نتایج جالب یک پژوهش علمی درباره اربعینی ها

به گزارش مجله شرقیا، نتایج یک پژوهش علمی نشان می دهد که با 95 درصد اطمینان، میزان شادکامی افرادی که در پیاده روی اربعین شرکت نموده اند، بیشتر از افرادی است که هرگز در پیاده روی اربعین شرکت ننموده اند.

نتایج جالب یک پژوهش علمی درباره اربعینی ها

به گزارش گروه رسانه های مجله شرقیا، یکی از سنت های قدیمی شیعیان، مراسم پیاده روی اربعین است. این پیاده روی در چند سال اخیر، میان مردم کشور ایران مورد توجه و استقبال چشمگیری قرار گرفته، به طوری که شمار شرکت کنندگان ایرانی در گردهمایی اربعین در سال های 89 تا 95 از چهل هزار نفر به دو میلیون و دویست هزار نفررسیده است، که نشان دهنده افزایش 55 برابری زائران در مدت 6 سال است که هر ساله افزایش بیش از 130 درصدی یافته است و در سال 96 بیش از 3 میلیون زائر ایرانی در این مراسم شرکت کردند.

پژوهش های بسیاری نشان داده است که اعتقادات دینی و انجام مناسک مذهبی، بر سلامت جسمانی، روانی و شادکامی افراد تأثیر گذار است. شادکامی عبارت است از مقدار ارزش مثبتی که یک شخص برای خود قائل است و زمانی ایجاد می گردد که انسان، از خود و محیط اطراف خود احساس رضایت داشته باشد.

شادکامی به عنوان یک عاطفه مثبت می تواند روابط بین فردی را تسهیل نموده و ایثار، نوع دوستی و مهارت های گفت وگو را ارتقاء دهد و پیامدهای مثبت گسترده ای بر شناخت سطح فعالیت اجتماعی و سلامتی داشته باشد.

همچنین شادکامی به نوعی تفکر منجر می گردد که افراد را قادر می سازد، مسائل را با خلاقیت و نوع آوری حل کنند. با توجه به اینکه افزایش نشاط و شادکامی همیشه یکی از دغدغه های اساسی انسان ها بوده است و شیوه های مختلفی برای تجربه آن پیشنهاد شده است و با در نظرگرفتن اهمیت پیاده روی اربعین و وجود خلأ تحقیقاتی جدی در زمینه آنالیز ابعاد روان شناختی آن، کانون روان شناسی اربعین باحضور اساتید حوزه و دانشگاه و جمعی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی کرج آزمون روان شناسی اربعین را با هدف معین تفاوت شادکامی در افرادی که در پیاده روی اربعین شرکت نموده اند، با افرادی که شرکت ننموده اند، انجام داد.

این پژوهش، باتوجه به هدف بنیادی و روش آن، توصیفی از نوع علی، مقایسه ای است. جامعه آماری پژوهش، شامل افرادی است که از شهر کرج پیاده روی اربعین سال 1396 شرکت کردند و نیز شامل افرادی است که در شهر کرج، هرگز تجربه پیاده روی اربعین را نداشته اند. نمونه پژوهش شامل 120 نفر بود (60 نفر از شرکت کنندگان در پیاده روی اربعین و 60 نفر از غیر شرکت کنندگان) که به شیوه هدفمند انتخاب شدند؛ ابزار مورد استفاده در این پژوهش، به منظور سنجش شادکامی، پرسشنامه شادکامی اکسفورد بود.

داده های بدست آمده از پژوهش با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22 پردازش و با استفاده از آزمون آماری T مستقل مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند؛ نتایج بدست آمده از پژوهش نشان داد که با 95 درصد اطمینان، میزان شادکامی افرادی که در پیاده روی اربعین شرکت نموده اند، بیشتر از افرادی است که هرگز در پیاده روی اربعین شرکت ننموده اند؛ بنابر نتایج بدست آمده، انجام مراسم مذهبی از قبیل پیاده روی اربعین و به طورکلی تقید افراد به مذهب می تواند در میزان شادکامی آن ها تاثیرات مثبتی داشته باشد. بنابراین گسترش فرهنگ پیاده روی اربعین با توجه به تاثیرات گسترده و عمیق آن و همچنین انجام پژوهش های دقیق علمی در این زمینه توصیه می گردد.

منبع:فارس

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 367

به "نتایج جالب یک پژوهش علمی درباره اربعینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج جالب یک پژوهش علمی درباره اربعینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید