غذاهای لاهیجان ، طعم انار در خاطرات خوش شمال

به گزارش مجله شرقیا، طعم مرغ و آلو، خورشت سبزی فسنجان و میرزاقاسمی، طعم هایی هستند که تجربه کردنشان فقط برای یک بار کافی نیست. با خبرنگاران همراه باشید تا برترین غذاهای لاهیجان را مزه کنیم و اشتهایمان را محک بزنیم. توصیه می کنیم اگر گرسنه اید خواندن این مقاله خوشمزه خبرنگاران را به زمان دیگری موکول کنید.

غذاهای لاهیجان ، طعم انار در خاطرات خوش شمال

مرغ و آلوی لاهیجان ، طعم ملس نارنج در غذاهای لاهیجان

مرغ و آلو حتی در بین لاهیجانی ها هم غذای خاص و محبوبی است. لاهیجانی ها خوب بلدند چاشنی درست نمایند، شک نکنید که استفاده از آن را حتی بهتر هم بلدند. ترکیب آلو و رب نارنج و رب انار معجزه ای در ایجاد یک طعم ملس برای مرغ است. در این خورشت از برگه زردآلو هم استفاده می گردد تا پازل خوشمزگی این خورش پررنگ و لعاب را تکمیل نمایند. حضور سیر در بیشتر غذاهای گیلانی از جمله مرغ و آلوی لاهیجان هم احساس می گردد.

مرغ آلو

مرغ آلو

در لاهیجان خورشت مرغ و آلو را برای مهمانی ها و مجلس ها سرو می نمایند. اما شما حتی اگر به یک مهمانی در لاهیجان نرفتید خودتان را در یک رستوران به این غذای خوشمزه دعوت کنید.

خورشت سبزی فسنجان لاهیجان

خورشت سبزی فسنجان لاهیجان، فسنجانی با طعم بی نظیر سبزی های شمالی است. در این خورشت از کوتکوتو ، بو انجیل، و چوچاق استفاده می گردد که در شهرهای دیگر ایران در دسترس نیست. البته برگ چغندر، گشنیز و نعنا و تره هم در خورشت می ریزند. رنگ خورشت سبزی فسنجان، به خاطر حضور پررنگ سبزی ها سبز است و طعمی متفاوت با فسنجان معمولی دارد که قبلا خورده اید. خورشت سبزی فسنجان یکی از برترین غذاهای لاهیجان است که شاید فقط در این شهر پیدا کنید.

خورشت سبزی فسنجان

خورشت سبزی فسنجان

سبزی فسنجان را در لاهیجان با کته سرو می نمایند. کنار غذا، سیر، ترب، تر باقلا (باقالای مازندرانی) و ماهی دودی هم هست. اگر خوردن خورشت و پلو را با نان دوست دارید، حتما با این غذا هم امتحانش کنید.

اگر خواستید خورشت سبزی فسنجان را در خانه درست کنید، می توانید بدون سبزی های محلی و فقط با گشنیز و نعنا و پونه هم درستش کنید.

شیش انداز گیلکی ، مژده بهار در غذاهای لاهیجان

شیش انداز غذایی است که هم در گیلان و هم در شیراز و زنجان پیدا می کنید. هرچند دستور تهیه آن ها خیلی فرق می نماید، اما همه شیش انداز را برای چهارشنبه سوری و عید درست می نمایند. این غذای خوشمزه گیلکی را اگر نزدیکی عید در لاهیجان بخورید، همه رسوم در خور غذا را رعایت نموده اید.

شیش انداز گیلکی

در گیلان، مغز گردوی آسیاب یا چرخ شده را پیاز و تفت می دهند و بعد می گذارند گردو با آب بپزد. بعد بادمجان را پوست می گیرند و آن را به قدر یک بند انگشت خرد می نمایند. بعد که آب بادمجان را گرفتند سرخش می نمایند و با کمی رب انار رقیق شده به گردو اضافه می نمایند. روغن گردو و رب انار طعمی بی نظیر را به بادمجان هدیه می نمایند.

میرزا قاسمی ، طعم خوش بادمجان کبابی و سیر

میرزا قاسمی

محمدقاسم خان والی، در زمان ناصرالدین شاه حاکم رشت بود. اما اگر از من می پرسیدند او را سرآشپز دربار می کردم. محمدقاسم خان کسی بود که میرزا قاسمی را ابداع کرد و نامش هم بر این غذا مانده است. بادمجان کبابی و گوجه و سیر و روغن در ترکیب با تخم مرغ طعمی فوق العاده ساخته است. در رشت و لاهیجان میرزا قاسمی را با کته سرو می نمایند اما خوردنش با نان هم خالی از لطف نیست. اگر خواستید خودتان میرزا قاسمی درست کنید و لاهیجان را به شهرتان ببرید، بادمجان را روی ذغال کباب کنید تا طعم دودی بگیرد.

مرغ فسنجان یا مرغ لاکو لاهیجان

در قدیم در گیلان مرسوم بوده است که کشاورزان علاوه بر هدایایی مثل مرغ و جوجه و برنج نوبرانه، برای ارباب مرغ لاکو هم هدیه می آوردند. مرغ لاکو، یک مرغ یا مرغابی است که در یک فسنجان خیلی غلیظ آماده شده است. هدیه ارباب برای کسی که مرغ لاکو آورده بود، مقداری پول یا پارچه بود که در دستمالی که غذا را در آن پیچیده بودند می گذاشت.

فسنجان مرغ

فسنجان مرغ

گردو و رب انار طعم دهنده های اصلی این غذا هستند. اگر می خواهید خودتان با مرغ شهری این غذا را درست کنید، گردو را بپزید تا روغن بیاندازد و بعد مرغ را به آن اضافه کنید. برای تزئین غذا چند ورق بادمجان سرخ شده ایده بسیار خوبی است. در قدیم، گیلانی ها همزمان با گردو برای طعم بهتر غذا، قیسی هم به آن اضافه می کردند تا طعمش ملس گردد.

شما کدام یک از غذاهای لاهیجان را خورده اید؟ انتخاب برترین و خوشمزه ترین از بین غذاهای لاهیجان برای ما مشکل بود. شما بگویید کدام را بیشتر دوست داشتید. خبرنگاران عاشق همسفر های است را که قدر غذای خوشمزه را میدانند.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 2117

به "غذاهای لاهیجان ، طعم انار در خاطرات خوش شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهای لاهیجان ، طعم انار در خاطرات خوش شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید