بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله شرقیا، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از رهاسازی یک حلقه افعی شاخدار در طبیعت اطلاع داد .

بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگاران، وحید پورمردان با اشاره به ورود یک حلقه مار به مناطق مسکونی شهرستان میرجاوه گفت: این مار توسط ساکنین منطقه زنده گیری و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل داده شده بود.

پورمردان اضافه نمود: مار مذکور که از نوع افعی شاخدار شناسایی شد، پس از اطمینان از سلامت، توسط محیط بانان در زیستگاه مناسب رهاسازی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در مورد گونه مذکور اضافه نمود: افعی شاخ دار از راسته گرزه مار است که به عنوان خطرناک ترین مار حاضر در ایران شناخته شده و با وجودی که نسبت به بسیاری از مارهای دیگر کوچکتر است، به راحتی می تواند یک موجود بزرگ را از پای درآورد .

از مشخصات ظاهری این گونه می توان به رنگ بدن شنی، قهوه ای متمایل به زرد یا خاکستری همراه با 4 تا 6 سری خال قهوه ای که دو سری از خال های میانی به هم پیوسته و به شکل خطوط قهوه ای اشاره نمود. پشت چشم ها و در دو طرف قسمت پشتی سر دارای دو خط قهوه ای تیره است که تا انتهای دهان ادامه می بابد. سطح شکمی سفید متمایل به زرد و انتهای دم گاهی مشکی است دارای سر مثلثی شکل و مردمک چشم عمودی است . پولک های سطح پشتی تیغه دارندو دارای دو زایده شاخ مانند بر روی سر و در بالای چشم خود می باشند طول کل بدن این گونه 75 سانتی متر است .

به یاری حرکات جانبی بدن به درون ماسه ها فرو رفته و به انتظار طعمه می ماند. در این حالت تنها چشم و بینی از زیر خاک بیرون است و در صورت احساس خطر با روی هم کشیدن سطح پولک های جانبی صدایی فراوری می نماید که همانند صدای پاشیدن آب روی یک سطح داغ است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 234

به "بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت افعی شاخدار به دامان طبیعت سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید