بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد، اول پروتکل ها را بخوانید بعد به موزه بروید

به گزارش مجله شرقیا، به دنبال دستور رییس جمهور مبنی بر شروع فعالیت موزه ها و بناهای تاریخی، موزه ملی ایران نیز علاوه بر رعایت پروتکل عمومی پژوهشکده حفاظت و بازسازی، با تهیه پروتکل اختصاصی، بازدید از موزه مادر ایران را که از 29 اسفند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود در هفت نوبت، طبقه بندی کرد.

بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد، اول پروتکل ها را بخوانید بعد به موزه بروید

جبرییل نوکنده ـ مدیر کل موزه ملی ایران ـ توضیح می دهد: با توجه به بحران ویروس کرونا محدودیت هایی در بازدیدها اعمال شده و به منظور حفاظت پیشگیرانه در سلامت کارکنان، بازدیدنمایندگان و همچنین صیانت آثار موزه ای دستورالعمل ویژه بازدید در موزه ملی ایران تدوین و اجرایی می گردد که لازم است همه بازدیدنمایندگان پیش از مراجعه به موزه ملی ایران این پروتکل را دقیق مطالعه نموده و موارد آن را رعایت نمایند.

او با بیان این که بازگشایی کامل همه بخش های موزه، شاید در بحران کرونا امکان پذیر نباشد، ادامه می دهد: در کوشش هستیم تا به صورت تدریجی و پلکانی سالن های نمایشی موزه را بازگشایی کنیم. در مرحله نخست از چهارم تا 9 خرداد صرفا نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال 1398 گشایش یافته و از دهم خرداد موزه ایران باستان از دوره شروع عیلامی تا خاتمه دوران ساسانی در طبقه همکف قابل بازدید می گردد.

او با بیان این که انتظار می رود مخاطبان و علاقمندان موزه ای این بار با مسئولیت اجتماعی بیشتری به بازدید از موزه ها بیایند و در پاسداری از میراث فرهنگی و جلوگیری از گسترش این بیماری همگام باشند، ادامه می دهد: بازدیدنمایندگان حتما باید قبل از مراجعه به موزه ملی ایران پروتکل یاد شده را به دقت مطالعه نموده و نسبت به بازدید در جهتهای از پیش معین شده و به نشانه گذاری های نصب شده، توجه نمایند.

به گزارش روابط عمومی موزه ملی ایران؛ پروتکل ویژه بازدید از موزه ملی ایران برای مدت زمان بحران بیماری کرونا تدوین شده و به طور متناوب بروز رسانی می گردد، به این توضیح است:

- تهیه بلیت به صورت اینترنتی از سایت تفریحاتی و اپلیکیشن تاپ و معین وقت قبلی صورت می گیرد. ورود به موزه ها تنها با معین زمان از قبل امکان پذیر است.

- بلیت ها دارای نوبت تعیین هستند وترتیب نوبت بازدید (سانس) باید رعایت گردد. در زمان شیوع کرونا معین وقت قبلی بلیت رایگان برای آن دسته از بازدیدنمایندگانی که از کارت­های دارای امتیاز بازدید رایگان استفاده می­نمایند نیز لازم است. ارائه کارت و مدرک معتبر در مورد بهره مندی از این امتیاز به بخش کنترل بلیت لازم است.

- بازدید بصورت نوبتی انجام می گردد و بازدیدنماینده صرفا در زمان تعیین شده حق بازدید دارد. توصیه می­گردد با درنظر دریافت دوری مسافت، شرایط جوی، ترافیک یا هر عامل دیگری وقت بازدید خود را بر اساس زمان اعلام شده معین و اقدام به تهیه بلیت نمایند. هرگونه تاخیر یا تعجیل پذیرفته نیست. خواهشمند است در مدیریت بازدید با موزه همکاری لازم را بعمل آورید.

- در صورت تهیه بلیت از واحد فروش بلیت موزه، از ماسک و دستکش بهره ببرید. در هنگام ورود و درصورت ازدحام فاصله ایمن خود را از نفرات جلویی حفظ کنید. تهیه بلیت با وجه نقد امکان پذیر نخواهد بود.

- برای پیشگیری از انتقال بیماری های حاد تنفسی مانند (کرونا و آنفولانزا) سنجش درجه حرارت بدون تماس با یاری دستگاه تب­سنج از کلیه بازدیدنمایندگان، مراجعین و کارکنان در ورودی موزه ملی ایران صورت می­گیرد. بنابراین امکان ورود فرد با ثبت درجه حرارت بدن بالاتر از 5/37 درجه سانتی گراد یا علائم مشکوک و غیرطبیعی مانند سرفه یا تنگی نفس به هیچیک از فضاهای موزه وجود نخواهد داشت.

- چنانچه بازدیدنماینده ه­ا مایل به رعایت قوانین و شیوه­ نامه حاضر نباشد، می­ تواند انصراف خود را از ادامه بازدید اعلام کند.

- بخش امانات موزه در شرایط حاضر دارای محدودیت است. در صورت امکان از به همراه آوردن وسایل اضافه خودداری کنید.

- بازدیدنمایندگان موظفند در ورودی و در حضور مسئول کنترل موزه نسبت به تعویض ماسک و دستکش نو خود اقدام نمایند.

- کلیه بازدیدنمایندگان موظف به پوشیدن روکش کفش در ورودی موزه هستند، تا از ورود آلودگی های سطح خیابان به موزه جلوگیری بعمل آید.

- ورود و استفاده از هر گونه مواد ضدعفونی نماینده به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی به آثار موزه ممنوع است.

- جهت بازدید برحسب فاصله اجتماعی و ضرورت­ های مراقبت از اشیا طراحی و اجرا شده است.

- در طول جهت بازدید علائم هدایت نصب شده است. نسبت به رعایت آن ها اقدام نمایند.

- جهت بازدید یک­طرفه است، و حرکت از یک نقطه شروع و در خروجی ­ها خاتمه می­ یابد، لذا هرگونه بازگشت در جهت با هر توجیهی امکان­پذیر نخواهد بود.

- فاصله اجتماعی دو متری از سایر افراد را رعایت کنید.

- فاصله 50 سانتی متری از ویترین­ ها، پایه­ های نگهدارنده و موانع را رعایت کنید. یادآوری می­ گردد که در شرایط حاضر با توجه به ضرورت رعایت فاصله اجتماعی و سلامت آثار نمی­ توانید به همه آثار یا اطلاعات آن در حین بازدید دسترسی داشته باشید.

- هیچیک از آثار، ویترین­ ها، پایه­ های نگهدارنده، موانع و ... را لمس نکنید.

- چنانچه بازدیدنمایندگان فاصله اجتماعی مناسب را رعایت ننمایند، موزه مجاز به تذکر خواهد بود. در صورت عدم رعایت، امکان ادامه بازدید برای ایشان میسر نخواهد بود.

- موزه در این ایام از پذیرش گروه های عظیم (بیشتر از شش نفر) معذور است. رزرو و ثبت نام گروهی تا اطلاع ثانوی مورد پذیرش نیست.

- بازدید به صورت انفرادی، خانوادگی و گروه های کوچک (کمتر از6 نفر) تعریف شده است و موزه در بحران کرونا تا اطلاع ثانوی از پذیرش بچه ها زیر شش سال معذور است.

- با توجه به لزوم کاهش ارتباطات رودررو در جریان بیماری کووید 19، راهنمایان موزه، شما را در تمام طول جهت بازدید همراهی نخواهند کرد و صرفا به پرسش های موردی جوابگو خواهند بود.

- جهت پیشگیری از شیوع ویروس کووید 19، بروشور در دسترس قرار نمی­ گیرد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه موزه مراجعه و پی دی اف اطلاعات آثار را دریافت کنید. شما همچنین می توانید فیلم موزه را در سایت آپارات ببینید.

- کافه، رستوران در موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

- فروشگاه موزه تا اطلاع ثانوی بسته است.

- پس از استفاده از سرویس های بهداشتی دست های خود را طبق پروتکل های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به خوبی شستشو داده و خشک کنید.

- جهت اقامه نماز در نمازخانه موزه به همراه داشتن مهر و سجاده شخصی الزامی بوده و پس از اقامه نماز دست­ها را شسته یا ضدعفونی کنید همچنین تاحد ممکن رعایت فاصله یک متری بین نمازگزاران در نمازهای فرادا توصیه می­گردد. پس از نماز از استراحت در نمازخانه خودداری کنید.

- قبل از ورود به موزه، دستورالعمل ­های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ستاد ملی مبارزه با کرونا و سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید.

- با توجه به شرایط خاص توصیه می گردد پیش از آمدن به موزه برای آگاهی از آخرین اطلاعات و تصمیمات بازدید، به وبگاه موزه ملی ایران به نشانی https://irannationalmuseum.ir/fa مراجعه نمایند.

- نمایشگاه کشفیات باستان شناسی سال 98 از تاریخ 4 خرداد 1398 به بعد آماده بازدید خواهد بود. در این مرحله ظرفیت پذیرش روزانه حدود صد نفر است.

- موزه ایران باستان از شروع دوره عیلامی تا خاتمه دوره ساسانی (طبقه همکف) از تاریخ دهم خرداد 1399 به بعد آماده بازدید خواهد بود.

برای صیانت از آثار موزه ای و آماده سازی زیر ساخت های لازم پیشگیرانه در بحران کرونا، بازگشایی به صورت تدریجی انجام می گیرد و با محدودیت های بازدید در موزه روبرو هستیم. بازگشایی سایر قسمت ها متعاقبا اعلام خواهد شد.

جدول نوبت بازدیدها

ایسنا

منبع: گردشبان
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1024

به "بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد، اول پروتکل ها را بخوانید بعد به موزه بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید از موزه ملی ایران نوبت بندی شد، اول پروتکل ها را بخوانید بعد به موزه بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید