باغ موزه مینیاتور تهران ، گذرگاهی به تاریخ ایران

به گزارش مجله شرقیا، بوستان مینیاتور تهران، یکی از زیباترین بخش های شهر تهران بخصوص برای جوانان و نوجوانان بوده که در سال 1392 ساخته و راه اندازی شد. این بوستان دیدنی و جذاب شامل ماکت های مینیاتوری زیبایی بوده که توسط هنرمندان زبردست ایرانی ساخته شدند و تصویری از بناهای کهن و تاریخی ایران مانند چغازنبیل، تخت جمشید، ارگ بم و میدان نقش دنیا را به نمایش گذاشته است. اگر فرصت کافی برای سفر به دور ایران را ندارید، پیشنهاد ما برای شما عزیزان در مجله گردشگری خبرنگاران این است که حتما سری به باغ موزه مینیاتور تهران زده و از این مکان بازدید نمایید. در واقع، می توان این پارک را مدل کوچک شده ای از کشور دیدنی ایران دانست که قطعا می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب به حساب آید.

باغ موزه مینیاتور تهران ، گذرگاهی به تاریخ ایران

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

معرفی باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور که بدان بوستان مینیاتوری نیز گفته می شود، یکی از زیباترین و جذاب ترین بوستان های تهران بوده که به وسعت 30 هزار مترمربع در این شهر دیدنی افتتاح شد. برای طراحی این باغ موزه از معماری مدرن استفاده شده که در کنار آن عناصری از معماری سنتی مانند کاشیکاری ها، حوض ها و آبراه ها دیده می شوند. در واقع، می توان طراحی این بوستان را ترکیبی از دو معماری سنتی و مدرن دانست که به زیبایی با هم تلفیق شده و نمایی فوق العاده جذاب را برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته اند.

ماکت های بوستان مینیاتوری

سازمان پارک ها در سال 1391 فراخوانی را منتشر کرد و در آن از هنرمندان ایرانی برای ساخت ماکت های بوستان مینیاتور تهران دعوت بعمل آورد. در نهایت، بهترین و متخصص ترین افراد برای ساخت ماکت ها شناسایی شده و کار طراحی باغ شروع شد. در فاز اول پروژه، 12 اثر از مهمترین آثار تاریخی ایران انتخاب شده و ماکت های زیبایی از آن ها به نمایش گذاشته شدند. در ادامه مطلب باغ موزه مینیاتور تهران، این آثار را معرفی کرده و در خصوص هریک شرح کوتاهی می دهیم.

مجموعه تاریخی بیستون: یکی از مهمترین آثار باستانی ایران که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده، مجموعه تاریخی بیستون به شمار می آید. این مجموعه در فاصله 30 کیلومتری شهر کرمانشاه قرار داشته و ارزشمندترین آثار تاریخی ایران تا پیش از اسلام را در خود جای می دهد.

تخت جمشید: یکی از برجسته ترین آثار باستانی ایرانی که از زمان هخامنشیان در ایران به جای مانده، تخت جمشید یا پرسپولیس نام دارد که ساخت آن به 512 سال پیش از میلاد برمی شود. این مجموعه شگفت انگیز نمادی از شکوه و عظمت تمدن ایرانیان بوده که پس از گذشت 2500 سال همچنان پابرجا مانده و تحسین بسیاری از مردم جهان را برانگیخته است. نمونه کوچکی از تخت جمشید در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده که تماشای آن برای علاقمندان قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

چغازنبیل: چغازنبیل نام معبدی مقدس مربوط به دوران ایلامیان بوده که در استان خوزستان واقع شده است. ماکت این معبد یکی از 12 ماکت ساخته شده در بوستان مینیاتوری به حساب می آید.

ارگ بم: ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی جهان به حساب می آید که در بطن شهر بم جای دارد. این مجموعه تاریخی در زلزله سال 82 به طور کامل از بین رفت و نابود شد و به خاطر شناساندن زیبایی هایش قبل از تخریب به جوانان و نوجوانان، ماکت کوچکی از آن در قسمتی از باغ موزه مینیاتور تهران به نمایش گذاشته شده است.

تخت سلیمان: یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران که از زمان اشکانیان به جای مانده، تخت سلیمان نام دارد. این مجموعه یکی از بزرگترین مراکز مذهبی، آموزشی و اجتماعی قبل از اسلام بوده که در حمله روم به ایران از بین رفته و تنها خرابه هایی از آن بر جای مانده اند. به دلیل نمایش و یادآوری این اثر دیدنی به نسل جوان ایران، ماکت بسیار زیبایی از آن در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گنبد سلطانیه: گنبد سلطانیه یکی از شاهکارهای معماری ایران بوده که حدود 750 سال قبل به دستور سلطان محمد خدابنده، حاکم مغول ساخته شد. نمونه کوچکی از این بنای هشت ضلعی آجری با گنبد آبی رنگ ساخته شده و در بخشی از باغ موزه مینیاتور تهران مستقر شده است.

مجموعه پاسارگاد: پاسارگاد، پنجمین مجموعه در فهرست یونسکو بوده که شامل بناهایی چون پاسارگاد، آرامگاه کوروش، آرامگاه کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ بارعام، دو کوشک و کاروانسرای مظفری هست که از دوران هخامنشی بر جای ماندند. این مجموعه در استان فارس قرار داشته و نمونه کوچکی از آن در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده است.

کلیساهای ارامنه: کلیساهای تادئوس مقدس (قره کلیسا) و زور زور (کلیسای مریم مقدس) در استان آذربایجان غربی و کلیسای سن استپانوس در استان آذربایجان شرقی، سه کلیسای ارامنه در ایران هستند که نام آن ها در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و ماکت این سه کلیسا نیز در بوستان مینیاتور قرار داده شده است.

مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی: شیخ صفی الدین اردبیلی عارف و شاعر نامی قرن هشتم هجری بوده که آرامگاه وی یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران به شمار می آید. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل قرار داشته و نمونه بسیار زیبایی از آن نیز در بوستان مینیاتور مستقر شده است.

بازار تبریز: بازار تبریز با معماری سنتی و دیواره های آجری، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان بوده که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می شود. نمونه ای از این بازار باشکوه را می توانید در باغ موزه مینیاتور تهران مشاهده نمایید.

میدان نقش جهان اصفهان: میدان نقش جهان یکی از زیباترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویان است. دور تا دور این میدان با 200 حجره دو طبقه احاطه شده و بناهای باشکوهی مانند عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و سر در قیصریه نیز در 4 طرف آن دیده می شوند. ماکت میدان نقش جهان یکی از زیباترین ماکت های ساخته شده در بوستان مینیاتوری بوده و در سالیان گذشته مورد توجه علاقمندان بسیاری قرار گرفته است.

آبشارهای شوشتر: سازه های آبی شوشتر مجموعه ای بی نظیر از آسیاب ها، آبشارها و کانال ها و تونل هایی برای هدایت آب بوده که در زمان هخامنشیان و ساسانیان در شهر شوشتر ساخته شدند. این مجموعه بی نظیر که با عنوان بزرگترین سازه صنعتی در دوران باستان شناخته می شود، با هدف بهره گیری بهتر از آب ساخته شده بود. در حال حاضر، نمونه ای از این سازه شگفت انگیز در بوستان مینیاتور تهران به نمایش گذاشته شده و برای طراحی آن نیز از شبکه های واقعی آب استفاده شده است.

جالب است بدانید که استقرار هریک از این 12 ماکت نیز با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته و هرکدام از ماکت ها با توجه به جهت جغرافیایی ایران در باغ مستقر شده اند. به عنوان مثال، میدان امام اصفهان در بخش مرکزی بوستان، بیستون در قسمت غربی و کلیساهای ارامنه در بخش شمال غرب دیده می شوند. گفته می شود که ساخت فاز دوم این پروژه نیز در دست احداث هست. در فاز جدید، این باغ موزه کاملتر از قبل شده و آثار دیگری چون گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند نیز به آن اضافه خواهند شد.

فضای سبز و پوشش گیاهی باغ موزه

12 ماکت در یک فضای باز و سرسبز قرار داده شده اند. در این فضا، گونه های متعددی از گیاهان و درختان چون چنار، کاج، افرا، ماگنولیا، مورد، یاس هلندی، سدروس دیده می شوند. نکته جالب این است که درختان و گیاهان این باغ با توجه به پوشش گیاهی مناطق مختلف ایران طراحی و کاشته شده اند، به این معنی که در اطراف هر ماکت گیاهان همان منطقه از ایران دیده می شوند.

گالری باغ موزه

در بخشی از بوستان مینیاتور تهران، یک گالری مدرن دیده می شود که حدود 750 مترمربع مساحت دارد. در این گالری تصاویری از آثار باستانی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده، به نمایش گذاشته شده اند. علاوه بر این، این گالری شامل کتابخانه، نمایشگاه های میراث فرهنگی و تعدادی فروشگاه فرهنگی برای علاقمندان و یک چایخانه برای استراحت بازدیدکنندگان نیز هست. اگر به دنبال مکانی برای تفریح و سرگرمی هستید و دوست دارید تا محیطی آموزشی را نیز هم زمان تجربه نمایید، پیشنهاد می کنیم که حتما بازدید از این باغ موزه را در برنامه تفریحات خود قرار دهید. اینجا یک محیط خانوادگی بوده که هم برای بچه ها و هم بزرگسالان جذاب و دیدنی است. شما می توانید شرحات کاملی از هر ماکت را در کتیبه های کنار آن ها مشاهده کرده و اطلاعات خوبی از هریک بدست آورید. تابلوهایی نیز برای هدایت شما در بخش های مختلف باغ قرار داده شده که شما را در پیدا کردن راستا یاری می نماید. علاوه بر این، امکانات رفاهی چون نیمکت، سرویس بهداشتی و آبخوری نیز در این پارک تعبیه شده اند.

آدرس باغ موزه مینیاتور تهران: خیابان جانبازان غربی، نبش بزرگراه امام علی (ع)

شماره تلفن باغ موزه مینیاتور تهران: 02126142114

ساعات بازدید از باغ موزه مینیاتور تهران: همه روزه از ساعت 8 صبح تا 20

قیمت ورودی باغ موزه مینیاتور تهران: 2000 تومان

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به سایت سفرزون مراجعه کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 634

به "باغ موزه مینیاتور تهران ، گذرگاهی به تاریخ ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ موزه مینیاتور تهران ، گذرگاهی به تاریخ ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید