تصویربرداری از فعالیت اعماق مغز با کیفیت بالا

به گزارش مجله شرقیا، تهران- خبرنگاران- محققان پیروز به توسعه یک روش میکروسکوپی جدید شده اند که قادر به تهیه تصاویر بسیار واضح از بخش های عمیق مغز است.

تصویربرداری از فعالیت اعماق مغز با کیفیت بالا

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی مجله شرقیا از پایگاه خبری یونایتدپرس، یکی از مهمترین چالش های تحقیقات در زمینه علوم اعصاب، روش هایی است که بتواند فعالیت بخش های عمیق مغز را با کیفیت بالا نمایش دهد.

تصویربرداری از مغز بسیار سخت است؛ مغز از میلیون ها نورون تشکیل شده و میزبان سیگنال های بسیار سریع است.

تاکنون روش های مختلفی برای تصویربرداری از مغز توسعه یافته است که برخی بر سرعت و برخی بر کیفیت و وضوح تمرکز داشته اند و روشی وجود ندارد که دربرگیرنده هر دو ویژگی باشد.

برای مثال برخی از روش ها قادر به تهیه اسکن های بسیار با کیفیت است ولی نمی تواند فعالیت نورون ها را به صورت بلادرنگ دنبال کند. روش هایی که قادر به ترکیب هر دو ویژگی هستند، فقط می توانند محدوده کوچکی از مغز در حدود چند سلول را تصویربرداری نمایند.

محققان آزمایشگاه نور و فناوری و بیوفیزیک دانشگاه راکفلر به رهبری علی پاشا وزیری پیروز به توسعه روشی شده اند که میکروسکوپی دو فوتونی نام دارد. در این روش از باریکه لیزر برای روشن کردن بخش های مختلف مغز استفاده می گردد. این روش به گونه ای است که می تواند بخش های مختلف مغز را به طور هم زمان هدف تصویربرداری قرار دهد. با ترکیب این روش با روش میکروسکوپی سه فوتونی، امکان تصویربرداری از اعماق مغز با لحاظ سرعت و دقت فراهم شده است. این روش ترکیبی HyMS نام گرفته است.

این روش می تواند 12 هزار نورون را به طور همزمان در بخش وسیعی از مغز در قشرهای مختلف تصویربرداری کند.

نتایج این مطالعه در نشریه Cell منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 190

به "تصویربرداری از فعالیت اعماق مغز با کیفیت بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویربرداری از فعالیت اعماق مغز با کیفیت بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید