و تاریخی استان دارای اهمیت است.

عباس زاده اعلام نمود: ارگ کلاه فرنگی نه برای بیرجند بلکه برای استان، نماد هویتی و جز ظرفیت های فرهنگی است لذا باید به خوبی مراقبت و نگهداری گردد.

وی با تأکید بر اینکه استفاده از این فضای تاریخی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده، ادامه داد: باید به مطالبه عمومی در مورد بهره مندی از این اثر تاریخی شاخص توجه گردد و این مجموعه هرچه زودتر در اختیار مردم قرار گیرد.

استاندار در ملاقات با اعضای شورای اسلامی و شهردار بیرجند یک بار دیگر بر انجام این کار تاکید نمود.

بعد از تاکید وی بر حفاظت و مراقبت از ارگ کلاه فرنگی برای پاسخگویی به مطالبه مردم، مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان که سالها است منتظر چنین فرصتی بودند و پیگیری های بسیاری در سالهای گذشته در سطح کشور در این باره انجام داده اند، دست به کار شدند تا این بنای تاریخی را برای بازدید عموم مردم در نوروز 1401 آماده نمایند.

ایجاد موزه سیاسی استان در ارگ کلاه فرنگی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی اظهار کرد: برای بازسازی ارگ کلاه فرنگی در سالهای 1395 تا 1397 حدود 300 میلیون تومان هزینه شده است و حداقل به 600 تا 700 میلیون تومان دیگر برای تکمیل بازسازی، نورپردازی، بهسازی و غیره در این بنای تاریخی احتیاج است تا برای بازدید عموم مردم در نوروز 1401 آماده گردد.

علی شریعتی منش با بیان اینکه بخشی از اعتبار مورد احتیاج تخصیص یافته، افزود: با پیشنهاد مدیر کل میراث فرهنگی استان کاربری موزه تاریخ سیاسی استان برای این بنا در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بعد از تهیه محتوای موزه، باید به وسیله اداره کل موزه ها کشور تأیید گردد و بعد از آن تجهیزات مورد احتیاج موزه فراهم گردد امکان انجام این کار تا نوروز 1401و وجود ندارد.

به گفته وی ممکن است نمایشگاه تاریخ سیاسی یا نمایشگاه دیگری برای بازدید عموم مردم در نوروز 1401 در ارگ کلاه فرنگی بیرجند برگزار گردد.

وی درباره بازسازی این بنا هم اظهار کرد: بازسازی طبقه اول ارگ صورت گرفته و بازسازی طبقات بعدی آن باید انجام گردد و کار برآورد تجهیزات، برق و تأسیسات در حال اجرا است و بعد از انجام این کار، دیوارکشی اطراف ارگ کلاه فرهنگی انجام خواهد شد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2008

به "بازسازی ویلا: بازگشایی ارگ کلاه فرنگی در انتظار اعتبار 700 میلیونی برای بازسازی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ویلا: بازگشایی ارگ کلاه فرنگی در انتظار اعتبار 700 میلیونی برای بازسازی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید