سنترال پارک نیویورک ، جنگلی در محله منهتن

به گزارش مجله شرقیا، سنترال پارک نیویورک نه تنها برای مردم آمریکا، بلکه در بین دیگر کشورها هم معروفیت زیادی دارد. این پارک در مرکز نیویورک قرار گرفته است و مهم ترین فضای سبز این شهر به شمار میرود. پارکی که بارها و بارها در فیلم های مختلف به عنوان صحنه فیلم برداری از آن استفاده شده است و یکی از دلایل معروفیت آن هم همین است. نزدیکی به هالیوود، که قطب فیلمسازی آمریکا است، در معروف شدن سنترال پارک نقشی اساسی داشته است. با این حال، نمی توان زیبایی ها و بزرگی این پارک را در نظر نگرفت.

سنترال پارک نیویورک ، جنگلی در محله منهتن

تاریخچه سنترال پارک نیویورک و گذشته اش

تعداد بازتماشامایندگان این پارک، فقط در سال 2013، حدود 40 میلیون نفر بوده است و پربازدید نماینده ترین پارک شهری ایالات متحده آمریکا به شمار میرود. این پارک در سال 1875، در قلب محله منهتن و با وسعت 315 هکتار ساخته شد. پارکی که ساخت آن سال ها طول کشیده است و طراحان آن، حتی طی جنگ های داخلی آمریکا، دست از ساخت آن نکشیدند. فردریک لاو المستد و کالورت واکس، دو هنرمندی که سال 1858 برنده یک مسابقه طراحی شده بودند، در همان سال، کار طراحی و ساخت این پارک بزرگ آمریکا را آغاز کردند. سنترال پارک در حدود ده سال ساخته شد و 341 هکتار وسعت پیدا کرد. مجسمه ها، باغ ها، زمین بازی بچه ها، باغ وحش، زمین های ورزشی، مسیرهای مختلف پیاده روی، و چند دریاچه و محل هایی برای پیک نیک درون آن در نظر گرفته شده است. هر کسی با هر نوع سلیقه ای در این پارک بزرگ، می تواند برای خودش یک تفریح ایده آل پیدا کند و عجیب نیست که پربازدیدترین پارک آمریکا هم هست.

سنترال پارک نیویورک، از کجا و چه طور؟

این پارک در کشور آمریکا و شهر نیویورک قرار گرفته است. باور عموم بر این است که از هر گوشه محله منهتن، یک در ورودی به این پارک وجود دارد. از ساعت شش صبح تا ساعت یک بامداد، تمام درهای این پارک به روی عموم باز می گردد. اگر بخواهیم خیابان های منتهی به سنترال پارک نیویورک آمریکا را نام ببریم، احتمالاً به فهرست بلندبالایی می رسیم. اما مسیرهای دسترسی اصلی به آن، چهار ورودی اصلی در جنوب پارک که به خیابان های پنجاه و نهم، میدان کلمبوس، خیابان هفتم و خیابان هشتم گراند آرمی پلازا می رسد. میدان کلمبوس، جایی است که تئاتر برادوی و خیابان هشتم یکدیگر را قطع می نمایند. در بخش شرقی که از بالای خیابان پنجم آغاز می گردد، تعداد ورودی ها بیشتر است و 20 ورودی در این مسیر قرار دارند. ورودی های طرف غربی بیشتر است و به 23 ورودی می رسند که بین خیابان های 63 تا 100 دیده می شوند. به این ها، 4 ورودی شمال پارک را هم اضافه کنید تا بزرگی سنترال پارک نیویورک را به خوبی درک کنید. ورودی های شمالی به خیابان فرعی 110 و محله های مورینگساید هایز و هارلم نیز می رسد.

متروهای نیویورک و سنترال پارک

مسلماً این بوستان شهری بزرگ آن قدر اهمیت دارد که خطوط مترو نیز به آن برسند. خطوط متروی N, R, Q در ابتدای خیابان پنجاه و هفت (57) و هفتم (7) توقف دارند. قطارهای خطوط 2 و 3 هم در ابتدای خیابان 59 و میدان کلمبوس و تئاتر برادوی می رسند. بعلاوه خیابان های فرعی هفتاد و دو، نود و شش، و صد و ده هم دارای ایستگاه هایی برای رسیدن به پارک هستند.

خطوط B, C: برای رفتن به شمال و جنوب پارک، این خطوط مترو مناسب هستند. خیابان های 110، صد و سه، نود و شش، هشتاد و شش، هشتاد و یک، و البته هفتاد و دو، در این خطوط دارای ایستگاه هایی هستند.

ایستگاه هایی هم در خطوط A, B, C, D, 1: قرار دارند که شما را به خیابان 59 و میدان کلمبوس می رسانند. همان طور که گفتیم، میدان کلمبوس و تئاتر برادوی همدیگر را در پایین پارک قطع می نمایند.

مسیرهای دسترسی دیگر

مترو سواری آن هم در نیویورک آمریکا، یک امر مرسوم و البته ساده است. اما فقط مترو نیست که شما را به این جا می رساند. خطوط اتوبوسی هم به این بوستان شهری می رسند. سمت غربی مسیر شماره 10 که به سمت شمال و جنوب غربی امتداد دارد. مسیرهای شماره 1 و 2 و 3و 4 هم از خیابان اصلی به سمت جنوب و از خیابان اصلی مدیسون به سمت شمال پارک کشیده شده اند.

سنترال پارک نیویورک آمریکا به میزان ای بزرگ هست که امکان گم شدن هر کسی در آن وجود داشته باشد. بیشتر از 50 مسیر ورودی و 341 هکتار وسعت، مسیرهای درونی متعدد و 40 بلوک پوشش دهنده، ممکن است هر کسی را گیج کند. نقشه یابی در این پارک، اهمیت زیادی دارد. برای گردش در آن، به جز در برخی مکان های تعیین شده، از اتومبیل نمی توانید بهره ببرید. برای گشت و گذار در این پارک، می توانید از دوچرخه هم بهره ببرید. اما پیاده روی در پارک هم لذت های خاص خودش را دارد و مسیرهای زیادی هم برای آن در نظر گرفته شده است. مسیرهایی که برای سنین مختلف طراحی شده اند. اجاره کردن دوچرخه در این پارک ساده است و می توانید در ورودی های پارک، یکی از آنها را بردارید و توی پارک برانید. این پارک آن قدر بزرگ است که تور اسب سواری هم دارد.

از دیگر جاذبه های این پارک نیویورک، از باغ وحش، مجسمه برنزی آلیس در سرزمین عجایب، قلعه بلوِدییِر، باغ شکسپیر، باغ هنرهای زیبا، فواره بتسدا و پل بو می توان نام برد. جاذبه هایی که گردش در این پارک را لذت بخش تر می نماید. فصل های گوناگون، برنامه های مختلفی در این پارک زیبای آمریکا برگزار می گردد. از جمله کنسرت فضاهای باز تابستانه و ورزش های زمستانی در فصل سرد سال...

نکته هایی که در هنگام بازدید باید رعایت کرد

1) کنسرت ها و نمایش های زیادی به صورت رایگان در این پارک برگزار می گردد.

2) نمی توانید همه سنترال پارک را در یک روز ببینید. اما تماشا فواره بتسدا در روز اول را حتماً توصیه می کنیم.

3) محلی که بیشتر جهانگرد ها در این پارک جمع می شوند، ناحیه شمالی آن است.

4) بازدید از پارک هم رایگان است و نیازمند پرداخت هزینه و خرید بلیط نیست.

5) از آن جا که بیرون رفتن از این پارک کار ساده ای نیست، کافه ها و رستوران های متعددی در این پارک هستند که می توانید ناهار یا شام یا میان وعده ای در آن میل کنید. اگرچه محل های برای پیک نیک هم در آن قرار داده اند.

6) پارک از ساعت 1 تا 6 صبح تعطیل و خوابیدن در آن ممنوع است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2198

به "سنترال پارک نیویورک ، جنگلی در محله منهتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنترال پارک نیویورک ، جنگلی در محله منهتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید