من را نخورید؛ پیغام جدید سلول های سرطانی به سیستم ایمنی بدن!

به گزارش مجله شرقیا، پژوهشگران دانشگاه استنفورد در مطالعه اخیر خود دریافته اند سلول های سرطانی از سیگنالی موسوم به من را نخورید برای توقف حمله سیستم ایمنی استفاده می نمایند.

من را نخورید؛ پیغام جدید سلول های سرطانی به سیستم ایمنی بدن!

به گزارش مجله شرقیا، پژوهشگران در مطالعه خود نتایج جدیدی به دست آورده اند که آنها را یک گام به درمان سرطان تخمدان و سرطان پستان نزدیک تر می سازد.

پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیر خود اظهار نموده اند سلول های سرطانی سیگنال من را نخورید را برای توقف حمله سیستم ایمنی ارسال می نمایند. به طور معمول سلول های سرطانی توسط سلول های ایمنی پوشانده می شوند. پیشتر نیز دانشمندان دریافته بودند که پروتئین های موجود در سطح برخی سلول های سرطانی به سلول هایی ایمنی می گویند که این کار را ننمایند اما طی این مطالعه دریافته اند سلول های سرطانی علاوه بر آن کار پیام دیگری را نیز ارسال می نمایند.

سلول های سرطانی با ارسال سیگنال من را نخورید مانع از حمله سلول های سالم به آنها می شوند اما اکنون محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا دریافته اند که سلول های سرطانی از همان سیگنال ها برای پنهان کردن خود نیز استفاده می نمایند.

آنها دریافتند که سیگنال جدید مرا نخورید(dont eat me) از پروتئینی به نام CD24 ارسال می گردد. این یافته ها ممکن است به توسعه روشی نوین برای درمان سرطان تخمدان و سرطان پستان منجر گردد.

هنگامی که محققان سیگنال CD24 را در موش های مبتلا به سرطان های مذکور مسدود کردند، دریافتند که این امر به سلول های ایمنی به نام ماکروفاژ اجازه می دهد تا به سلول های سرطانی حمله نمایند. این امر منجر به کاهش رشد تومور و افزایش زمان بقا در موش ها می گردد.

پیشتر پژوهشگران دانشگاه استنفورد دریافته بودند که پروتئین های دیگر توسط سلول های سرطانی برای محافظت از خود در برابر سلول های ایمنی بدن استفاده می شوند. آنتی بادی هایی که پروتئینی به نام CD47 را مسدود می نمایند در حال حاضر در کارآزمایی بالینی قرار دارند.

امیرا بارکال(Amira Barkal) دانشجوی دوره ام دی-پی اچ دی و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: با درمان سرطان ها با آنتی بادی هایی که CD24 را مسدود می نمایند می توانیم این سپر زرهی را از بین ببریم و اجازه دهیم ماکروفاژها، سرطان را از بین ببرند. سرطان تخمدان و سرطان پستان دو بیماری مهلک در زنان محسوب می شوند و هر دو سرطان بسیار تهاجمی هستند و به همین دلیل درمان آنها بسیار مشکل است. ما طی این مطالعه یافته های جدیدی را به دست آورده ایم که می تواند به ما در درمان راحت تر سرطان تخمدان و سرطان پستان یاری کند.

طی این مطالعه هنگامی که پژوهشگران سلول های سرطانی را در یک ظرف با ماکروفاژ ها ترکیب کردند و سیگنال CD24 را مسدود کردند، سلولهای ایمنی بدن آغاز به خوردن سلول های سرطانی کردند.

بارکال در ادام افزود: هنگامی که ماکروفاژها را پس از درمان سرطان با مسدود کردن CD24 تصویربرداری کردیم، مشاهده کردیم که برخی از آنها فقط با سلول های سرطانی پر شده بودند.

ربکا رنیسون(Rebecca Rennison) مدیر خدمات عمومی مرکز سرطان تخمدان هدف(Target Ovarian Cancer) گفت: یافتن روش های درمانی مؤثرتر برای مبارزه با بیماری ویرانگری مانند سرطان تخمدان بسیار مهم است.

یافته های این محققان در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 262

به "من را نخورید؛ پیغام جدید سلول های سرطانی به سیستم ایمنی بدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "من را نخورید؛ پیغام جدید سلول های سرطانی به سیستم ایمنی بدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید