نقش زن در عصر هخامنشیان

به گزارش مجله شرقیا، تا پیش از کشف الواح بارو و خزانه تخت جمشید در خلال کاوش های مؤسسه شرق شناسی شیکاگو تحت سرپرستی ارنست هرتسفلد و بعدتر اریک اشمیت، اطلاعات پژوهشگران از جامعه ایرانی در عصر هخامنشی به ویژه نقش زنان در این جامعه محدود به منابعی چون متون کلاسیک یونانی در رابطه با هخامنشیان و کتیبه های شاهی هخامنشی بود، با استفاده از این منابع در حقیقت کمترین اطلاعات ممکن از جامعه و زنان در دست پژوهشگران بود.

نقش زن در عصر هخامنشیان

بایگانی باروی تخت جمشید علاوه بر اینکه اطلاعاتی مفصل در زمینه تاریخ اجتماعی و اقتصادی در اختیار پژوهشگران و عموم علاقه مندان به تاریخ دوره هخامنشی قرار می دهد، در ارتباط با زندگی شخصیت های تاریخی منعکس شده در سایر منابع مانند تاریخ هرودت اطلاعات ذی قیمتی را ارائه می کند.

اهمیت این اسناد بر این اساس است که اطلاعات منعکس شده در الواح اداری، از قلب سرزمین پارس نشئت می گیرد و هدف از ثبت این اطلاعات نه رویکردی جانب دارانه به اشخاص و اتفاقات بوده آن چنان که در کتیبه های سلطنتی یا منابع دیگر می بینیم، بلکه هدف اصلی ثبت اطلاعات اقتصادی و اداری برای بایگانی در اداره تخت جمشید بوده است، بنابراین الواح بایگانی تخت جمشید بهترین و دست اول ترین اطلاعات را از شرایط جامعه هخامنشی در سرزمین پارس و بخش های مهمی از قلمرو هخامنشیان را برای ما فراهم کرده اند.

در کنار گزارش هایی که این الواح از کالاهای اساسی زندگی (یعنی غذا و نوشیدنی)، نحوه انتقال، ذخیره و توزیع کردن جو و گندم، میوه، پرندگان و حیوانات اهلی برای کارگران، مسافران، پادشاه و دربار و غیره ثبت کرده اند، نام تعدادی از بانوان برجسته در دوران داریوش اول مانند ایرتَشدونَه، اودوسَه، ایردَبَمَه و دربارهای جداگانه متعلق به آن ها نیز در این الواح منعکس شده است.

بر اساس اطلاعات استخراج شده از این متون مقادیر فراوانی از غلات و حیوانات اهلی و سایر مایحتاج به دربار و تمام املاک و خدم وحشم زیرمجموعه این بانوان قدرتمند اختصاص داده می شد.

تمایز بین کارگران مرد و زن

یکی دیگر از اطلاعات ارزشمند ثبت شده در بایگانی باروی تخت جمشید، اطلاعات مرتبط با بانوان فعال در برنامه های ساخت وساز در مناطق زیرمجموعه اداره تخت جمشید است. بر اساس اطلاعات استخراج شده از متون بایگانی تخت جمشید، می دانیم که بین کارگران مرد، زن، پسر و دختر تمایز وجود داشته است، جایگاه زنان در این میان دارای اهمیت بسیاری است.

طبق این اسناد، زنان از این ظرفیت و توانایی برخوردار بودند که رهبر یک گروه کاری باشند یا در گروه های کاری مرکب از زنان و مردان، زنان می توانستند سهمیه ای بیش از مردان دریافت کنند.

این نکته جالب توجه در الواح احتمالاً از این مسئله حکایت می کند که برخی از وظایف افراد فعال در برنامه های عمرانی در مناطق زیرمجموعه اداره تخت جمشید، حیطه تخصصی زنان بوده است. در واقع زنان در برخی از امور تخصصی می توانستند استقلال عمل داشته باشند و حتی به جایگاه مشخصی دست یابند. بر اساس اطلاعات استخراج شده از متون اداری تخت جمشید، به مادران در دوره هخامنشی به ازای هر فرزندی که به دنیا می آوردند، جیره مازاد اختصاص می یافت.

تصویری از مهرهای متعلق به ایردَبَمَه (احتمالا مادر داریوش) از زنان قدرتمند دوره داریوش هخامنشی و طرحی از مهر متعلق به ایرتشتونه (آرتیستونه) همسر داریوش

منبع تصویر

Garrison, M.B (2017). The Ritual Landscape at Persepolis: Glyptic Imagery from the Persepolis Fortification and Treasury Archives. Oriental Inst. Of the Univ. of Chicago p,55

مهرهای متعلق به دو زن قدرتمند در دوران داریوش اول به ترتیب ایردَبَمَه (مهر PFS 51) و ایرتَشدونَه (مهر PFS 38)

منبع: گردشبان
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1674

به "نقش زن در عصر هخامنشیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش زن در عصر هخامنشیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید