دورانگو؛ قوی ترین شاسی بلند جهان

به گزارش مجله شرقیا، قیمت دورانگوی جدید هنوز اعلام نشده، اما پیش بینی می شود بیش از هشتاد هزار دلار باشد. دوج اعلام کرده که این مدل را فقط برای یک سال می سازد و تولیدش بعد از سال 2022 متوقف خواهد شد.

دورانگو؛ قوی ترین شاسی بلند جهان

شتاب صفر تا 96 کیلومتر دورانگو هل کت 3/5 ثانیه و حداکثر سرعتش 290 کیلومتر در ساعت است

قهرمان اسب بخار

دوج، خودروساز آمریکایی همزمان با معرفی مدل جدید دورانگو، نمونه ای تقویت شده از این ماشین رونمایی کرد که می گوید قوی ترین شاسی بلند جهان است.

این مدل که دورانگو هل کت (Hellcat) نامیده شد، موتوری هشت سیلندر با حجم 6/2 لیتر دارد که 710 اسب بخار نیرو تولید می کند. شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت این شاسی بلند هفت نفره، 3/5 ثانیه و حداکثر سرعتش 290 کیلومتر در ساعت است.

پیش از این یکی از مدل های جیپ با همین موتور و قدرت 707 اسب بخار قوی ترین شاسی بلند تولید انبوه جهان بود. قیمت دورانگوی جدید هنوز اعلام نشده، اما پیش بینی می شود بیش از هشتاد هزار دلار باشد. دوج اعلام کرده که این مدل را فقط برای یک سال می سازد و تولیدش بعد از سال 2022 متوقف خواهد شد.

دوج هفته گذشته محصولاتش برای سال 2021 را نمایش داد

دوج یکی از قدیمی ترین خودروسازان آمریکایی است. این شرکت توسط دو برادر به نام های هوریس و جان دوج در سال 1900 تاسیس شد و خودروسازی را از سال 1914 آغاز کرد. پس از مرگ دو برادر، در سال 1920 دوج به کرایسلر فروخته شد و این کارخانه حالا بخشی از گروه خودروسازی فیات-کرایسلر است.

دوج اکنون خودروساز کوچکی است که به تولید ماشین های اسپرت که مطابق با ذائقه مشتریان آمریکایی ساخته می شود تمرکز کرده است. سهم دوج از بازار خودرو در آمریکای شمالی سه درصد است.

بنتایگا؛ برداشت دوم

مدل جدید بنتلی بنتایگا نسبت به قبل لوکس تر شده است

بنتلی از اولین کارخانه هایی بود که با عرضه مدل بنتایگا، به بازار شاسی بلند های بسیار لوکس وارد شد. با وجود انتقاد ها به طراحی خودرو، بنتایگا از بازار بی رقیب حداکثر استفاده را کرده و در چهار سال گذشته بیست هزار دستگاه از این مدل فروخته است.

اما بازار شاسی بلند های لوکس دیگر مانند گذشته خلوت نیست و بنتایگا علاوه بر رنج روور با رقیبانی جدی از رولزرویس، مازراتی، لامبورگینی و به زودی فراری روبرو است و بنز و ب ام و هم با مدل های لوکس خود نگاهی به این بازار دارند. کارخانه انگلیسی برای آماده شدن با این رقیبان، به زودی مدل جدیدی از بنتایگا به بازار عرضه خواهد کرد.

اتاق بنتلی بنتایگا به فن آوری روز مجهز شده است

بنتایگای جدید نسبت به قبل لوکس تر شده و ظاهرش همسو با مدل های جدید کارخانه تغییر کرده است. جلوپنجره ماشین بزرگ تر شده و چراغ های جدیدی برای ماشین طراحی شده است. چراغ های جلو مجموعه ای از 48 لامپ ال ئی دی است که در فرمی به شکل ظرف کریستال کنار هم قرار گرفته و بسته به نیاز راننده جلوی ماشین را روشن می کند.

داخل ماشین تغییر چندانی نکرده و تنها فن آوری های روز به آن اضافه شده است. بنتایگا موتوری هشت سیلندر با قدرت 542 اسب بخار دارد. حداکثر سرعت آن 290 کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا 100 کیلومترش 4/4 ثانیه است.

بنتلی تا چند ماه آینده بنتایگا را با موتور هیبرید-الکتریکی به بازار عرضه خواهد کرد. یک مدل قوی تر هم با موتور دوازده سیلندر و ظاهری اسپرت تر در آینده به این جمع اضافه خواهد شد. قیمت رسمی ماشین هنوز اعلام نشده است، اما بنتلی می گوید حدود پنج درصد از مدل کنونی گران تر است. قیمت پایه بنتایگا اکنون حدود 140 هزار پوند (175 هزار دلار) است.

رقیب دیفندر

شاسی بلند گرنادیر با الهام از نسل قبلی لندروور دیفندر ساخته شده است

اینئوس، خودروساز نوپای بریتانیایی تصاویری از اولین مدل خود را منتشر کرد. این ماشین که نامش گرنادیر (Grenadier) است با الهام از لندروور دیفندر طراحی شده و رقیبی جدی برای نسل جدید این شاسی بلند مشهور است.

گرنادیر ایده میلیاردر بریتانیایی، جیم راتکلیف است. او که از طرفداران مشهور دیفندر است، چهار سال پیش، پس از توقف تولید نسل قبلی دیفندر از لندروور خواست تا قالب ها و ابزار ساخت این مدل را به او بفروشد تا او به تولید ماشین ادامه دهد.

پس از پاسخ منفی لندروور، راتکلیف خود دست به کار شد و با کمک شرکت مهندسی اتریشی ماگنا مدل گرنادیر را ساخت. ماگنا شرکتی است که شاسی بلند کلاس G. مرسدس-بنز را برای کارخانه آلمانی تولید می کند. راتکلیف معتقد است با توقف تولید دیفندر، جای خالی یک شاسی بلند ساده و کارآمد در بازار خالی است و گرنادیر می تواند این جای خالی را پر کند.

نام گرنادیر از میکده ای در لندن گرفته شده که ایده ساخت ماشین در آنجا به ذهن جیم راتکلیف رسید

شباهت ماشین به نسل قبلی دیفندر زیاد است، اما اینئوس اصرار دارد که این شباهت به خاطر ملاحظات و نیاز های مهندسی است. موتور ماشین شش سیلندر بنزینی یا دیزل است که از ب ام و تامین می شود و قرار است در آینده ماشین با قوای محرکه هیدروژنی هم ساخته شود.

گرنادیر از اواخر سال آینده در کارخانه ای در ولز ساخته شده و با قیمت پایه 30 هزار پوند (38 هزار دلار) به بازار عرضه خواهد شد. اینئوس به جای نمایندگی فروش، ماشین هایش را از طریق اینترنت می فروشد و تعمیر و خدمات پس از فروش با همکاری شرکت های دیگر انجام خواهد شد.

رکورد تسلا

تسلا وعده داده که در سال 2020 پانصد هزار دستگاه ماشین تولید کند

با افزایش قیمت سهام تسلا در بازار بورس، این شرکت با پشت سر گذاشتن تویوتا، با ارزش ترین خودروساز جهان شد. هفته گذشته قیمت سهام تسلا از 1100 دلار برای هر سهم عبور کرد و به این ترتیب ارزش شرکت به 209 میلیارد و 470 میلیون دلار رسید.

این در حالی است که فروش تویوتا در سال 2019 سی برابر بیشتر از تسلا بوده و درآمدش ده برابر بیشتر از خودروساز آمریکایی است. ایلان ماسک، مدیر تسلا، دو ماه پیش با یک توییت که در آن نوشته بود قیمت سهام شرکتش بیش از حد بالا است، باعث شد تا 14 میلیارد دلار از ارزش کارخانه کاسته شود.

او اکنون وعده داده که فن آوری انقلابی در ساخت باتری به بازار عرضه کند و با سوددهی شرکت در چند ماه گذشته، سرمایه گذاران به آینده شرکت خوشبین تر شده اند.

تویوتا در سال مالی گذشته با فروش ده میلیون و 460 هزار دستگاه ماشین، سی تریلیون و 600 میلیارد ین (281 میلیارد و 200 میلیون دلار) درآمد داشت. درآمد تسلا در سال گذشته میلادی با تولید 367 هزار و 200 دستگاه، 24 میلیارد و 600 میلیون دلار بود.

آینده درخشان ماشین های الکتریکی باعث شده تا سرمایه گذاری در تسلا جذاب باشد. تسلا اولین کارخانه ای است که ماشین های الکتریکی به بازار عرضه کرده است و تا حد زیادی از رقیبانش که خودروسازانی باسابقه هستند، جلوتر است. ماسک پیش بینی کرده که تسلا در سال 2020 پانصد هزار دستگاه ماشین تولید کند و بحران کرونا بر این شرکت تاثیری نخواهد گذاشت.

خداحافظ بایتون

بایتون برای تولید اولین محصولش آماده بود

بایتون، خودروساز چینی که قرار بود تسلا را به چالش بکشد، فعالیت های خود را متوقف کرده و معلوم نیست بتواند محصولاتش را به بازار عرضه کند.

این شرکت که با مجموعه ای از مدیران پیشین ب ام و و نیسان شکل گرفته بود، قرار بود شاسی بلند خود به نام ام-بایت را ابتدا در چین و سپس در آمریکا بفروشد. محصولات این کارخانه به خاطر استفاده از یک نمایشگر 48 اینچی که سرتاسر داشبورد را پوشانده بود و قرار دادن یک نمایشگر لمسی روی فرمان، مشهور شد.

بایتون محصول نهایی خود را زمستان گذشته در نمایشگاه محصولات الکتریکی در لاس وگاس نمایش داد. کارخانه برای تولید آماده بود و بایتون حتی برای دریافت مجوز از دولت چین تعدادی ماشین تولید کرد. اما با آمدن ویروس کرونا و تعطیلی گسترده در چین و سپس آمریکا، اوضاع شرکت نابسامان شد.

بایتون به خاطر استفاده از یک نمایشگر 48 اینچی در داخل خودرو مشهور شده بود

یک سخنگوی بایتون به خبرگزاری آمریکایی دیترویت بیرو گفته که این شرکت همه کارمندانش در سراسر جهان را اخراج خواهد کرد و فعالیت شرکت برای شش ماه متوقف می شود. با توجه به شرایط بد بازار خودرو و آمدن موجی از رقیبان جدی، معلوم نیست بایتون بتواند فرصتی برای عرضه ماشینش پیدا کند.

بایتون تنها خودروساز الکتریکی نیست که با مشکل مالی دست به گریبان است. فارادی فیوچر، شرکت نوپای دیگری است که پس از بحران کرونا، ساخت کارخانه اش در لاس وگاس را متوقف کرده و یک خودروساز دیگر چینی به نام له اکو هم به همین دلیل تعطیل شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1120

به "دورانگو؛ قوی ترین شاسی بلند جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورانگو؛ قوی ترین شاسی بلند جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید