پشت پرده اقدام عجیب علیه مهدی مهدوی کیا

به گزارش مجله شرقیا، انتخابات فدراسیون فوتبال ایران، این روز ها به سوژه داغی تبدیل شده است. در شرایطی که قرار بود قریب به یک سال پیش و بعد از استعفای ناگهانی مهدی تاج، این انتخابات برگزار شود، ولی به دلیل وجود مسائل متعدد در اساسنامه، این انتخابات به تعویق افتاد و حالا با اصلاح بند های اساسنامه فدراسیون فوتبال، قرار شده این انتخابات روز دهم اسفند برگزار شود.

پشت پرده اقدام عجیب علیه مهدی مهدوی کیا

در این بین چیزی که این روز ها توجه بسیاری را به خود جلب کرده، تأیید یا رد صلاحیت کاندیدا هایی است که برای پست های مختلف در فدراسیون فوتبال کاندیدا شده اند. البته جذاب ترین بخش این ماجرا مربوط به پست های ریاست و نواب رئیس فدراسیون فوتبال است. حساسیت در این زمینه به قدری زیاد شده که هر روز بازار شایعه هم داغ است و خبر می رسد که عده ای تأیید و عده ای هم ردصلاحیت شده اند. همین یکی، دو روز گذشته شایعه شد که دو نفر از کاندیدا های پست ریاست فدراسیون فوتبال تأیید صلاحیت نشده اند و البته یکی از چهره های مشهور که به عنوان نایب رئیس اول معرفی شده هم صلاحیتش رد شده است. اگرچه فدراسیون فوتبال با صدور بیانیه ای شایعه رایج را تکذیب کرد، ولی به این سادگی از کنار خبری که به بیرون درز کرده نمی گردد گذشت؛ به ویژه آنکه پای مهدی مهدوی کیا، نامزد پست نایب رئیس اول هم به میان آمده است.

مهدوی کیا با اصرار علی کریمی و دیگر چهره های فوتبالی، پذیرفت به عنوان نایب رئیس اول در انتخابات فدراسیون فوتبال ثبت نام کند و اگر علی کریمی رأی بیاورد، به همراه او، مشغول مدیریت در فدراسیون فوتبال ایران گردد. بااین حال این طور شایعه شد که صلاحیت او به دلیل دوتابعیتی بودن رد شده است! مهدی مدت ها در بوندس لیگا و در سطح اول آن به صورت حرفه ای بازی کرده و البته الان چند سالی می گردد که به عنوان یکی از مربیان تیم های پایه ای هامبورگ در آلمان مشغول کار و زندگی است. او علاوه بر پاسپورت ایرانی، پاسپورت آلمانی هم دارد و اشاره به دوتابعیتی بودن او به همین مورد بر می گردد.

نکته عجیب درباره این شایعه این است که پیش تر عنوان شده بود افراد دوتابعیتی و آن هایی که گرین کارت دارند نمی توانند پست های کلیدی داشته باشند؛ البته این موضوع بیشتر مربوط به امور سیاسی و دولتی بود و کمتر در ورزش مصداق پیدا کرده بود. کمااینکه همین حالا رئیس یکی از سرشناس ترین فدراسیون های ورزشی دارای گرین کارت است، ولی این موضوع منعی برای ورودش به انتخابات فدراسیون مذکور نداشت و مشکلش از طریق همکاری نهاد های مختلف برطرف شد. پس تا همین جا سؤال اصلی این است که چرا وقتی قانون برای یکی از چهره های ورزشی ایران استثنا قائل شده و صندلی ریاست را به او سپرده، نمی تواند برای یکی دیگر از چهره های مطرح کشور، دوباره استثنا قائل گردد و این بار نه برای صندلی ریاست بلکه اموراتش را برای نایب رئیسی فدراسیون فوتبال حل وفصل کند؟

این شایعه در فضای رسانه ای آن قدر بازتاب داشت که پای خود مهدی مهدوی کیا را هم به میان کشید، ولی او فارغ از صحت یا عدم صحت چنین خبری واکنشی متفاوت داشت و گفت که برایش اصلا اهمیتی ندارد. اصلا زمان خوبی برای صحبت درباره این مسائل نیست و راستش این موضوع هیچ اهمیتی هم برای من ندارد.

مهدی مهدوی کیا یکی از چهره های بین المللی فوتبال ایران است که مدت ها در کمیته های مختلف فیفا سِمت داشته است. او به واسطه سال ها زندگی و مربیگری در آلمان پاسپورت این کشور را گرفت و اصلی ترین دلیلش هم می تواند سهولت در مسافرت به این کشور باشد. البته او در این راستا تنها نیست و بسیاری دیگر از چهره های مطرح و نخبه ورزشی هم شرایطی مشابه دارند: یا دو پاسپورت دارند یا اینکه گرین کارت گرفته اند.

البته به غیر از این چهره های ورزشی، بسیاری از چهره های سیاسی که حتی به پست و سمت هم رسیده اند، چنین بوده اند. حال چه می گردد که درست در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال، بحث دوتابعیتی بودن مهدی مهدوی کیا مطرح می گردد و از رد صلاحیتش حرف می زنند؟

واقعیت این است که گروه یا عده ای از حضور تیم علی کریمی در فدراسیون فوتبال واهمه دارند. آن ها به هر حربه ای دست می زنند تا این گروه را تضعیف کنند، به این امید که شاید علی کریمی دلسرد شده و قید حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را بزند. حتی همین چند وقت پیش شایعه عجیبی به راه افتاد مبنی بر اینکه علی کریمی به دلیل مرگ مهرداد میناوند و علی انصاریان آن قدر متأثر شده که می خواهد قید انتخابات فدراسیون فوتبال را بزند؛ شایعه ای که با واکنش سریع جادوگر روبرو شد. او گفت: از روز اول که من تصمیم به حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال گرفتم، مهرداد در جریان تصمیم من بود و دوست داشت که این اتفاق بیفتد. از حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال انصراف نمی دهم و تصمیمی برای این موضوع ندارم.

حالا به نظر می رسد مطرح کردن موضوع مهدی مهدوی کیا، مردی که علی کریمی پیش تر به او گفته بود در اصل رئیس شما هستی، در این برهه از زمان، بیش از هر چیزی، تلاش برای تضعیف چهره های فوتبالی برای ورود به فدراسیون فوتبال باشد. وگرنه دوتابعیتی بودن مهدی مهدوی کیا در این مقطع چه ضرری برای فدراسیون فوتبال ایران می تواند داشته باشد؟ آیا او قرار است پول های هنگفتی که در خزانه فدراسیون ذخیره شده (!) را با خودش به آلمان ببرد یا اینکه قرار است اسرار یکی از پیروز ترین نهاد های ورزشی ایران را به آلمان ها بفروشد؟!

در سال هایی که فدراسیون فوتبال به دلیل اهمال و ضعف شدید مدیریت در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و علاوه بر ناپیروز بودن در امور فنی، حتی در آستانه ازدست دادن ساختمان فدراسیون فوتبال در مزایده است، ورود چهره های سرشناسی مثل مهدی مهدوی کیا که با مدیریت مدرن فوتبال آشنایی دارد می تواند گام بلندی به سوی خروج از بحران در فوتبال ایران باشد؛ اما این گام بلند مشخصا به مذاق عده ای خوش نمی آید. همان هایی که احتمالا منفعت شان در تغییر نیست و سودشان، چرخیدن درِ فوتبال ایران روی پاشنه ضعف است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1490

به "پشت پرده اقدام عجیب علیه مهدی مهدوی کیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده اقدام عجیب علیه مهدی مهدوی کیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید