تصویری حیرت انگیز از گردباد و تاج خورشیدی که یک عکاس ثبت کرد ، شلیک خورشید به سمت کیهان

به گزارش مجله شرقیا، یک عکاس آماتور نجومی در آریزونا، ویدئویی از رویداد گردبادمانندی در خورشید ثبت کرد و عکسی از آن ساخت که به گفته خودش، تصویری دراماتیک به کروموسفر خورشید و تاج خورشیدی است.

تصویری حیرت انگیز از گردباد و تاج خورشیدی که یک عکاس ثبت کرد ، شلیک خورشید به سمت کیهان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، عکاسی نجومی آماتور به طور فزاینده ای در جامعه نجوم محبو و محبوب تر می گردد، چرا که پیشرفت در فناوری های تلسکوپ و دوربین به افراد مختلف از هر طبقه امکان می دهد تا آسمان را با جزئیات شگفت انگیز مشاهده نمایند. از جمله این اجرام آسمانی، خورشید است که با تجهیزات حفاظتی مناسب می توان آن را دیدن و از آن عکاس کرد.

اندرو مک کارتی که مالک و اداره نماینده استودیوی Cosmic Background که در حال حاضر در آریزونا زندگی می نماید، 18 مارس 2023 تصویری از چیزی که به نظر گردبادی در سطح خورشید است، توییت کرد.

در حالی که این ویژگی چندان بزرگ به نظر نمی رسد، مک کارتی پشته ای از 14 زمین را برای مقایسه در داخل ویدیویی اگنجانده تا میزان بزرگ این گردباد هیولامانند را نشان دهد. اما در حالی که گردبادها در زمین عادی هستند، چه اتفاقی در سطح خورشید می افتد تا چنین پدیده منحصر به فردی رخ بدهد؟

مک کارتی گفت: این یک برجستگی خورشیدی در کروموسفر یا رنگین کره خورشید است. توده ای از پلاسما که در یک حلقه مغناطیسی گیر نموده است، آن را از فتوسفر دور نموده و بیش از صد هزار مایل به فضا می کشد. مواد خورشیدی از برجستگی به سمت خورشید می بارند.

مک کارتی گفت که این سکانس با استفاده از یک تلسکوپ اصلاح شده تصویربرداری شده است که می تواند اتمسفر خورشید را در چیزی که به عنوان نوار هیدروژن-آلفا شناخته می گردد با استفاده از صدها هزار تصویر در طی چند ساعت رصد کند. البته او این تصویر را تصادفی ضبط ننموده، بلکه روزانه به طور مرتب خورشید را زیر نظر داشته است.

همراه با ویدئوی گردباد خورشیدی، مک کارتی با همکار جیسون گوئنزل تصویر خیره نماینده 140 مگاپیکسلی از خورشید با گردباد قابل مشاهده در قسمت بالایی تصویر تهیه کرد که به قول او، نگاهی دراماتیک به کروموسفر خورشید و تاج خورشیدی است.

تصویری با زوم 140 مگاپیکسلی از خورشید با برجستگی گردبادمانند در قسمت بالا سمت راست و تاج خورشیدی که به سمت بیرون می آید.

داده های رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر و تصویری از گوئنزل از خورشید گرفتگی کامل در سال 2017 برای تشکیل این تصویر ترکیب شدند.

اگرچه خورشید ساختاری یکنواخت در سطح به نظر می رسد، اما مانند زمین و سایر اجرام آسمانی دارای لایه هایی است. فوتوسفر سطح مرئی خورشید است که ما روزانه و در رصدهای نجومی می بینیم. ضخامت آن تقریبا 100 کیلومتر است که در مقایسه با قطر خورشید (تقریبا 1400000 کیلومتر) بسیار ناچیز است و دامنه دمایی آن بین 3700 تا 6200 درجه سانتیگراد است.

کروموسفر لایه ای نامنظم است که در بالای فتوسفر قرار گرفته است و تقریبا 2500 کیلومتر ضخامت دارد و محدوده دمایی آن بین 6000 تا 20000 درجه سانتیگراد است. برجستگی های خورشیدی، ویژگی های بزرگ و درخشانی هستند که از خورشید سرچشمه می گیرند، مانند ویژگی گردبادمانندی که مک کارتی تصویر نموده و دارای محدوده دمایی 4700 تا 50000 درجه سانتی گراد است.

تاج خورشیدی اتمسفر بیرونی خورشید را تشکیل می دهد و بیشترین درجه حرارت را در 2 میلیون درجه سانتیگراد نشان می دهد. تاج فقط در هنگام خورشید گرفتگی قابل مشاهده است و به گفته مک کارتی داده های رصدخانه خورشیدی و هلیوسفر و تصویر گوئنزل از خورشید گرفتگی کامل در سال 2017 برای تشکیل این تصاویر ترکیب شده اند.

بیشتر بخوانید:

  • عکس | تصویر خیره نماینده از آبشار 100 هزار کیلومتری روی خورشید

حتما عکس های نجومی فوق العاده اندرو مک کارتی و جیسون گونزل را در سایت های cosmicbackground.io و thevastreaches.com دیدن کنید و لطفا از نگاه مستقیم به خورشید، چه در زمان کسوف یا نه، بدون محافظ چشم و فیلترهای مخصوص یا تلسکوپ خورشیدی مناسب خودداری کنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2242

به "تصویری حیرت انگیز از گردباد و تاج خورشیدی که یک عکاس ثبت کرد ، شلیک خورشید به سمت کیهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری حیرت انگیز از گردباد و تاج خورشیدی که یک عکاس ثبت کرد ، شلیک خورشید به سمت کیهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید