هنر ظریف موفقیت به وسیله اضطراب

به گزارش مجله شرقیا، اضطراب مثل یک آژیرخطر عمل می نماید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اصلی ترین سلاح انسان های اولیه همین اضطراب و احساس خطر بود که باعث می شد در دروه شکار و گردآوری راحت تر زندگی نمایند. اما امروزه ماهیت اضطراب فرق نموده است.

هنر ظریف موفقیت به وسیله اضطراب

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایکولوژی تودی، قطعا برای شما پیش آمده ناگهان در هنگام کار، غذا خوردن یا خواب به این فکر بیفتید که آیا شغل من مناسب است یا رابطه عاطفی مناسبی دارم و خیلی سوالات دیگر، سوالاتی از جنس زندگی مدرن که گاهی اوقات باعث می شوند تا سطح هوشیاری ما نسبت به مسائل بیشتر بگردد. البته شاید بعضی از آنها هم احساسی کاذب باشند.

اصل کار اضطراب یاری به میل انسان برای بقا و جنگیدن برای زندگی است. اما چیزی که مهم است نحوه تفسیر و نگاه شما به اضطرابی است که شاید روزانه با آن روبرو هستید. به چند روش میتوانید تهدید اضطراب را به فرصتی برای موفقیت خود تبدیل کنید.

خاکستری باشید

اگر به اطراف خود دقت نموده باشید. بیشتر چیزها یا سیاه پنداشته می شوند و یا سفید، اما زندگی صفر و صدی نیست. خیلی مواقع وقتی شما نگران چیزی هستید نباید سیاه و سفیدی به آن نگاه کنید. بدانید که همواره راهی بین آن دو وجود دارد و بینش خود را از بدبینی و خوش بینی مطلق به بینش منطقی تبدیل کنید. باید بتوانید این را با خواندن کتاب یا درس گرفتن از تجربیات دیگران مطالعه کنید.

معناکردن متفاوت اضطراب

شما باید بتوانید اضطراب را متفاوت معنا کنید. صرفا به عنوان منبعی از استرس نبینید. معمولاً افکار مضطرب یک پیغام بزرگتری دارند. به عنوان مثال، اگر به سادگی به افکار سطحی نگاه کنید (مثلاً اضطراب در خصوص موفقیت)، نگرانی شما را به سمت راه چاره دستیابی به هدف بعدی سوق می دهد. یعنی شما پخته تر می شوید و شاید حس نگرانی در آن لحظه با شما یاری کند با مرور تجربیات خود تصمیم اشتباهی نگیرید.

افکار مزاحم را غربال کنید

افکار مزاحم افکاری تکرار شونده، ناخواسته و مداوم هستند که باعث رنج می شوند و شما را از زمان حال خارج می نمایند. رسالت آنها این است که به عنوان حقایق مطلق باور شوند و باعث شک شوند. در هسته، افکار مزاحم یک اعتیاد روانی هستند (کلی و کان، 1994). آنها به عنوان مکانیزمی عمل می نمایند تا شما را از ترک احساسات آسیب پذیرتردور نمایند افکار مزاحم به این بهانه عمل می نمایند که اگر بخواهید دستورات آنها را دنبال کنید، می توانید از رنج و آسیب پذیری ذاتی انسان بودن اجتناب کنید.

یاد بگیرید که افکار مزاحم را با توسعه فضای بین افکار و پاسخ خود به آنها قطع کنید (فرانکل، 1985). گوگل کردن، پشتکار، صحبت کردن با دوستان، و جستجوی اطمینان تنها ترس را تغذیه می نماید و به آن اجازه می دهد تا جوانه بزند.

خودتان را آماده مبارزه کنید

سعی نکنید از چیزی فرار کنید. زمان اضافی برای خود نخرید. این کار باعث می گردد شما بیشتر غرق آن مشکل و ترس ناشی از آن بشوید و فرصت های زیادی را از دست بدهید. به سلامت روان خود آسیب جدی وارد کنید. مثلا اگر فکر می کنید درگیر فرد اشتباهی هستید یا ادامه دادن این رابطه عاطفی یا حتی شرایط کاری به ضرر شماست بهتر است به جای وسواس فکری، با ان مشکل روبرو شوید و منطقی همه چیز را ارزیابی کنید.

هدف اضطراب سوق دادن شما به سمت یک فکر منطقی و انتقادی در سبک زندگی شماست.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مرداد 1402 بروزرسانی: 26 مرداد 1402 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2290

به "هنر ظریف موفقیت به وسیله اضطراب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر ظریف موفقیت به وسیله اضطراب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید