سقفی برای هنر شمیران

به گزارش مجله شرقیا، منطقه ما به علت تعدد اماکن فرهنگی، نمایشگاه ها و نگارخانه های متعدد قطب فرهنگی مرکز محسوب می گردد. اماکنی که با برگزاری نمایشگاه های متنوع در زمینه هنرهای تجسمی سعی در پاسخگویی بهتربه نیازهای فرهنگی وهنری شهروندان دارند.

سقفی برای هنر شمیران

خبرنگاران - رضا افراسیابی: یکی از همین نمایشگاه ها که از نظر معماری بیرونی، درونی و نوع آثاری که به نمایش می گذارد با سایر اماکن فرهنگی ساختار متفاوتی دارد آرت سنتر یا همان خانه هنر تهران است. خانه ای که مدت هاست مأمن علاقه مندان به وادی هنرو خلاقیت های ناب هنری است. به این بهانه با وحید ملک بنیانگذار مجموعه نمایشگاه های آرت سنتر یا خانه هنر تهران گفت وگو نموده ایم.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

قصد دارم این گونه بحث را آغاز کنیم که چرا شمیران را برای فعالیت در حوزه برپایی نمایشگاه های هنری انتخاب کردید؟

خانواده من اهل فرهنگ و هنر هستند و من هم در چنین فضایی رشد کردم. البته من در این منطقه بزرگ شده ام و به شمیران علاقه خاصی دارم. از همان ابتدا دغدغه اصلی من ارائه آثار هنری فاخر در مکانی مناسب برای هنرمندان و قابل استفاده برای هنردوستان بود. فعالیت در این حوزه را در سال 1375 با افتتاح نمایشگاه پاسارگاد آغاز کردم. سال 1380 به دعوت آرت اکسپو نیویورک برای برگزاری نمایشگاهی از آثارم به یک سفر یک ماهه به آمریکا رفتم که این سفر 3 سال به طول انجامید و نتیجه آن برگزاری 30 نمایشگاه از هنرمندان ایرانی بود که با استقبال خوبی هم روبرو شد.

پس از این پیروزیت ها در پی مکانی مناسب برای ارائه آثار هنری در فضایی وسیع تر بودم تا اینکه در سال 1385 اینجا را که یک ساختمان قدیمی بود خریداری کردم و با ایجاد تغییراتی اساسی به آنچه امروز می بینید تبدیل کردم. ویژگی های فراوانی از جمله در دسترس بودن برای تمام اقشار جامعه، تردد زیاد شهروندان در این منطقه که به دیده شدن برنامه های ما یاری فراوانی می کرد و بعلاوه پتانسیل فرهنگی موجود در شمیران اصلی ترین دلایل من برای انتخاب شمیران برای ایجاد نمایشگاه بودند.

معماری نمایشگاه از نظر نمای بیرونی و درونی ویژگی های خاصی دارد که جلب توجه می نماید.

تبدیل ساختمان از حالت اولیه به آنچه امروز مشاهده می کنید کاملاً هدفمند انجام شد و بیش از یک سال به طول انجامید. هدف من دیده شدن این نمایشگاه برای هنرمندان و ایجاد فضایی مناسب برای هنردوستان بود. به همین علت، طراحی و اجرای نمایی که توجه افراد را به خود جلب کند می توانست نقش مهمی در دستیابی به هدفی که داشتم ایفا نماید. به طور مثال قسمت هایی از نمایشگاه را با نمای شیشه ای کار نموده ایم تا برای شهروندان از بیرون ساختمان هم قابل استفاده باشد. در معماری داخلی ساختمان هم تمام تلاشم را برای ایجاد فضایی سراسر هنری داشتم. سفال ها و کاشی های اصیل گرگان بر روی دیوارها و بام ها نمونه ای از این فعالیت ها هستند.

برنامه های این نمایشگاه بیشتر در چه حوزه ای و با چه رویکردی برگزار می گردد؟

به علت اینکه هویت نمایشگاه های ما در زمینه هنرهای تجسمی است به این سبک و سیاق هم بیشتر شناخته می شویم. البته نمایشگاه های ما تمام شاخه های اصلی و زیر مجموعه هایی نظیر نقاشی، نقاشی خط، عکس و خطاطی را در قالب نمایشگاه های انفرادی و گروهی برگزار می گردد. هدف از این اتفاق حمایت از هنرمندان این رشته برای خلق آثاری فاخر و ایجاد مکانی برای ارائه آثار آنهاست. البته مراسم بزرگداشت هم که در آن پخش فیلم، ارائه بخشی از آثار و قرائت مقالاتی درباره استادان هم بخش دیگری از برنامه های ما را به خود اختصاص می دهد. برگزاری نمایشگاه های گروهی به خصوص سه نسل از هنرمندان همواره با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان روبرو شده که یکی از نکات قابل توجه تعامل بین جوان ترها و پیشکسوت هاست.

هدف اصلی شما از نمایشگاه داری چیست؟

از ابتدا تا امروز دغدغه اصلی من حمایت از هنرمندان برای ارائه آثار فاخر هنری بوده است. بعلاوه با هنرمندانی که تجربه نمایشگاه پیروز را با آنها داشته ایم در خارج از کشور در جهت توسعه هنرهای تجسمی ایرانی همکاری های گسترده ای داشته ایم. نا گفته نماند که گرایش هرچه بیشتر مردم به دنیای فرهنگ و هنر از اهمیت فراوانی برای ما برخوردار است که با وجود استقبال آنها در این راه پیروز بوده ایم. جالب است بدانید بسیاری از افرادی که با این حوزه ناآشنا بوده اند بعد از خرید یک اثر هنری امروز تبدیل به یکی از کلکسیونرهای مطرح شده اند.

چگونه برنامه هایتان را طراحی و اجرا می کنید؟

همواره سعی نموده ام وقتی نمایشگاهی برگزار کنم که آثار مجذوب کننده و تازه ای برای ارائه به هنر دوستان در اختیار داشته باشم. مردمی که با وجود مسائل زندگی در جوامع امروزی برای بازدید از نمایشگاه ها وقت می گذارند و به اینجا می آیند خیلی باارزشند و سعی می کنیم آثار فاخر و بدیع را در معرض دید آنها قرار بدهیم. همواره سعی نموده ایم بازدیدکنندگان را حفظ کنیم و بر تعداد آنها بیفزاییم که این مهم جز با اعتماد بر کیفیت برنامه های ما امکانپذیر نیست.

فعالیت در زمینه نمایشگاه در منطقه ما از نظر مالی توجیه دارد؟

فعالیت در این حوزه از نظر مالی توجیه چندانی ندارد و باید عاشق فرهنگ و هنر بود تا به پیروزیت و ماندگاری رسید. این مکان اگر به هر فعالیت مالی دیگری اختصاص پیدا کند از نظر مالی به صرفه تر است؛ اما علاقه من به فعالیت هنری باعث ادامه فعالیت من در این حوزه شده است. البته ناگفته نماند که من با اقتصاد هنر به خصوص برای نسل جوان موافق هستم، زیرا می تواند به افزایش انگیزه آنها یاری فراوانی کند. پتانسیل فرهنگی بالایی که در منطقه ما وجود دارد انگیزه را برای ادامه فعالیت ایجاد می نماید.

بیوگرافی

وحید ملک در سال 1352 متولد شده و در رشته مدیریت تحصیل نموده است. پدر او از نخستین فارغ التحصیلان دانشکده هنرهای زیبا و از پیشکسوتان رشته معماری به شمار می رود. او الفبای این کار را از پدرش آموخته است. رشته هنری ملک فانکشنال آرت یا هنر تجسمی کاربردی است که در این حوزه نمایشگاه های فراوانی را برگزار نموده است. ملک پیروز به دریافت مدرک نخستین نمایشگاه موزه تأیید شده از سوی کمیته ملی موزه ها نیز شده است. وی صاحب تقدیرنامه های فراوان از سوی مراکز معتبر هنری در عرصه ملی و بین المللی است.

*منتشر شده در خبرنگاران محله یک به تاریخ 1393/3/24

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1401 بروزرسانی: 22 بهمن 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2216

به "سقفی برای هنر شمیران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقفی برای هنر شمیران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید