تماشا کنید: شفق قطبی

به گزارش مجله شرقیا، شفق قطبی یا سپیده شمالی یکی از شگفت انگیزترین زیبایی ها در شب های قطب شمال است. این پدیده که از مهر تا فروردین نمایان می شود، تجربه ای متفاوت از نمایش نورهای رنگارنگ را برای شما به ارمغان می آورد. با خبرنگاران همراه باشید تا به بررسی این پدیده زیبا بپردازیم.

تماشا کنید: شفق قطبی

این مطلب به قلم مدز پیل (Mads Pihl) عکاس معروف در هنگام بازدید از گرینلند (گرینلد بزرگ ترین جزیره دنیا است که بخش خود مختاری از کشور دانمارک است)، بیان شده است.

شاهکاری در آسمان شب

شفق قطبی زیبایی مضاعف به ماجراجویی های زمستانی شما هدیه می دهد. بازدید از این پدیده رایگان است، به مقدار کافی برای همگان وجود دارد و تنها نیاز است لباس گرمی بپوشید، پوتین های درشتی به پا کنید؛ اندکی صبور باشید، فلاسکی از قهوه با خود بیاورید و در نهایت این تجربه را با دوستتان شریک شوید.

شفق قطبی دیگر جزئی از وجود بصری و فیزیکی گرینلند شده است. با نمایان شدن شفق قطبی، انگار آسمان به زمین آمده و شب تاریک را پر از جادو و افسانه کرده است.

پیل می گوید:

آنها بسیار سریع حرکت می کنند. گویی در حین پایکوبی هستند! تجربه ای متفاوت را احساس کردم. به ندرت چنین حسی داشتم. بسیار هیجان زده شدم.

او افزود:

تمام شب را برای دیدن بیدار بودیم. پیدا کردن کلمه ای برای توصیف این لحظه بسی سخت است. می توانید به سختی رگه های خاکستری را از میان نور ببینید.

شفق قطبی در گرینلند

یک منطقه محلی بارها و بارها به ما پیشنهاد شده بود. بهترین و در دسترس ترین نقطه برای دیدنی شفق قطبی فرودگاه کانگرلوساک (Kangerlussuaq) بود. این نقطه به طور منحصر به فردی بر روی کوه و پشت به باد بود.

فصل بازدید از شفق قطبی در کانگرلوساک دقیقا همانند باقی نقاط کشور، از مهر تا اواسط فروردین است. در جاده ای خاکی به سمت ناحیه آیس کپ (Ice Cap) رفتیم تا شفق قطبی را از بهترین زاویه ممکن ببینیم.

با وجود شرایط بخصوص در کانگرلوساک، شفق قطبی در بقیه جاها نیز دست کمی از اینجا نداشت. لامپ های روشن در کمرنگ شدن شفق قطبی تاثیری نداشتند و همین وضوح باعث می شد تا مردم ایسلتند، اندکی به آسمان خیره شوند و بعد راهی خانه هایشان شوند.

علم و افسانه

واقعا شفق قطبی چیست؟ شفق قطبی ذره های الکتریکی شارژ شده از خورشید هستند که بعد از برخورد به لایه اتمسفر، پدیده ای از نورهای رنگارنگ نمایان می شود. در واقع این نورها پدیدارکننده لایه اتمسفر و فاصله آنها تا زمین هستند.

اما آیا فهمیدن تعریف علمی شفق قطبی دلیل بازدید ما از آن در تاریکی شب بود؟ یا این پدیده ما را به یاد چیزی فراتر از ما انداخته بود، چیزی جادویی، که حتی خود گرینلندی ها را نیز اغوا می کند. گریلندی هایی که باید تا به الان دیدن این پدیده برایشان عادی شده باشد، دیگر نباید به آسمان خیره شوند، ولی مگر می شود!

حقیقت این است که آن حس هیجان و تجربه متفاوتی که در ما تداعی شد و آن پدیده ای که ما را محو خود کرد، سالیان سال پیش اجداد ما را نیز محو خود کرده بود. طبق افسانه ای معروف وقتی شفق قطبی در آسمان شب می درخشد، مردگان در حال فوتبال بازی کردن با اسکلت جمجمه شیرماهی هستند.

بعضی مردم نیز معتقد هستند که اگر بچه ها در شبی که شفق قطبی در آسمان پدیدار شده است به دنیا قدم بردارند، بچه های با استعداد خواهند شد. اگر این مورد درست باشد که ملت گرینلند باید بسیار پیروز باشند!

نکاتی در ارتباط با شفق قطبی

  • شفق قطبی در تمامی روزهای سال در آسمان می درخشد ولی از مهر تا اواسط فروردین روشنایی چند برابر دارد.
  • تمامی آژانس های مسافرتی، تور بازدید از شفق قطبی را از مهر تا فروردین پیشنهاد می کنند.
  • به شفق قطبی (Northern lights)، سپیده شمالی (Aurora Borealis) نیز گفته می شود.
  • همزمان با شفق قطب شمال، در جنوب نیز شفق قطب جنوب (southern lights) اتفاق می افتد به طوری که ذره های شارژ شده با برخورد به لایه اتمسفر در نوار مغناطیسی زمین بین دو قطب شمال و جنوب به جلو و عقب حرکت می کنند.
  • رنگ های به نمایش درآمده در شفق قطبی از سبز به قرمز و از قرمز به آبی بسته به نوع ذره حاضر مدام تغییر می کنند.

در ادامه می توانید ویدئویی از پدیده شفق قطبی مشاهده کنید:

نظر شما در ارتباط با این شاهکار طبیعت چیست؟

منبع: کجارو / greenland.com
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1950

به "تماشا کنید: شفق قطبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشا کنید: شفق قطبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید