در هر پنج دقیقه یک ایرانی سکته مغزی می نماید

به گزارش مجله شرقیا، نماینده انجمن سکته مغزی ایران در استان یزد با بیان این که در ایران سالانه 100 هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند، گفت: طبق آمارهای بدست آمده در هر پنج دقیقه یک ایرانی دچار سکته مغزی می گردد.

در هر پنج دقیقه یک ایرانی سکته مغزی می نماید

دکترالهه تقوایی زحمتکش، نماینده انجمن سکته مغزی ایران در استان با اشاره به اهمیت سکته مغزی به خبرنگار مجله شرقیا اظهار کرد: برای انجام اقدامات درمانی در رابطه با این بیماری، زمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی به لزوم افزایش آگاهی مردم برای انجام اقدامات لازم در این زمینه اشاره نمود و اضافه کرد: اگر همه امکانات هم فراهم باشد در صورتی که مردم آگاهی نداشته باشند تاثیری ندارد. برای مقابله با آسیب های این بیماری ضروری است بیلبردها و بنرهای تبلیغاتی در زمینه آشنایی مردم با علائم سکته مغزی در سطح شهر نصب گردد.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با بیان این که اولین و پر اهمیت ترین مقوله در رابطه با سکته مغزی ارتقاع آگاهی مردم است، توضیح داد: در مراحل بعدی انجام فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی و آنژیوگرافی مغزی اهمیت دارند.

وی با اشاره به این که مصرف دارو در بسیاری از موارد تا حدودی از عوارض بیماری جلوگیری می نماید، اعلام کرد: در بعضی از موارد آنژیوگرافی مغزی می تواند سلامت بیمار را تا حدودی برگرداند.

زحمتکش در ادامه با بیان این که استفاده از دستگاه آنژیوگرافی مغزی احتیاج به متخصص و تیم مخصوص به خود دارد، گفت: باید امکانات و دستگاه های لازم برای استان تهیه گردد تا بعضی از بیماران بتوانند از این روش درمانی بهره مند شوند.

نماینده انجمن سکته مغزی ایران گفت: از مسئولین درخواست داریم تا در زمینه تهیه دستگاه و تأمین نیروی انسانی متخصص در این رشته را برای یزد ایجاد نمایند.

دکترمحمدحسین زارع مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، با اشاره به این که همیشه استفاده از دستگاه های آنژیوگرافی مغزی باعث درمان اثرات سکته مغزی نمی گردد، اظهار کرد: این دستگاه در بعضی از موارد باعث درمان بیماری می گردد.

وی با بیان این که نبود دستگاه آنژیوگرافی در بیمارستان های یزد به دلیل نبود پزشک متخصص است، اضافه کرد: کار با دستگاه آنژیوگرافی بسیار پر ریسک و احتیاج به آموزش های خاصی دارد. در حال حاضر تجهیزات لازم برای آنژیوگرافی مغزی در بیمارستان افشار فراهم است و یزد تاکنون پزشک متخصصی که در این زمینه فعالیت کند نداشته است .

این مسئول گفت: در حال حاضر یک پزشک متخصص برای شرکت در دوره های آموزشی به تهران فرستاده شده که تا پس از سرانجام دوره ها در مهرماه سال 98 فعالیت خود را در استان یزد شروع می نماید.

سکته مغزی یکی از بیماری های مهم و شایع در عصر کنونی است؛ این بیماری که به دلایل مختلفی رخ می دهد آثار جدی و گاه جبران ناپذیری را برای افراد در پی دارد. توجه به زمان طلایی اولین و مهمترین مرحله درمان در سکته مغزی به شمار می رود که عدم آگاهی عمومی در بسیاری از مواقع باعث از دست دادن این زمان می گردد. شرط استفاده از داروهای سکته مغزی توجه به زمان طلایی است که در صورت از دست دادن آن باید برای مراحل بعدی درمان که بسیار پر هزینه است اقدام گردد.

درمان با استفاده از دستگاه آنژیوگرافی مغزی در بعضی از موارد می تواند باعث بهبود بیماری و کاهش عوارض سکته مغزی گردد و برای استفاده از این دستگاه ضروری است متخصصانی با کسب مهارت و آموزش های لازم بیماران را درمان نمایند و این در حالی است که با وجود ظرفیت درمانی و بهداشتی یزد این استان فاقد متخصص آنژیوگرافی است.

گفت و گو از مهتاب محمدیان، خبرنگار مجله شرقیا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 94

به "در هر پنج دقیقه یک ایرانی سکته مغزی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در هر پنج دقیقه یک ایرانی سکته مغزی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید