نکات بهداشتی مهم که هنگام حمام کردن باید رعایت کنیم

به گزارش مجله شرقیا، روزنامه خراسان - مهین رمضانی: زندگی های امروزی و قرار دریافت در معرض آلودگی های مختلف بیشتر افراد را مجبور می کند تا استحمام روزانه داشته باشند. بعضی دوش دریافت صبح را ترجیح می دهند و بعضی دوش شبانگاه را می پسندند.

نکات بهداشتی مهم که هنگام حمام کردن باید رعایت کنیم

اما باید اصول صحیح حمام کردن را بدانیم تا افزون بر این که به بهداشت توجه می کنیم به محیط زیست و سلامت خودمان آسیب نرسانیم در ادامه به بعضی از این اصول اشاره وقبل از آن به این نکته تاکید می کنیم که حمام کردن هفته ای دو تا سه بار مورد تایید بیشتر متخصصان است، زیرا پوست فرصت پیدا می کند تا چربی کافی ترشح کند.

حمام کردن روزانه را توصیه نمی کنند، ضمن این که حمام کردن روزانه بچه ها باعث خشکی و بروز مسائل پوستی مانند اگزما می شود. استحمام روزانه برای سالمندان هم چندان توصیه نمی شود، زیرا همزمان با افزایش سن، پوست بدن نازک تر می شود، استحمام باعث تبخیر آب از سطح سلول ها و سبب تسریع فرایند پیری پوست، افزایش احتمال بروز عفونت و التهابات پوستی می شود.

استفاده از آب ولرم

متخصصان پوست معتقدند ممکن است حمام بخار گرم احساس فوق العاده ای بدهد، اما آب داغ رطوبت پوست را خشک می کند. آب داغ بیشتر روغن های طبیعی بدن را از بین می برد بنابراین حداکثر 2 دقیقه در آب گرم قرار بگیرید و سپس آن را ولرم کنید.

حمام روزانه ممنوع

دوش دریافت 5 تا 10 دقیقه طول خواهد کشید. این در حالی است که متخصصان پوست می گویند دوباردوش دریافت در روز می تواند به طور جدی پوست را خشک کند. دوش دریافت زیاد پوست را خشک تر می کند.

برای مدت طولانی زیر جریان آب نمانید. دوش دریافت با آب داغ برای مدت طولانی می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد و آن را خشک و مستعد شکنندگی کند. به طور کلی برای دستیابی به بهترین نتایج، دوش شما نباید زیاد طول بکشد، خیلی داغ باشد یا به دفعات زیاد اتفاق بیفتد.

بهترین زمان حمام کردن

دوش شبانه، عرق، چربی ها و مواد آلرژی زایی را که در طول روز روی پوست بدن ایجاد شده است می شوید، منافذ پوست را باز می کند و باعث طراوت و شادابی پوست می شود. افزون بر این سبب ایجاد خواب بهتر در شب خواهد شد. در حالی که بعضی دیگر حمام کردن صبح را برای کسانی که بعد از بیداری احساس کسالت می کنند، مناسب می دانند.

این در حالی است که در فصل بهار وجود مواد آلرژی زا به دلیل گرده افشانی گیاهان در فضای خارج از خانه موجب تحریکات آلرژیک بیشتری خواهد شد بنابراین دوش دریافت قبل از خواب مناسب تراست.

مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می دهد که دوش صبحگاهی به کسانی که به واسطه کار یا تحصیل خود دچار استرس می شوند آرامش می دهد و به ایجاد تمرکز خلاقیت و ابتکار در آن ها کمک می کند.

فاصله بین 2 حمام

بیشتر افراد تصور می کنند هرچقدر بیشترحمام کنند، تمیزتر هستند. اما شست وشوی مکرر بدن می تواند به افزایش باکتری ها در سطح بدن منجرشود. فاصله بین نوبت های حمام کردن به عوامل مختلفی بستگی دارد. کسانی که کار سنگین دارند یا در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنند یا ورزشکار هستند، باید هر روز دوش بگیرند تا قطرات عرق از روی پوست شان پاک شود. با این حال، حمام کردن مکرر می تواند برای بدن مضر نیز باشد. چون پوست شما را خشک و منافذ زیادی را برای ورود میکروب و عفونت به داخل بدن باز می کند. حمام کردن مکرر در حالی که پوست تان هنوز خشک است، می تواند سیستم ایمنی بدن را نیز ضعیف کند.

شستن کامل بدن

اطمینان از این که همه محصولاتی که در حمام استفاده می کنید به طور کامل شسته شوند مهم است، چون باقی مانده مواد می تواند به خارش پوست و مسدود شدن منافذ آن منجر شود.

ماساژ با ناخن ممنوع

از ناخن برای شستن و ماساژ مو ها استفاده نکنید، چون باعث آسیب بیشتر می شود. زیرا پوست سر را پوسته پوسته می کند.

خشک کردن بدن با حوله

اگر به شدت خود را با حوله خشک کنید، می تواند مسائلی مثل پوست خشک را بدتر کند. به آرامی خود را خشک کنید. اگر مو های خود را به شدت خشک کنید، می تواند به آسیب و شکستگی منجر شود.

خشک کردن بدن نقاط مختلف بدن به ویژه کشاله ران و بازو ها را کاملا خشک کنید، زیرا باقی ماندن رطوبت در این نقاط باعث فراهم آمدن شرایط مناسب برای رشد میکروب ها می شود.

پا برهنه نباشید

مطالعه نشان می دهد کف حمام بیشترین باکتری را دارد در واقع در هر متر مکعب دو میلیون باکتری رشد می کند. در حمام شانه نزنید برای جلوگیری از گره خوردن مو ها و ایجاد موخوره قبل از شست وشو، مو ها را به خوبی شانه بزنید.

شستن و خشک کردن لیف و کیسه حمام

نکته ای که شاید بیشتر ما بی توجه به آن هستیم شست وشو و تعویض به موقع لیف های حمام است، لیف ها را هر سه ماه یک بار تعویض کنید و بعد از هر پنج بار استفاده با استفاده از ماشین لباس شویی خوب بشویید.

منبع: برترین ها
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1095

به "نکات بهداشتی مهم که هنگام حمام کردن باید رعایت کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات بهداشتی مهم که هنگام حمام کردن باید رعایت کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید