دکوراسیون چوبی خانه 60متری زوج جوان تهرانی

به گزارش مجله شرقیا، وب سایت چیدانه - صدف حقیقت: نمی توانیم به سادگی بگوییم هر خانه ای بی نقص است، چون اگر حتی این گونه هم باشد با سلیقه همه افراد همسو نیست. افراد با توجه به علاقه، سبک زندگی و شخصیت خود ترجیح می دهند فاکتور های تعیین و اولویت هایشان در خانه ای که در آن زندگی می نمایند، موجود باشد.

دکوراسیون چوبی خانه 60متری زوج جوان تهرانی

جهت دریافت خدمات طراحی باغ و ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

حال اگر هم این چنین نیست، با یاری بازسازی و باز طراحی می توان تا حد زیادی شرایط مطلوب را پدید آورد. در این مطلب قرار است داستان دیگری از بازسازی خانه را بازگو کنیم. دکوراسیون چوبی محبوبه سلطانی خردمند و جعفر نصرتی کاملا با دست های خودشان آماده شده است، حتما تا انتهای مطلب را دنبال کنید:

خانه محبوبه و جعفر در یک نگاه

تعداد افراد ساکن:

2 نفر

شغل خانم خانه:

مدیر آتلیه معماری (فوق لیسانس معماری) / شغل آقای خانه: مجری و طراح داخلی و مبلمان (لیسانس صنایع چوب)

موقعیت شهر:

تهران/ محله: منطقه 17، محله بهاران

متراژ فضا:

60 متر مربع

سال ساخت:

1383

طبقه:

سوم

ملک شخصی

تعداد اتاق خواب:

یک خوابه

تعداد سرویس بهداشتی:

یک عدد

سبک دکوراسیون:

تلفیقی از کلاسیک و مدرن

رنگ های غالب:

سبز، فیروزه ای، رنگ واقعی چوب

طراح:

زن و شوهر

مدت زمان طراحی داخلی:

حدود یک سال

هزینه دکوراسیون منزل:

در سال 1396 حدود 30 میلیون تومان (فقط جهت خرید متریال و بازسازی)

فرایند جذاب از دکوراسیون چوبی خانه عشق

دکوراسیون خانه خود را در چند کلمه توصیف کنید.

خانه عشق، گرم، صمیمی، دوست داشتنی و جذاب

مکانی گرم و صمیمی برای به دست آوردن آرامش پس از طی کردن تلاطم کاری روزانه

دلیل انتخاب این خانه برای شما چیست؟ چه مدت برای پیدا کردنش زمان سپری شد؟

خاطرات دوران کودکی و نزدیکی به منزل مادر همسرم (جعفر) و بعضی اقوام (اقوام محبوبه) باعث شد این خانه و محل را برای زندگی انتخاب کنیم. حدود یک ماه برای پیدا کردن این واحد وقت گذاشتیم.

سال 94 من و جعفر با هم عقد کردیم و یکی از شروط خانواده ما، چون من فرزند آخر خانواده بودم، این بود که یک خانه نزدیک به خانه مادر و پدرم سمت جنت آباد رهن یا اجاره کنیم. ما هم به همین قصد تمام محله های جنت آباد، پونک، شهران، چهار دیواری، کن و ... را گشتیم، ولی میزان اجاره و رهن کامل به اندازه حدود دو تا سه برابر پولی بود که در دست داشتیم. به همین دلیل قرار بر این شد که به سراغ محله اطراف منزل مادر جعفر که اجاره ها و متراژ ها پایین تر بود، برویم. زمانی که به اولین بنگاه سر زدیم و شرایط اقتصادی مان را توضیح دادیم، به ما پیشنهاد شد که وام مسکن بگیریم و با یاری آن خانه بخریم.

ما هم با کمی آنالیز به این نتیجه رسیدیم که این شرایط امکان پذیر است و این بار به قصد خرید در آن منطقه به دنبال خانه گشتیم و قرار گذاشتیم اگر محله خانه چندان باب میلمان نیست، داخل خانه را طوری بسازیم که این مسئله را جبران کند. این خانه پنجمین خانه ای بود که به قصد خرید بازدید کردیم.

چند نکته در زمان خرید خانه برای من مهم بود. خود آپارتمان و فضا های مشاء مثل راه پله و ورودی در واحد ها نشان می داد ساختمان نظم و همسایه های منظمی دارد. به نسبت خانه هایی که قبل از انتخاب این ساختمان دیده بودیم، متفاوت تر بود و، چون انتهای یک کوچه بن بست ساخته شده، آرامش خاصی داشت و سر و صدای ماشین و شهر کمتر به گوش می رسید.

شرایط همانطور که ما می خواستیم به نظر می رسید و همه چیز در ساختمان تمیز و مرتب بود که نشان از جا افتادن فرهنگ آپارتمان نشینی است. چون بعضی از خانه هایی که در این محدوده و محله برای خرید دیده بودیم، این نکته را نشان نمی داد (مثل ساختمان هایی که همسایه ها با هم احساس صمیمیت زیادی داشتند و در واحد ها را به پاگرد نمی بستند یا برای تهویه بهتر به علت نقص طراحی در را باز می گذاشتند که اصلا حس خوبی نداشتند.)

مهمترین نکته برای انتخاب این خانه مجزا شدن عرصه های فضای داخلی از هم بود. مثلا با وجود متراژ پایین، ابعاد بیشتری را نشان می داد و فضای پرت و از دست رفته ای در نقشه آن دیده نمی شد. ما یک پیش ورودی داشتیم که در حد واسط بین عرصه خصوصی خواب و حمام و عرصه نیمه خصوصی نشیمن و آشپزخانه قرار داشت و این نکته قابل توجهی برای ما بود.

داستان دکوراسیون خانه خود را تعریف کنید.

اواخر سال 94 که ما خانه را با هم خریدیم، با توجه به این که متاسفانه پدر من درگیر بیماری شد و ما شرایط دریافت عروسی و رفتن به خانه جدید را نداشتیم، تصمیم گرفتیم همه خانه را با صبر و حوصله ریز به ریز طراحی کنیم، برای مستقر شدن در خانه جدید عجله نکنیم و تا حد ممکن خودمان وسایل مورد احتیاجمان را بسازیم تا بعد از تکمیل خانه و بهبودی پدرم، سورپرایزش کنیم و بعد بتوانیم مراسم عروسی را برگزار کنیم.

به همین خاطر یک رلوه کامل از پلان خانه انجام دادیم و برای طراحی ریز فضا ها اقدام کردیم. به دلیل قدیمی ساز بودن خانه باید کابینت ها و دیوار ها اصلاح می شدند. مخصوصا یکی از دیوار ها که احتیاج به بازسازی و اصلاح جدی داشت، چون دیتیل اجرای دیواری که لوله های بخاری از درون آن رد شده بود، درست اجرا نشده بود و گرمای لوله های بخاری همسایه ها در زمستان همواره باعث ترک خوردن گچ کاری روی دیوار می شد. پس تصمیم گرفتیم برای پیشگیری از ترک، دیتیل اجرا نشده را کامل کنیم و از یک دیوار آجری جلوی دیوار وضع موجود استفاده کنیم و این دیوار را تا جایی که آشپزخانه آغاز می گردد، ادامه بدهیم و میز نهارخوری را هم در این فضا طراحی کنیم.

مورد دیگری که انجام شد، تبدیل آبگرمکن گازی به پکیج بود. این مسئله باعث شد از آنجایی که دوست داشتیم لوله کشی شوفاژ توکار باشد، کف خانه هم کنده و روی آن لمینیت گردد. سپس با توجه به اینکه جعفر در زمینه چوب فعالیت می نماید و سلیقه بسیار خوبی در این حیطه دارد، من هم مطمئن بودم طرح و دکوراسیون چوبی که آماده می کنم، به بهترین نحو توسط او ساخته می گردد. به همین دلیل به سراغ طراحی مبلمان اصلی فضا رفتیم. در این مرحله تصمیم گرفتیم برای خانه مان یک اسم انتخاب کنیم خانه عشق.

به طور کلی دوست داشتیم خانه ای باشد که در قسمت های مختلف آن بتوانیم تبلور عشق به زندگی مشترکمان را ببینیم. ابتدا طراحی دکوراسیون چوبی آشپزخانه انجام شد، چون در پلان خانه مهمترین قسمت بود و کاملا از نشیمن دید داشت. مرحله بعد خرید متریال این طراحی بود. چون تصمیم داشتیم آشپزخانه را کاملا از چوب بسازیم. سپس در کارگاه آغاز به ساختن قسمت های مختلفش کردیم. برای در ها چوب ملچ را انتخاب کردیم که به نظرمان نقش و نگار و رنگ بسیار زیبایی داشت و برای صفحه روی کابینت هم چوب گردو را انتخاب کردیم که تیره تر بود.

به جای کاشی یا سرامیک بین کابینتی هم از همین چوب گردو استفاده کردیم، چون نتوانستیم کاشی باب میل را در بازار پیدا کنیم و فقط دیوار پشت گاز که امکان داشت حرارت به چوب آسیب بزند را با کاشی سنتی به رنگ مورد علاقه مان یعنی سبز پوشش دادیم. همسرم نصب کاشی پشت گاز را انجام داد و با تعدادی ابزار آماده چوبی هم حد اتصال چوب و کاشی را پوشاند.

ما تقریبا با وجود مشغله کاری سعی می کردیم حتما دو روز آخر هفته (پنج شنبه و آدینه) و در طول هفته یک یا دو روز نیمه وقت زمانمان را خالی کنیم تا بتوانیم برای طراحی و ساخت قسمت های مختلف خانه به کارگاه برویم.

باکس های کابینت را با ام دی اف معمولی ساختیم، ولی به ساخت در ها زمان زیادی اختصاص دادیم، چون باید چوب قاب آن ها را از داخل کنده چوب ملچ در می آوردیم و با دستگاه گنده گیری چوب به صورت الوار و در نهایت به ابعاد مناسب برش می زدیم. برای رنگ کردن چوب ها به دلیل آنکه رنگ طبیعی چوب حفظ گردد و تغییر نکند، فقط روی آن ها یک لایه کیلر مات اضافه شد.

سپس به سراغ طراحی میزها، مبل، میز عسلی و سرویس خواب که باید حالت اتاق کار هم داشته باشد، رفتیم. ما کتاب های زیادی داشتیم و هردو به میز کامپیوتر و میز کار احتیاجمند بودیم. به همین دلیل یک میزکار و کتابخانه عظیم در اتاق و سرویس خواب را به صورت تاشو و کمجا طراحی کردیم تا هر وقت احتیاج بود با بستن تخت خواب، اتاق تبدیل به یک اتاق کار گردد.

سبک تلفیقی در دکوراسیون چوبی خانه ایرانی

چرا این رنگ و سبک را برای چیدمان انتخاب نموده اید؟

رنگ فیروزه ای و سبز رنگ های مورد علاقه من و جعفر بود. چون در معماری های ایرانی که هر دو به آن علاقه مندیم، وجود دارد و دوست داشتیم خانه ای داشته باشیم که رنگ های گرم با هم نشینی چوب طبیعی حس زندگی بیشتری به ما بدهد.

آیا برای دکوراسیون خانه فرایند خاصی را پیش گرفته اید؟

ما دوست داشتیم در خانه از رنگ ها و المان های ایرانی به همراه متریال طبیعی و نوستالژی استفاده کنیم. در خانه ما کلیه فضا ها و مبلمان چه از نظر انتخاب متریال و شیوه، رنگ و نوع ساخت تلفیقی از نظرات هر دویمان بوده است.

به نظر خودتان کدام ویژگی منزل شما حس خانه بودن به شما می دهد؟

دکوراسیون آشپزخانه و دکوراسیون غذاخوری حس خانه بودن بیشتری دارد و معمولا فضای دنجی برای تبادل نظر برای ما محسوب می گردد.

داشتن چه فضا یا وسیله ای در خانه تان اهمیت زیادی داشت؟

در طرح پلان خانه عشق، آشپزخانه در قسمتی قرار گرفته که کاملا در دید است و ما سعی کردیم حس خوب زنده چوب در تلفیق با طراحی کار آمد را برای لذت بردن خودمان و کسانی که به خانه ما می آیند انتخاب کنیم و در تلفیق با یک فضای کاربردی دورهمی، میز ناهارخوری و پنجره چوبی در کنار آن توانسته باشیم به هدفمان برسیم.

تمهیدات لازم برای فضای محدود در دکوراسیون چوبی خانه

عظیمترین چالش یا دردسر در زمان طراحی داخلی منزل شما چه بوده است؟

ما با وجود کمبود بودجه و زمان سعی کردیم تا حد امکان طرح هایی که در در ذهن داشتیم را به ثمر برسانیم. (من و جعفر هر دو وام ازدواج و حقوق هایمان را با اشتیاق زیاد برای خرید متریال و ابزارآلات مورد احتیاج ساخت خانه عشق هزینه می کردیم).

برای آنکه با مشکل کمبود فضا کنار بیایید، از چه روشی استفاده نموده اید؟

کوشش کردیم از کمترین فضا بیشترین استفاده را ببریم، سعی کردیم در طراحی ریز آشپزخانه این نکته را رعایت کنیم. با ترکیب مبلمان فضای ناهارخوری و پذیرایی از فضا استفاده کردیم، با طراحی جایگاه ثابت کنار میز و جایگاه غذاخوری قطعا بیشترین فضا به وجود آمد و پذیرایی کوچک خانه کارآمدتر شد. در تلفیق طراحی نوع سرویس خواب و اتاق کار هم با تخت خواب کمجا و میز کار و کتابخانه و تقسیم بندی کمد ها با کمبود فضا کنار آمدیم.

معمولا برای خرید وسایل چه فروشگاه، بازار یا محلی را انتخاب می کنید؟

سعی کردیم وسایل را تا حد ممکن خودمان بسازیم و برای خرید چوب به بازار چوب خاوران، فروشگاه چوب فهیمی مراجعه می کردیم. به غیر از لوسترها، پارچه ها و فرش همه وسایل را خودمان ساختیم.

وسیله یا فضای مورد علاقه تان در خانه چیست؟ کدام فضا یا وسیله را کمتر از باقی قسمت ها دوست دارید؟

دکوراسیون نشیمن و ناهارخوری و پنجره سنتی و گلخانه کوچک کنار آن را دوست داریم. ما همه فضا ها و وسایل خانه را با عشق درست کردیم و دوستشان داریم.

آخرین وسیله ای که برای خانه خریده اید، چیست و آن را از کجا تهیه کردید؟

آخرین وسیله ای که ساختیم، سه عدد پاف برای کنار میز ناهارخوری به همراه کوسن هایش بوده است.

اگر قرار باشد، وسیله یا چیدمانی را در خانه تغییر دهید، چه چیزی را انتخاب می کنید؟

شاید یک تا دو سال دیگر فرم طراحی مبلمان را تغییر بدهیم.

وسایل و لوازم در دکوراسیون چوبی اتاق نشیمن

مبلمان:

ساخت پایه ها توسط خودمان حدود 400 هزار تومان در سال 1396، نشیمن مدل چستر به همراه خرید پارچه و اجرت کار لمسه کوبی حدود 1.8 میلیون تومان در سال 1396

میز تلویزیون:

ساخته شده توسط خودمان

میز جلو مبلی:

ساخته شده توسط خودمان

میز و جایگاه غذاخوری:

ساخته شده توسط خودمان

لوستر:

خرید از لاله زار، حدود 400 هزار تومان

فرش:

دو عدد 4.5 متری و دو عدد 1.5 متری، مجموعا حدود 1.5 میلیون تومان

پرده:

خرید از محله مولوی، حدود 400 هزار تومان

گیاهان و گلدان ها:

هدیه از طرف مادر ها

گیاه و گلدان بامبو:

حدود 175 هزار تومان

دکوراسیون چوبی سفید در اتاق خواب دو نفره

سرویس خواب:

ساخته شده توسط خودمان

لوستر:

خرید از لاله زار خرید کردیم، به همراه لوستر پیش ورودی و آشپزخانه حدود 500 هزار تومان

تشک:

از خیابان جمهوری

روتختی:

خرید پارچه از یک پارچه فروشی در محله صادقیه حدود 800 هزار تومان، دوخت توسط مادر همسرم

کتابخانه:

ساخته شده توسط خودمان

بازسازی سرویس بهداشتی

کابین زیر روشویی:

ساخته شده توسط خودمان

سنگ کاسه:

حدود 300 هزار تومان در سال 1397

شیرآلات:

خرید از خیابان خیام، حدود 700 هزار تومان

کاشی:

خرید از خیابان زمزم، حدود 1 میلیون تومان

با تجربه هایی که به دست آورده اید، توصیه شما به مخاطبان چیست؟

بیشترین تجربه ای که کسب کردیم تجربه ساخت لوازم منزلمان است و به کسانی که امکان انجام این کار را دارند، پیشنهاد می دهم حتما هر دو نفرشان به صورت مشترک این کار را انجام بدهند، زیرا باعث می گردد لذت استفاده از وسایل، نگهداری و مراقبت کردن از آن ها برایشان چندین برابر گردد. البته در هزینه ها صرفه جویی بسیاری می گردد. اگر قرار بود ما این وسایل را به صورت آماده بخریم، قطعا سه یا شاید چهار برابر هزینه ای که صرف شد باید پول خرج می کردیم. به طور کلی اگر هزینه و لذت ساخت وسایل را در دو کفه ترازو قرار بدهیم، لذت ساخت وسایل سنگینی می نماید.

منبع: برترین ها
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1033

به "دکوراسیون چوبی خانه 60متری زوج جوان تهرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون چوبی خانه 60متری زوج جوان تهرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید