برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان چه باید کرد؟

به گزارش مجله شرقیا، برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در زمستان ابتدا باید شرایط ایمنی خودرو را برطرف کنیم. زنجیر چرخ و نوع لاستیک نقش مهمی در کاهش احتمال لیز خوردن اتومبیل خواهد داشت.

برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان چه باید کرد؟

خبرنگاران | سرویس علوم - هر سال بیش از 100000 نفر در حوادث ناشی از برف، یخ و آسیب می بینند. برف و یخبندان مسائل فراوانی را به دنبال دارد. افراد زیادی به علت عدم آمادگی و اعتماد به جاده های لغزنده و برفی، آسیب میبینند و حتی کشته می شوند. رانندگی مهارتی است که به دقت و توجه و تمرکز نیاز دارد و بدون در نظر دریافت نکات ایمنی حادثه آفرین خواهد بود. رانندگی در برف و باران و یخبندان نیازمند مهارت های خاصی است. در ادامه با روش هایی برای لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان به شما پیشنهاد می کنیم.

رانندگی در هنگام بارندگی

در این حالت سطح اصطکاک زمین با چرخ های اتومبیل کاهش می یابد. در این شرایط سرعت خودرو باید کمتر از سرعت آن در جاده خشک باشد. نیروی اصطکاک یک نوع نیروی تماسی است که دارای فواید و مضراتی است.

رانندگی در شرایط یخبندان

پاشیده شن و نمک روی جاده ها باعث لغزنده شدن سطح زمین می شود بنابراین باید با سرعت استاندارد رانندگی کرد.

رانندگی در برف

بارش برف سبب لغزندگی جاده ها و گرفتگی معابر شده ورانندگی را برای سرنشینان وسایل نقلیه با مشکل روبرو کرده است. در این شرایط رانندگی بسیار خطرناک است.

هنگام رانندگی در برف برای لیز نخوردن اتومبیل نکات ایمنی زیر را در نظر بگیرید:

1) استفاده از زنجیر چرخ و لاستیک یخ شکن. لاستیک ها باید آج درشت باشند. میزان باد لاستیک های خودرو اهمیت بسکمک دارد، زیرا چرخی که بادش تنظیم باشد چسبندگی مناسبی را با سطح جاده خواهد داشت و دوام آن نیز بیشتر خواهد بود. لاستیک های صاف خطراتی را برای شما و وسیله نقلیه در پی دارند. زنجیر چرخ باید همواره تمیز و خشک باشد؛ برای ماشین های تک دیفرانسیل 2 زنجیر چرخ و ماشین های دو دیفرانسیل 4 زنجیر چرخ لازم است. خار های زنجیر چرخ باید به سمت زمین و سطح صاف آن روی چرخ ها قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید: نحوه بستن زنجیر چرخ بصورت تصویری2)پاشیدن نمک و خاکستر زغال سنگ روی جاده ها. با این کار به ذوب سریع برف کمک کرده ایم.

3) به همراه داشتن تجهیزات ضروری

4) رانندگی با سرعت کم و مجاز. در پیچ جاده ها به آرامی و دقت بپیچید.

5) پرهیز از گردش و انحراف ناگهانی.

6) حرکت با دنده سنگین.

7) برای جلوگیری از ایجاد بخار روی شیشه؛ آن را با کرم پس از اصلاح صورت تمیز کنید.

نکات مهم درباره ترمز کردن

ترمز کردن در یخ و برف باید به طوری انجام گیرد که چرخ ها قفل نشوند، چون قفل شدن چرخ ها نه تنها توقف را طولانی تر می کند بلکه فرمان را نیز از کنترل خارج می کند.

چراغ ها در طول زمستان بسیار کثیف می شوند و باید به طور منظم تمیز شوند. رانندگی با سرعت کم این امکان را به شما می دهد که موانع روی جاده ها را ببینید. هرگز از آب داغ برای پاک کردن شیشه استفاده نکنید، زیرا علاوه بر ترک خوردن شیشه باعث یخ زدن مجدد شیشه می شود.

آماده سازی ماشین برای زمستان

1) تعمیر و سرویس ماشین قبل از زمستان

2) چک کردن باتری: باتری هایی که بیش از 4 سال کار کرده اند باید تعویض شوند.

3) استفاده از ضد یخ

4) بررسی شرایط لاستیک ها و باد آن ها

5) اطمینان از کارآیی چراغ ها و برف پاک کن

مراقبت از موتور ماشین در زمستان

  • تعویض روغن: روغن آلوده برای موتور ماشین در هر زمان مضر است، اما در زمستان خیلی بدتر است. روغن موتور آلوده سطح اصطکاک را کاهش می دهد، ولی روغن خوب و تمیز از آسیب موتور جلوگیری می کند. در دما های پایین و سردتر روغن چسبناک تر می شود. اگر روغن آلوده و کثیف باشد، حتی ضخیم تر خواهد شد، بنابراین به وسیله موتور به درستی جریان نخواهد یافت. قبل از اینکه دما خیلی کاهش یابد، روغن را تعویض کنید.
  • برای جلوگیری از اکسیداسیون (زنگ زدگی) باک ماشین را پر کنید.
  • سیم رابط باتری و پمپ سوخت را قطع کنید، زیرا در حالتی که ماشین در حال ذخیره سازی است، فشار ناشی از سیستم سوخت می تواند باعث آسیب رساندن به وسیله نقلیه شود.
منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1483

به "برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان چه باید کرد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان چه باید کرد؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای افزایش اصطکاک و لیز نخوردن اتومبیل در فصل زمستان چه باید کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید