واکسن کووید 19 تا اواسط مرداد در دسترس قرار می گیرد

به گزارش مجله شرقیا، اوگور شاهین، برگزیده سومین دوره جایزه مصطفی(ص) در نشست تبادل تجربیات علم و فناوری جایزه مصطفی که امروز به صورت آنلاین برگزار گردید در مورد واکسن ویروس کرونا گفت: این واکسن برای مبارزه با کووید 19 در حال گسترش است زیرا تعداد افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، هر روز افزایش می یابند.

واکسن کووید 19 تا اواسط مرداد در دسترس قرار می گیرد

وی با بیان اینکه این بیماری برای ما یک چالش محسوب می گردد، اضافه کرد:پیش بینی می کنیم که کرونا حداقل تا دو سال آینده پیش روی ما باشد و تنها راه پیشگیری آن واکسن است.

اوگور شاهین با اشاره به واکسنی که با همکاری دو شرکت در حال توسعه است، گفت: آنتی ژنی که از ویروس می آید را کد گذاری و فرموله کردیم تا به بدن انسان تزریق کنیم. واکسن می تواند به صورت تزریق عضلانی باشد. ویژگی این واکسن، امکان فراوری سریع آن است و می تواند به عنوان راه حلی برای این بیماری باشد.

برگزیده جایزه مصطفی با تاکید بر اینکه واکسن ها بسیار ایمونولوژیک هستند و عوارض جانبی چندانی نیز ندارند، خاطر نشان کرد: روش بعدی ما برای طراحی واکسن استفاده از مقیاس های کوچک و اختصاصی برای طراحی است زیرا به عنوان آنتی ژن می توانند سلول های ایمنی را فعال نمایند.

در دسترس بودن واکسن در مردادماه

وی با تاکید بر اینکه در اوایل مرداد سال جاری این واکسن در دسترس خواهد بود، بیان نمود: ما در نظر داریم این واکسن را گسترش دهیم و در حال حاضر با دو شرکت برای توسعه آن در حال همکاری هستیم که یک شرکت در چین است و واکسن را توسعه خواهد داد.

اوگور شاهین در مورد زمانبندی فراوری این واکسن گفت: ما فراوری این واکسن را آغاز نموده ایم، این واکسن جهت دسترسی میلیاردها انسان است؛ در کوشش هستیم این واکسن در مقیاس کلان تری فراوری گردد.

وی با بیان اینکه اگر واکسن موفقیت آمیزی باشد می توانیم دوزهای بیشتری فراوری کنیم، گفت: اگر بتوانیم واکسنی داشته باشیم، مقدار یک کیلو از آن برای صد میلیون نفر است که فراوری آن یک ماه زمان لازم دارد اما اگر دوز پایینتر باشد، می توانیم به افراد بیشتری خدمت رسانی کنیم.

وی تاکید نمود: ما بسیار مشتاقیم واکسنی فراوری کنیم که در دسترس همه کشورها باشد؛ براین اساس با سازمان های مختلفی از جمله سازمان بهداشت جهانی صحبت هایی شده است که این واکسن رایگان در دسترس همه باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1031

به "واکسن کووید 19 تا اواسط مرداد در دسترس قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کووید 19 تا اواسط مرداد در دسترس قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید