مراقب این بیماری شایع لثه باشید

به گزارش مجله شرقیا، این موضوع پری ایمپلنت تایتیس یکی از مهمترین و مخرب ترین بیماری های لثه، بیماری پریو دُنتایتیس است.

مراقب این بیماری شایع لثه باشید

پریو دُنتایتیس به بیماری اطلاق می شود که در آن تهاجم میکروب های مسئول این بیماری از جداره لثه به عمق ریشه نفوذ کرده و باعث تخریب انساج نرم و سخت اطراف ریشه دندان می شوند و در نهایت باعث از بین رفتن دندان مربوطه و اختلال در ساختمان استخوانی و بافت نرم لثه می شود.

چنین پدیده ای در اطراف ایمپلنت های دندانی نیز رخ می دهد. اگر شخصی که دارای ایمپلنت است، دارای بهداشت مناسبی نباشد و یا کنترل محیط اطراف ایمپلنت را از نظر میکروبی به خوبی انجام ندهد، میکروب های مخرب و مسئول بیماری لثه می توانند از دیوارۀ ایمپلنت ها نفوذ کرده و وارد انساجِ اطراف ایمپلنت شوند.

این مورد به دلایل مختلف اتفاق می افتد. یکی از این موارد عدم دسترسی شخص به محیط های اطراف ایمپلنت جهت پاکسازیِ کافی است؛ بنابراین در زمان انجام ایمپلنت بایستی محیط ایمپلنت کاملاً دارای مناطق سِلف کلینز یا به اصطلاح مناطقی که به صورت اتوماتیک پاک شونده هستند باشد. این هم در زمان کارگذاری ایمپلنت ها توسط جرّاح مربوطه و هم هنگام طراحی پروتز ایمپلنت ها روی سطح آن ها به عنوان تاج بایستی لحاظ شود.

به طور مثال در مواردی لثۀ شخص دارای ضخامتِ نسبتاً خوبی است. در این جور موارد بخصوص در مناطق خلفی یا انتهایی دهان ایمپلنت بایستی در عمق بیشتری کارگذارده شود. در واقع استخوان و ایمپلنت به صورت هم سطح باشد این مورد را ایمپلنت های بُند لِوِل یا در سطح استخوان می نامند.

در چنین شرایطی وقتی که پروتز ایمپلنت بر روی آن قرار می گیرد، این پروتز از منطقه کمی بالاتر از سطح استخوان درست به مانند طبیعت دندان های معمول و طبیعی آغاز می شود و دیوارۀ لثه ابتدایِ تاج ایمپلنت را کاملاً در بر می گیرد. این محیط معمولاً محیطی سِلف کلینز است یا خودبه خود پاک می شود. چرا که صیقلی بودن تاج ایمپلنت اجازه درگیری و یا چسبندگی پلاک های میکروبی را به اطراف تاج ایمپلنت نمی دهند و، چون سطح لثه کاملاً در دسترس شخص است او می تواند با روش های صحیح مسواک زدنِ اطرافِ ایمپلنت که آموزش دیده، آنرا پاکسازی کند.

در پروتز های متوالیِ ایمپلنت به طوری که ایمپلنت ها تعداد از دو عدد بیشتر است تاج ایمپلنت می تواند برای استحکام بیشتر و تحمل بیشتر ایمپلنت ها به یکدیگر متصل شود. در این جور مواقع فاصله ایمپلنت-ها با هم بسیار مهم است و باز شخصِ کارگزارنده ایمپلنت بایستی این اندازه ها را در عمل لحاظ کند.

عموماً فاصله هر ایمپلنت تا ایمپلنت بعدی باید حداقل 5/3 میلیمتر باشد.

در مرحله پروتز های متوالی یا روکش های به هم چسبیدۀ ایمپلنت هم بسیار مهم است که فضای بین آن ها حدفاصل لثه حتماً دارای یک مجرای عبور باشد. این مجرای عبور یا ایمبریشر بخش لثه ای را حتی در دندان های بیمار شده توسط بیماری های لثه هم بوسیله تریو دونتس طراحی محل های پاکسازی می شود.

در این جور موارد به شخص توصیه می شود که از مسواک های بین دندانی استفاده کند تا فضای بینابین این روکش های متوالی همواره پاک و عاری از هرگونه پلاک میکروبی باشد. این فضا ها تا زمانی که تمیز و پاک هستند و پلاک میکروبی در آن ها اندوخته نمی شود، هیچ واهمه ای از بیماری پری ایمپلنت تایتیس وجود ندارد.

اما پری ایمپلنت تایتیس دارای چه کاراکتری است؟

وقتی که این ملاحظات انجام نگیرد و میکروب ها به درون لثه کنار ایمپلنت نفوذ نمایند همانگونه که در بیماری پریو دُنتایتیس اتفاق می افتد و اطراف دندان ها آسیب می بیند ایمپلنت ها هم به همین گونه توسط این میکروب ها آسیب می بینند به گونه ای که استخوان دربرگیرنده ایمپلنت از بالا آغاز به تحلیل می نماید این تحلیل تا زمانی که به 50% یا بیشتر نرسیده باشد یا شخص آگاه نمی شود و یا فقط از التهاب و غیرعادی بودن بافت نرم لثه شکایت دارد. پری ایمپلنت تایتیس ها باید خیلی زود تشخیص داده شوند و اگر تا زمانی که در حد یک سوم طول ایمپلنت اتفاق بیفتند روش های درمانی برای آن ها وجود دارد و می توان ارتقا و اصلاح نمود بخش های آسیب دیده اولیه را. یکی از روش هایی که در درمان پری ایمپلنت تایتیس بسیار بسیار کاربرد دارد امروزه استفاده از لیزر های دندان پزشکی است.

لیزر های جدید بدون ایجاد حرارت در کنار فلز تایتانیومیِ ایمپلنت که خود به آن آسیب زننده است با روش های خنک نماینده، اما با نفوذ های بسیار بسیار دقیق و در منافذی که هرگز ابزار عمل نمی تواند به آن جا ها دسترسی پیدا کند می تواند التهاب، عفونت و میکروب های مربوطه را کاملاً از بین ببرد و محیطی کاملاً استریل در اطراف ایمپلنت ایجاد کند تا بافت نرم بتواند در آن منطقه به جای خود برگشته و مسئولیتِ دفاعِ از ایمپلنت را بر عهده گیرد.

جهت مشاوره با دکتر وحید عارفی تماس بگیرید.

02122894246

02122894247

جهت مشاهده نمونه ها از صفحه اینستاگرام بازدید نمایید.

@drvahidarefi

برای ارتباط مستقیم با دکتر وحید عارفی پیام واتساپ بگذارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1102

به "مراقب این بیماری شایع لثه باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب این بیماری شایع لثه باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید