تیغ دو پهلوی ثبت ملی میراث طبیعی گیلان

وحیده اسماعیلی - رشت-خبرنگار : هفته گذشته 16 اثر طبیعی گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران ثبت شد.

تیغ دو پهلوی ثبت ملی میراث طبیعی گیلان

این آثار شامل تالاب سوستان، ذخیره گاه سفید پلت صفرابسته، درخت نمدار کهنسال درفک معروف به کوف دار، آبشار ویسادار، غار چشمه باد، رویشگاه گل صدتومنی معروف به برزکوه، آبشار ورزان سوباتان، گل سوسن چلچراغ، آبشار خربو، قله شاه معلم ماسوله، گل لاله واژگون، درخت آزاد لفمجان، آبشار لاتون، روگا و تالاب کردمحله انزلی و کوه سماموس است.

ثبت ملی میراث طبیعی گیلان در ادامه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی به مساحت 300 کیلومتر در نوار شمالی کشور انجام شد. اگرچه ثبت آثار طبیعی استان به گفته متولیان گردشگری موجب توجه بیشتر دستگاه ها نسبت به حفظ و احیای این آثار و رونق گردشگری در گیلان می گردد، اما تبعات زیست محیطی و تخریب به علت حضور بازدیدنمایندگان از این آثار و احتمال نابودی در آینده را هم به دنبال دارد؛ موضوعی که از همین حالا موجب نگرانی فعالان محیط زیست شده است.

  • الزام مسئولان بومی به ارائه خدمات زیرساختی

یک فعال محیط زیست می گوید: ثبت این آثار تاثیر مثبتی در حفاظتشان خواهد داشت و شناخته تر شدن، کوشش و پیگیری بیشتر مسئولان برای حفاظت و پاک سازی را می طلبد. محمدحسن کمک معتقد است؛ باید از ثبت ملی میراث طبیعی استان به عنوان یک اهرم فشار در برابر تهدید گردشگری انبوه استفاده کرد.

وی با اشاره به این که گردشگری انبوه، ناپایدار است و هیچ زیرساختی برای آن پیش بینی نشده است، ادامه می دهد: باید از لحاظ فرهنگی هم روی بازدیدنمایندگان از این آثار کار کنیم. بازدیدنمایندگان برای ورود به محوطه این آثار باید آموزش ببینند. مسئولان بومی و محلی نیز باید ملزم به ارائه خدمات زیرساختی در این مناطق بشوند. کمک به رها نکردن آثار طبیعی استان بعد از ثبت ملی تاکید می نماید و می گوید: با توجه به افزایش مهاجرت و گردشگری در استان و تغییر کاربری ها و تخریب محیط زیست باید در این رابطه ضابطه مند عمل گردد.

  • بی توجهی گردشگران

مهرداد نکویی یکی دیگر از فعالان محیط زیست نیز با اشاره به این که ثبت میراث طبیعی استان تیغه دو پهلوست، بیان می نماید: با این ثبت نظارت ها بر محیط طبیعی بیشتر می گردد و نهادهای قانونی بهتر می توانند در زمینه حفاظت از آثار طبیعی ورود نمایند. از سوی دیگر کنجکاوی افراد برای بازدید از این مناطق بیشتر می گردد و چون زیرساختی برای حضور انبوه آنان پیش بینی نشده است، بیشتر از توان و ظرفیت، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال آبشار ویسادار در یک روز تعطیل متحمل انواع صدمات زیست محیطی از سوی گردشگران می گردد.

وی ادامه می دهد: ثبت ملی آثار طبیعی در صورت نبود برنامه، نوع تخریب در جامعه ای که شوق دیدن مکان های جدید را دارد، تغییر می دهد. نکویی به نبود آموزش و ضعف فرهنگی گردشگران اشاره می نماید و می گوید: برای بعضی افراد تابلوی منطقه حفاظت شده، تابلو و سیم خاردار مفهومی ندارد و بازهم وارد مناطق حفاظت شده می شوند و آتش می افروزند. این کار موجب تخریب بافت خاک خواهد شد. زمانی که خاک یک منطقه کوبیده می گردد، شاهد رواناب خواهیم بود. برای ورود به جنگل و مراتع باید محدودیت ایجاد و نیروی حفاظتی بیشتری به کار گرفته گردد.

این استاد دانشگاه با اشاره به مناطق ییلاقی استان که از حالت بومی و محلی خود خارج شده اند، ادامه می دهد: معلوم نیست مجوز ساخت این ویلاها در مناطق ییلاقی و جنگلی چگونه صادر می گردد؟ در سال های آینده با پدیده جنگل خواری و قاچاق بیشتری روبرو خواهیم بود. وی اظهار می نماید: اگر نتوانیم بازدید از آثار میراث طبیعی ملی را کنترل شده و محدود کنیم، لطمات به منابع طبیعی و محیط زیست بیشتر می گردد و به اهداف خود در ثبت آثار طبیعی نخواهیم رسید.

  • اهمیت ثبت آثار طبیعی

در این باره نظر محسن یوسف پور مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان را نیز جویا شدیم. وی بیان می نماید: ثبت آثار طبیعی موجب حفاظت بیشتر از آنها می گردد و این امکان را فراهم می نماید تا چنین آثاری برای نسل های دیگر باقی بماند. یوسف پور در پاسخ به این سوال که حضور بیشتر گردشگران در این مناطق با توجه به اقدامات آبخیزداری و جلوگیری از فرسایش خاک آیا منجر به تخریب منابع طبیعی و اراضی ملی می گردد یا خیر می گوید: یک اثر طبیعی ملی احتیاجمند دیده شدن توسط مردم است، اما به زیرساخت مناسب در این مناطق هم احتیاج دارد. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهار می نماید: مردم باید امکان دسترسی مناسب به مناطق گردشگری را داشته باشند، اما چنین تقاضایی به این معنا نیست که برای ایجاد زیرساخت از داخل جنگل و مرتع تحت حفاظت منابع طبیعی، جاده کشی گردد. خواهان توجه مسئولان گردشگری به این موضوع هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 10 مهر 1398 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 322

به "تیغ دو پهلوی ثبت ملی میراث طبیعی گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تیغ دو پهلوی ثبت ملی میراث طبیعی گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید