بازسازی آپارتمان: بازسازی ایوان کاخ عالی قاپو قبل از تعطیلات نوروز

به گزارش مجله شرقیا، به گفته مدیر پایگاه میراث دنیای میدان نقش دنیا، از آنجا که استحکام بخشی و بازسازی ایوان کاخ عالی قاپو به خاتمه رسیده است، داربست های ایوان تا قبل از تعطیلات عید نوروز جمع آوری می گردد.

بازسازی آپارتمان: بازسازی ایوان کاخ عالی قاپو قبل از تعطیلات نوروز

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

فریبا خطابخش مدیر پایگاه میراث دنیای میدان نقش دنیا، در زمینه آخرین شرایط پروژه بازسازی کاخ عالی قاپو در میدان امام اصفهان با توجه به شروع سفرهای نوروزی گفت:

تا قبل از تعطیلات عید نوروز داربست های قسمت جلوی عالی قاپو که بازسازی آن به اتمام رسیده و مشرف به میدان امام (ره) است جمع آوری می گردد.

به گفته فریبا خطابخش جمع آوری داربست های بخش میانی و عقب کاخ به علت آنکه استحکام بخشی این قسمت ها زمان بیشتری را می طلبد و بازسازی آنها حدود 4 ماه دیگر ادامه خواهد داشت، امکان پذیر نیست.

مدیر پایگاه میراث دنیای میدان نقش دنیا با اشاره به اینکه بازسازی این بنا از سال 1384 شروع شده است اضافه کرد:

در امسال با اعتباری معادل 5 میلیارد ریال بازسازی استحکام بخشی سقف ایوان ستون دار عالی قاپو شامل جک زنی و مهاربندی سقف، برداشتن لقمه گذاری های الحاقی سر ستون ها ، تمیز کردن فضولات پرندگان و گرد و غبار، استحکام بخشی تیرهای فرعی و اصلی و بستن رکاب های فلزی، بازکردن مهاربندی های زیر سقف و بازسازی گره چینی های ریخته شده فرسوده انجام شد.

خطابخش اقدامات صورت گرفته در مورد تزیینات سقف ایوان ستون دار عالی قاپو را نیز شامل استحکام بخشی 12 قاب ، بازسازی تزیینات و موزون سازی رنگی شش عدد قاب، تمیز کاری گرد و غبار، تثبیت لایه های رنگ و بسترهای چوبی، موزون سازی رنگی قسمت های تخریب شده و حفاظت کامل از عوامل شیمیایی و شرایط جوی ذکر کرد.

کاخ عالی قاپو واقع در ضلع غربی میدان نقش دنیا، به دستور شاه عباس صفوی بر شالوده بنایی به جا مانده از دوران پیشین، در شش طبقه و با ارتفاعی در حدود 36 متر و به منزله ورودی دولتخانه صفوی و مکان پذیرایی سفرای خارجی بنا شد. تمامی فضای درونی، اتاق ها، تالارها و ایوان ستون دار کاخ با گچ بری و نقاشی های دیواری بسیار ظریف نگارگر معروف عصر صفوی رضا عباسی آراسته شده است. تالار موسیقی با تزیینات، نقاشی و مقرنس کاری میان تهی از بخش های شاخص این بنای تاریخی به شمار می رود.

کاخ موزه عالی قاپو در تاریخ 15 دی ماه 1310 به شماره 104 به ثبت ملی رسید.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1925

به "بازسازی آپارتمان: بازسازی ایوان کاخ عالی قاپو قبل از تعطیلات نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی آپارتمان: بازسازی ایوان کاخ عالی قاپو قبل از تعطیلات نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید