امکان ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا وجود ندارد اما ...

به گزارش مجله شرقیا، خبرنگاران/هرمزگان متخصص بیماری های عفونی مجتمع درمانی پیامبر اعظم(ص) بندرعباس گفت: از منظر علم درصورتی که میزان آنتی بادی فرد بهبودیافته کم باشد و یا اینکه ویروس جهش یابد و تغییر رفتار دهد احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان به نوع جهش یافته ویروس وجود دارد.

امکان ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا وجود ندارد اما ...

دکتر مهدی حسنی آزاد در گفت وگو با مجله شرقیا، در مورد احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان کووید 19، اضافه نمود: طبق شواهد موجود در این دوره امکان ابتلای مجدد بهبودیافتگان وجود ندارد اما از آنجا که این یک بیماری جدید است با قطعیت نمی توان درباره آن اظهارنظر کرد.

وی ادامه داد: از منظر علم درصورتی که میزان آنتی بادی فرد بهبودیافته کم باشد و یا اینکه ویروس جهش یابد و تغییر رفتار دهد احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان به نوع جهش یافته ویروس وجود دارد.

این پزشک متخصص عفونی در مورد علائم اختصاصی و غیراختصاصی کووید 19 اظهار کرد: بعضی از علائم اختصاصی کووید 19 هستند مانند گلو درد، سرفه های خشک، تب و لرز، تنگی نفس، از دست دادن حس بویایی، ضعف و خستگی که ممکن است در بیماران مختلف به صورت هم زمان یک یا چند علائم آن تظاهر کند.

وی افزود: درپاره ای از موارد مشاهده شده که افراد با علائم غیراختصاصی همانند علائم گوارشی، دل درد، تهوع، اسهال یا استفراغ مراجعه و در آنالیز تست آن ها مثبت شده است.

حسنی آزاد با اشاره به اینکه تکلیف افرادی که با علائم اختصاصی و یا غیراختصاصی به مراکز درمانی مراجعه می نمایند معین است، توضیح داد: این افراد از بیماری خود آگاه و جهت ادامه درمان یا قرنطینه خانگی و یا بستری می شوند اما آنچه ایجاد نگرانی می نماید 80 درصد افرادی هستند که بیمار و بدون علامت هستند.

وی بیان نمود: این افراد به واسطه اینکه از بیماری خودآگاه نیستند ناخواسته باعث انتشار وسیع ویروس در جامعه می شوند پس توصیه اکید به استفاده از ماسک برای تمامی افراد در محیط های عمومی می گردد.

حسنی آزاد با اشاره به اینکه استفاده از ماسک های سوپاپ دار تنها مخصوص کادر درمان که در ارتباط مستقیم با بیمار هستند، گفت: سایر افراد در جامعه باید از ماسک های ساده و یا پارچه ای استفاده نمایند چرا که ماسک های فیلتر دار بازدم شخص استفاده نماینده را با شدت بیشتری به محیط بیرون انتقال می دهد و درصورتی که فرد جزو بیماران بی علامت باشد باعث سرعت انتشار ویروس در جامعه خواهد شد.

وی در انتها متذکر شد که رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مرتب دست ها و استفاده از ماسک یک الزام اجتماعی در شرایط موجود است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1092

به "امکان ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا وجود ندارد اما ..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا وجود ندارد اما ..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید