تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر دچار مشکل شد

به گزارش مجله شرقیا، تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر دچار مشکل شد و به طور غیرمنتظره ای دوربین های خود را غیرفعال کرد.

تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر دچار مشکل شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، به گفته تیم هابل، تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه 25 اکتبر پس از آن که دچار مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی شد در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.

آنها افزودند: در حالی که تیم هابل در حال آنالیز این موضوع هستند، مشاهدات علمی این تلسکوپ به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است با این حال تجهیزات دیگر آن در سلامت هستند.

هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در آوریل سال 1990 به فضا ارسال شد و تا به امروز نشانه هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته دچار مسئله ای در رایانه اصلی شده بود. تیم هابل پس از فعال سازی سخت افزار پشتیبان پیروز به راه اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.

مشکل کنونی آن چنان جدی نیست زیرا تنها تجهیزات علمی هابل و نه کل تجهیزات این تلسکوپ دچار مشکل شده است. با این حال باید منتظر اطلاعات تازه باشیم.

تاریخ هابل مملو از موانع و چالش هایی است که بر آن ها غلبه نموده است. این تلسکوپ با آیینه ای معیوب به فضا پرتاب شد. مسئله ای جدی که فضانوردان آن را در یک پیاده روی فضایی در دسامبر سال 1993 رفع کردند.

فضانوردان هابل را طی چهار ماموریت به روزرسانی و تعمیر کردند. آخرین ماموریت در سال 2009 انجام گرفت. چنین ماموریت هایی به حفظ هابل برای این مدت طولانی یاری کردند.

ناسا اکنون میخواهد یک تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری تازه به نام جیمز وب به فضا بفرستد. این تلسکوپ قرار است در تاریخ 18 دسامبر سوار بر موشک آریان5 به فضا پرتاب گردد.

وب در نقطه لاگرانژی 2 در فاصله یک میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار خواهد گرفت. فضانوردان قادر به سرویس دهی به این تلسکوپ نخواهند بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1400 بروزرسانی: 2 آذر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1881

به "تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر دچار مشکل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلسکوپ فضایی هابل بار دیگر دچار مشکل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید