گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ایران ساخت شد

به گزارش مجله شرقیا، یک شرکت ایرانی گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ارائه کرده است که فاقد شعله بوده و در نتیجه ایمنی بیشتری نسبت به دیگر هیتر های موجود در بازار دارد.

گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ایران ساخت شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، شرکت به فرآوران نوین آریا سرمد پیروز به تولید گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی شده است که فاقد شعله بوده و در نتیجه ایمنی بیشتری نسبت به دیگر هیتر های موجود در بازار داشته باشد. آلایندگی این گرمکن ها به شدت کمتر از نمونه های دیگر است. از آنجایی که این گرمکن ها فاقد شعله هستند برای استفاده در بخش های حساس که احتمال آتش سوزی دارند، مناسب تر است.

عبدالرضا اسدبیگی، مدیر مهندسی و اجرای طرح شرکت به فرآوران نوین آریا سرمد می گوید: سال 88 طرح ساخت این گرمکن ها با همکاری دانشگاه علم و صنعت ارائه و اجرا شد. در حال حاضر از طراحی تا اجرا و پیاده سازی این گرمکن ها را انجام می دهیم و گرمکن های نانوکاتالیستی به بازار عرضه می کنیم که نیاز به آب ندارد. این محصول را می توان به صورت ماژولار استفاده کرد به این معنا که بنا به نیاز، تنها درصدی از آن به کار گرفته شود.

سید مصطفی حسینعلی، مدیرعامل شرکت به فرآوران نوین آریا سرمد می گوید: قریبا 5 سال رو توسعه این فناوری در مقیاس آزمایشگاهی وقت صرف شد و سپس براساس نتیجه ای که بدست آمد شرکت به فرآوران نوین آریا سرمد را تاسیس کردیم. در ادامه به توسعه فناوری گرمکن های کاتالیستی پرداختیم و یکی از دستاورد های ما، ساخت نمونه مدور این گرمکن ها است که مشابه خارجی ندارد.

معمولا در صنعت از گرمکن های حمامی استفاده می شود که به آب نیاز داشته و آب توسط یک منبع گرم می شود که به دلیل این ساز و کار، انرسی بالایی دارند، در حالی که این گرمکن نانوکاتالیستی امکان رسیدن سریع به دمای مورد نظر را دارند.

آلاینده های NOx در این گرمکن ها وجود نداشته و آلودگی CO در آن بسیار اندک است، در نتیجه می توان گفت که این محصول، یک محصول پاک است.

از دیگر مزیت های این فناوری به مصرف کم سوخت آن مربوط می شود. همچنین امکان رصد و پایش گرمکن به صورت آنلاین وجود دارد.

این گرمکن در شرکت گاز استان تهران مورد بهره برداری قرار گرفته و امکان استفاده از آن در دیگر ایستگاه های شرکت ملی گاز ایران وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1707

به "گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ایران ساخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمکن تشعشعی نانوکاتالیستی ایران ساخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید