مرحله دوم آزمایش بالینی واکسن آلزایمر موفقیت آمیز بود

به گزارش مجله شرقیا، به گزارش خبرنگاران به نقل از پی آر وایر نیوز، یک شرکت فناوری زیستی به نام AXON NEUROSCIENCE که در حوزه درمان و جلوگیری از ابتلاء به آلزایمر فعالیت می نماید به تازگی تحقیقی درباره نتایج فاز دوم ارزیابی واکسن AADvac1 برای مقابله با این بیماری را منتشر نموده است.

مرحله دوم آزمایش بالینی واکسن آلزایمر موفقیت آمیز بود

مرحله دوم آزمایش بالینی واکسن AADvac1 در 24 ماه و به وسیله گروه های پلاسیبو و کنترل انجام شد. در این فرایند ایمنی و کارآمدی واکسن در بیمارانی با نوع معتدل آلزایمر آنالیز شد.

اهداف این تحقیق آنالیز ایمنی و قابلیت ایمنی زایی واکسن مذکور بود. 196 شرکت کننده در 8 کشور اروپایی در این تحقیق شرکت کردند.

آزمایش بالینی نشان داد این واکسن ایمن است. هنگام استفاده از این واکسن برای افراد واکنش آنتی بادی تاو در بدن آنها ایجاد شد که این نوع آنتی بادی به خصوص در درمان سالمندان اهمیت دارد. تاو نوعی پروتئین و علامت بیماری آلزایمر است که تجمع و توسعه اشکال سمی آن در مغز اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند این پروتئین عامل مرگ سلول های عصبی است که درنهایت زوال عقل را در پی دارد.

واکسن AADvac1 تجمیع یکی از نشانگرهای زیستی تخریب اعصاب به نام NfL را در خون افراد تا 58 درصد کاهش داد. این فرایند با کاهش قابل توجه نشانگرهای زیستی آلزایمر در مایع نخاعی مغزی بیماری آلزایمر (CFS) پشتیبانی شد که برجسته ترین نشانگر زیستی بیماری به نام phospho-tau T217 را شامل می گردد.

با این وجود پژوهش مذکور هیچ مزایای قابل توجهی در مورد آزمایش قابلیت فکر کردن، استدلال و حافظه در بیماران مبتلا به آلزایمر نداشت.

درهر حال تأثیرات واکسن AADvac1 بر نشانگرهای زیستی مایع از قابلیت آن برای درمان واحتمالا جلوگیری از آسیب شناسی تاو پشتیبانی می نماید.

این واکسن احتمالاً می تواند از پیشرفت آسیب شناسی تاو در بیماری آلزایمر جلوگیری کند. مزایای کلینیکی این واکسن شامل جلوگیری از شروع بیماری است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1759

به "مرحله دوم آزمایش بالینی واکسن آلزایمر موفقیت آمیز بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرحله دوم آزمایش بالینی واکسن آلزایمر موفقیت آمیز بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید