چهارمحال و بختیاری، استانی با هوای پاک

به گزارش مجله شرقیا، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در 9 ماه ابتدای سال جاری تنها یک روز هوای ناسالم، آن هم بدون ترکیبات صنعتی و هیدروکربنی برای گروه های حساس یعنی بچه ها، بیماران قلبی و سالمندان در استان ثبت شده است.

چهارمحال و بختیاری، استانی با هوای پاک

شهرام احمدی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه شعار سال جاری هفته هوای پاک با عنوان هوای پاک، اقدام و عمل نام گذاری شده است، اظهار کرد: حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است که لازمه آن حساس کردن مردم و آموزش همگانی در این حوزه است که گام موثر داشتن هوای پاک، اقدام اصولی در پیشگیری از آلاینده ها، جلوگیری از تخریب محیط زیست و رعایت الگوی مصرف در جلوگیری از ورود آلاینده های زیست محیطی است.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه شرایط هوای استان در سطح کشور سالم است، اضافه کرد: در 9 ماه ابتدای سال جاری تنها یک روز هوای ناسالم، آن هم بدون ترکیبات صنعتی و هیدروکربنی برای گروه های حساس یعنی بچه ها، بیماران قلبی و سالمندان ثبت شده است.

احمدی با بیان اینکه در سال 96 و 97 در مجموع، 53 روز هوا استان همراه با گرد و غباری بوده است، شرح داد: دلایل پاک بودن هوای استان، نظارت همه جانبه بر احداث مراکز صنعتی و خدماتی و پایش مراکز پس از احداث، استقرار و بهره برداری این است که در صورت تولید آلاینده ها در محله نخست اخطار داده و در صورت عدم تمکین برخورد قانونی صورت می گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان دیگر دلایل سالم بودن هوای استان را نبود تراکم صنعتی در استان و فعالیت جزئی صنایع آلاینده و بهره مندی بیشتر نقاط شهری و روستایی از نعمت گاز دانست.

احمدی اضافه کرد: تشکیل کارگروه های مستمر زیست محیطی در ایام سال و همچنین به مناسبت هفته هوای پاک از دیگر اقدامات است که از جمله مصوبات آن می توان به افزایش سرانه فضای سبز، استفاده از گونه های کم آب بر، افزایش حفاظت از جنگل ها و مراتع به عنوان سدهای طبیعی و بیولوژیکی اشاره کرد.

وی منشا آلودگی هوای استان را را درون استانی و برون استانی (خارج از کشور و استان های هم جوار) دانست و بیان نمود: در داخل استان سه کانون مستعد برای تولید ریزگرد یعنی دشت شهرکرد، دشت بروجن و دشت خانمیرزا وجود دارد که اقدامات بسیار موثری از جمله افزایش ضریب حفاظت فیزیکی، تعدیل برداشت آب در مصارف مختلف از این دشت ها، جلوگیری از چرای بی رویه، جلوگیری از شخم و شیار اراضی ملی، افزایش عملیات آبخیزداری و کاشت گونه هایی به عنوان سد در برابر این ریزگردها در این راستا اجرا شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به بارندگی های بسیار خوب سال گذشته که ثمره آن افزایش رطوبت خاک بود، اضافه کرد: احیای تالاب ها در سراسر کشور و دیپلماسی بین المللی سازمان محیط زیست برای مقابله با گرد و غبار به خصوص در استان خوزستان در سطح بین المللی کمک شایانی در مهار ریزگردهای سراسر کشور داشته است.

احمدی شرح داد: در فصل زمستان و بهار به دلیل افزایش رطوبت و پوشش گیاهی، هوای ناسالم در استان حاکم نیست اگر هم آلودگی وجود داشته باشد ناشی از کانون های برون استانی است.

وی ادامه داد: خشکی هوا در فصل پاییز موجب فعال شدن کانون های داخلی شده و قطعا کاهش بارندگی های سال جاری نسبت به میانگین مشابه سال قبل اثرات خود را بر ناسالم کردن هوا در سال بعد خواهد داشت.

این مسئول اضافه کرد: احیای تالاب بین المللی گندمان یکی از بهترین موفقیت های چهارمحال و بختکمک بوده که سبب رونق کشاورزی، گردشگری در استان شده، علاوه بر این از سال گذشته تا به امروز 35 گونه جدید در این منطقه شناسایی شده است.

وی اولین اقدام سازمان را افزایش فرهنگ سازی دانست و اظهار کرد: کلاس های آموزشی در مهدکودک ها، مدارس و جوامع محلی، برگزاری دوره مدیریت سبز برای ادارات به منظور صرفه جویی در انرژی، آب، کاغذ، بهینه سازی، تاکید بر تخفیف دادن به منظور کاهش هزینه ها در زمان معاینه فنی خودروها، معاینه یک روز خودروها به صورت رایگان در سازمان، افزایش و تشدید نظارت بر واحدهای صنعتی و خدماتی به صورت شبانه روزی از فعالیت های موثر مجموعه محیط زیست استان است.

مدیرکل سازمان محیط زیست استان با اشاره به اینکه آلودگی جزئی هوای استان ناشی از ترافیک نیست، گفت: افزایش زیرساخت ها در بخش حمل و نقل عمومی، استانداردسازی خودروها و سوخت مناسب را از جمله نکات مهم و قابل پیگیری در مجموعه حمل و نقل برشمرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 753

به "چهارمحال و بختیاری، استانی با هوای پاک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهارمحال و بختیاری، استانی با هوای پاک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید