چرا بعضی از افراد مبتلا به اضطراب عاشق تماشای فیلم های ترسناک هستند؟

به گزارش مجله شرقیا، بعضی از افراد مبتلا به اضطراب به اشتراک گذاشته اند که چگونه فیلم های ترسناک به آنها یاری می نماید تا با علائم خود کنار بیایند. بسیاری از افراد هوادار ژانر وحشت هستند اما برای افرادی که اضطراب دارند، این می تواند چیزی بیش از یک سرگرمی سرگرم کننده باشد. برای بعضی، تماشای فیلم های ترسناک در واقع یک روش قدرتمند برای مقابله با علائم اضطراب آنها است.

چرا بعضی از افراد مبتلا به اضطراب عاشق تماشای فیلم های ترسناک هستند؟

اما چرا اینگونه است؟ از این گذشته، بازگشت به تجربه های ترسناک سینمایی هنگامی که قبلاً با نگرانی ها یا ترس های داخلی روبرو شده اید، کمی متضاد است.

هاف پست با متخصصان بهداشت و روان صحبت کرد تا بفهمد چرا بعضی از افراد مبتلا به اضطراب عاشق فیلم های ترسناک هستند و چگونه واقعاً می توانند به این بیماری یاری کند.

این یک حواس پرتی مفید است

برای بعضی از افراد مبتلا به اضطراب، فیلم های ترسناک ترس ملموسی را ایجاد می نمایند که در آن آنها می توانند ذهن خود را متمرکز نمایند.

مک دانل درمانگر و عضو شناختی تیم رفتاری درمانی در انستیتوی خانواده در دانشگاه نورث وسترن گفت: افراد مضطرب اغلب برای ادامه حضور در لحظه کوشش می نمایند و در عوض به گذشته می پردازند یا نگران آینده هستند. درگیر شدن با یک فیلم ترسناک می تواند حواس پرتی جذاب یا خروجی برای کسانی باشد که درگیر نگرانی های شخصی هستند.

وی شرح داد: من می توانم ببینم که چگونه تماشای فیلم های ترسناک به یک فرد مضطرب اجازه می دهد تا نگرانی و توجه خود را به چیزی غیرمرتبط با زندگی خود معطوف کند. این فیلم ها می توانند حواس پرتی را از نگرانی های شخصی آنها ایجاد نمایند که باعث پریشانی جسمی و روحی آنها می گردد. به عنوان مثال، فرد به جای نگرانی در خصوص اشتباه کردن در ارائه در محل کار برای فردا، بر محرک های ترسناکی که هیچ ارتباطی با زندگی او ندارد، مانند تعقیب شدن توسط یک دلقک که در یک فاضلاب زندگی می نماید، تمرکز خواهد نمود.

آلیشیا کلارک، درمانگر مستقر در واشنگتن دی سی و نویسنده گفت که بیشتر بیمارانش بیش از آنکه انتظار داشته باشند علاقه زیادی به فیلم های ترسناک داشته باشند. وی گفت: انتقال اضطراب روزمره به موضوعی متمرکزتر و حادتر که مربوط به چیزی و شخص دیگری است، به نظر می رسد تا حدی آنچه در درون آنها می گذرد را تسکین می دهد.

اضطراب معتبر یا عادی می گردد

برای بعضی از افراد مضطرب، تماشای یک فیلم ترسناک راهی برای تأیید بسیاری از عوامل محرک ترس است که به طور منظم با آنها روبرو می شوند.

کمی رضایت و شاید حتی تسکین وجود داشته باشد که [افراد مبتلا به اضطراب] می توانند در تأیید این که بله، دنیا در واقع مکانی خطرناک و فراوری نماینده اضطراب است، همانطور که گفتم و احساس کردم.

برای سایر بیماران، این راهی است برای قرار دادن اضطراب آنها در طیف وسیع تری که شامل اشکال بسیار شدیدتری است. به طور متناقضی، فیلم های ترسناک می توانند علائم آنها را عادی نموده و این پیغام اطمینان بخش را ارسال نمایند کهبله، شما مضطرب هستید، اما اوضاع می توانست خیلی بدتر باشد.

یک حس کنترل وجود دارد

اگرچه اضطراب در خصوص نگرانی های روزمره مانند کار، سلامتی یا روابط می تواند طاقت فرسا باشد اما احساس اضطرابی که مردم هنگام تماشای یک فیلم ترسناک تجربه می نمایند بیشتر از قدرت آنها برخوردار است.

کیت همفریس، استاد روانپزشکی در دانشگاه استنفورد گفت: فیلم های ترسناک به افراد مضطرب اجازه می دهد اضطراب را به روشی ایمن و کنترل شده تجربه نمایند. اگر اضطراب بیش از حد باشد، آنها همواره می توانند به آن نگاه نمایند و از آنجا که بیشتر فیلم های ترسناک با شکست هیولاها سرانجام می یابند، به بینندگان این حس را می دهند که اگر اضطراب خود را تحمل کنیم، در آخر خوب خواهیم شد. این برای افراد مضطرب اطمینان آور است.

کلارک گفت: بیماران وی گزارش نموده اند که هنگام کنترل ترسشان بر روی صفحه نمایش، کنترل بیشتری بر اضطراب خود دارند. زیرا آنها خیالی بودن آن را می دانند و خودشان نیز آسیب نمی بینند. وضوح داستان یا فقط این واقعیت که فیلم باید به سرانجام برسد - یک احساس ایمنی را ارائه می دهد، بنابراین بینندگان می توانند از ابتدا تا سرانجام نتیجه گیری، احساس اضطراب حاد را تجربه نمایند.

کلارک گفت: بنابراین، اغلب مبتلایان به اضطراب از تجربیاتی که در آنها احساس اضطراب می نمایند به گونه ای که تشدید اضطراب افزایش یابد، اجتناب می نمایند. ممکن است ژانر وحشت به تماشاگران این امکان را بدهد تا با روشی ایمن و کنترل شده با این احساسات پیچیده ناراحت نماینده روبرو شوند و مقاومت نمایند.

این می تواند نوعی درمان در معرض قرار گیری باشد

محیط کنترل شده تماشای یک فیلم ترسناک به افراد مبتلا به اضطراب یاری می نماید تا روی احساسات شدید و ناراحت نماینده کار نمایند و آنها را برطرف نمایند. کاری که بسیاری برای انجام موثر آن کوشش می نمایند. مک دانل معتقد است که فیلم های ترسناک می توانند ابزاری مفید در درمان به یاری در معرض قرار دریافت باشند.

وی اشاره نمود به اینکه فیلم های ترسناک می توانند بینندگان را در معرض احساسات جسمی اضطراب، مانند تپش قلب، تعریق و تنفس شدید قرار دهند. در واقع، مطالعه ای در سال 2012 از دانشگاه وست مینستر نشان داد که بدن هنگام مشاهده فیلم های ترسناک، دچار افزایش آدرنالین می گردد.

بنابراین یک درمانگر آموزش دیده می تواند از فیلم های ترسناک برای ایجاد این احساسات جسمی استفاده کند و به مراجعینش نشان دهد که آنها لزوماً خطرناک و غیر قابل تحمل نیستند.

مک دانل گفت: یکی از بیمارانش می توانست ببیند که حتی در حالی که قلبش تند می زند و عضلاتش سفت است، اما در معرض خطری نیست و این برایش عجیب بود. این درک می تواند در موقعیت های آینده که احساسات جسمی اضطراب وجود دارد به آنها یاری کند زیرا آنها می توانند به یاد بیاورند که حتی اگر بدن آنها برای خطر احتمالی آماده می گردد، احتمالاً فقط یک هشدار اشتباه است.

گذر از این تجربه می تواند به پرورش تاب آوری عاطفی یاری کند. کلارک گفت که بیماران به او گفته اند که تماشای فیلم های ترسناک با اطمینان از اینکه می توانند احساس شدید ترس و اضطراب خود را کنترل نمایند به آنها احساس اطمینان و آرامش می دهد.

این می تواند آرامش بخش باشد

اگرچه به نظر خلاف واقع است اما تماشای یک فیلم ترسناک می تواند آرامش بخش باشد. مک دانل اشاره نمود که وقتی افراد در حالت اضطراب قرار می گیرند، سیستم عصبی آنها واکنش نشان می دهد و برای محافظت از ما در برابر خطر درک شده، آدرنالین ترشح می نماید.

وی گفت: بدن ما با رفتن به حالتپرواز یا جنگ آماده می گردد که می تواند شامل تنفس شدید و افزایش ضربان قلب باشد. از آنجا که بدن ما نمی تواند برای همواره در این حالت جسمی فزاینده باقی بماند، سیستم های ما در نهایت باعث آرامش ما می شوند و ما را به حالت آرام و متعادل تری می رسانند. این احتمال وجود دارد که تماشای فیلم های ترسناک همان نوع پاسخ های جسمی را ایجاد کند که در نهایت می تواند کسی را که در زمینه های مختلف دچار اضطراب است آرام کند.

کلام آخر

اگرچه تماشای فیلم های ترسناک باعث می گردد بعضی از افراد مضطرب احساس آرامش و حضور در لحظه بیشتری نمایند، اما مک دانل معتقد است که باید از این مکانیزم کنار آمدن با احتیاط استفاده گردد.

وی گفت: ممکن است که فیلم های ترسناک محتوای ترسناکی داشته باشند که باعث تحریک بیشتر یک فرد گردد. به عنوان مثال، افرادی که از اتفاق ناگواری برای خانواده خود اضطراب دارند، ممکن است پس از تماشای یک فیلم ترسناک که در آن یک خانواده توسط شخص نقابدار ناشناخته ای شکنجه می گردد، اضطراب یا ترس بیشتری داشته باشند. این احساس اضطراب بیشتری نسبت به آنچه قبل از آغاز فیلم داشتند، در شخص ایجاد می نماید.

کلارک با تکرار این احساسات، اعلام نمود: بازماندگان تروما یا هر کس دیگری که اضطراب حاد تهدید نماینده زندگی را تجربه نموده است، حتی ممکن است لازم باشد از چنین تجارب مشاهده ای به عنوان نوعی مراقبت از خود، جلوگیری کند.

وی با تأکید بر اینکه کنار آمدن با اضطراب مستلزم یاددریافت این است که اگر چیزی برای شما مفید و موثر نیست، بدون هیچ شرم و نگرانی عنوان کنید، گفت: تحت هیچ شرایطی یک فرد مضطرب که نمی خواهد ترس و وحشت را تماشا کند، هرگز مجبور نکنید.

خوشبختانه استراتژی ها و تکنیک های زیادی برای یاری به افراد در برطرف اضطراب وجود دارد. فیلم های ترسناک علاوه بر درمان و دیگر استراتژی های سنتی تر برای مقابله، ممکن است یکی از این ابزارها باشد. کلارک برای افرادی که از این ژانر لذت می برند، گفت که او کوشش می نماید تا علت را کشف کند و آن را در جعبه ابزار مقابله ای شخصی خود قرار دهد.

در نهایت، مفید بودن ژانر ترسناک برای افراد مبتلا به اضطراب به نحوه استفاده از آن بستگی دارد، کریستن سیسترانک یک مشاور حرفه ای مجاز در تگزاس که متخصص در زمینه درمان اختلالات اضطرابی است گفت: اگر آنها به عنوان نوعی عدم تمرکز حواس نسبت به مسائل خود به ژانر وحشت روی آورده اند، ممکن است این بهترین روش نباشد.

چیزی که ما در خصوص اضطراب می دانیم این است که وقتی از افراد، مکان ها یا موقعیت هایی که باعث اضطراب می شوند اجتناب می کنیم، در واقع اضطراب بهتر نمی گردد. با گذشت زمان بدتر خواهد شد. اگر مطمئن نیستید که چگونه بهترین کار را انجام دهید، به دنبال یک پزشک بالینی باشید که در زمینه درمان اختلالات اضطرابی آموزش دیده باشد تا به شما یاری کند بهترین راه را برای بازپس گیری زندگی خود از اضطراب پیدا کنید.

منبع:

huffingtonpost

منبع: هفت گنج
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1351

به "چرا بعضی از افراد مبتلا به اضطراب عاشق تماشای فیلم های ترسناک هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بعضی از افراد مبتلا به اضطراب عاشق تماشای فیلم های ترسناک هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید