کتابخوان ها در زمان اجرای طرح های فصلی تهیه منابع گرانتر را ترجیح می دهند

به گزارش مجله شرقیا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در کردستان، عرضه و فروش کتاب در مناطق کمتربرخوردار کشور، بعد از شیوع کرونا دستخوش مسائل بیشتری شد؛ مسائل مالی و حذف شدن خرید کتاب از سبد خانوار ایرانی به خصوص در استانی همچون کردستان که درآمد سرانه آن پایین تر از میانگین کشوری است.

کتابخوان ها در زمان اجرای طرح های فصلی تهیه منابع گرانتر را ترجیح می دهند

تعطیلی کتابفروشی ها در بازه های زمانی یک سال گذشته و گرانی کاغذ و به تبع آن کتاب، از جمله مسائلی بود که باعث شد بازار کتاب و کتابفروشی ها در سراسر کشور درگیر افت و خیز و کسادی باشد.

طرح های فصلی کتاب از جمله طرح های تشویقی و حمایتی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که چند سالی است در کشور اجرا می شود و موجب رونق کتابفروشی ها و قرار دریافت کتاب در سبد خانوار ایرانی شده است، اجرای این طرح ها از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با عاملیت موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، با ارائه تسهیلاتی در قالب یارانه خرید کتاب به وسیله کتاب فروشی های سراسر کشور در رونق بازار کتاب و ترویج کتاب خوانی، موثر است. در امسال، این طرح هر فصل در راستای حمایت از ناشران و کتابفروشان دایر بود و امسال شاهد طرح های بهارانه، تابستانه، پاییزه و در هفته جاری نیز زمستانه کتاب هستیم.

کردستانی ها سال هاست در جدال برای حفظ کتاب در سفره فرهنگی خود هستند و همیشه از طرح های حمایتی و برپایی نمایشگاه های کتاب استقبال نموده اند و در طرح زمستانه کتاب 99 از قریب 120 کتابفروشی کردستان 52 کتابفروشی در این طرح مشارکت کردند و کوشش می نمایند تا کتاب همچنان در سبد فرهنگی خانواده ها باقی بماند.

سعدی سجادی، مدیر کتابفروشی آراس سنندج درباره کم و کیف اجرای طرح های حمایتی و نیز مسائل مسائل بازار نشر و کتاب، به خبرنگار ایبنا اظهار کرد: خوشبختانه اجرای طرح های حمایتی، به صورت نسبی در رونق بازار کتاب تاثیرگذار بوده است و با توجه به اینکه کتابفروشی ها مخاطبان خاص خودشان را دارند در بازه زمانی اجرای طرح خرید کتاب رونق می گیرد.

گلایه از تبلیغات اندک زمستانه کتاب در رسانه ملی

وی از تبلیغات اندک و ضعیف این طرح ها در رسانه ملی انتقاد کرد و اضافه نمود: با گذشت قریب به 16 دوره از اجرای طرح های حمایتی، متاسفانه هنوز خیلی از مردم از این طرح ها بی اطلاع هستند؛ در حالی که اگر تبلیغات محیطی به خصوص در رسانه ملی بیشتر باشد، قطعا شاهد استقبال خیلی خوب مردم خواهیم بود.

مدیر کتابفروشی انتشارات کردستان هم در این باره به خبرنگار ایبنا گفت: مسائل کتابفروشی ها تنها به ایام شیوع کرونا برنمی شود، بلکه سال های اخیر به دلیل مسائل اقتصادی، کتابفروشی ها درگیر کسادی بازار و در یک سال گذشته نیز شیوع ویروس کرونا این مسئله را تشدید نموده است.

در این اوضاع گرانی، تهیه کتاب برای مردم سخت شده است

محمد محمودی ادامه داد: اوضاع اقتصادی و درآمد مردم به ویژه در استان کردستان به گونه ای شده که دیگر حاضر به خرید کتاب نیستند و تهیه این کالای استراتژیک حوزه فرهنگ دیگر در اولویت آنها نیست.

وی در مورد اجرای طرح های فصلی کتاب مطرح نمود: طرح های فصلی ظرفیت خوبی برای حمایت از کتابفروشی ها و ناشران است اما متاسفانه هنوز چنان که باید و شاید به صندلیی که دارد، نرسیده است و ضروری است با اطلاع رسانی بیشتر، کردستان در طرح های فصلی کتاب به صندلی واقعی خود برسد.

کرونا 40 درصد فروش ما را کم کرد

مسئول کتابفروشی ژیرا در سنندج نیز با اشاره به کساد بودن بازار خرید کتاب و حذف کتاب از سبد فرهنگی خانواده ها به خبرنگار ایبنا بیان نمود: از ابتدای شیوع کرونا به نسبت سال گذشته 30 تا 40 درصد کاهش فروش داشتیم که مهمترین دلیل این اتفاق به مسائل اقتصادی مردم برمی شود.

ژینا مدرس گرجی با بیان اینکه اجرای طرح های حمایتی از کتاب می تواند یاری موثری به کتابفروشی ها کند، اضافه نمود: افزایش میزان سرانه طرح های فصلی به کتابفروشی ها و تسویه حساب اقتصادیِ به موقع این طرح ها می تواند در سرپا ماندن کتابفروشی تاثیرگذار باشد که ضروری است در دوره های بعدی مورد توجه قرار گیرد.

طرح های حمایتی استقبال مخاطبان را در پی دارد

مدیر کتابفروشی نشر فرهنگ در سنندج نیز درباره اجرای این طرح به خبرنگار ایبنا گفت: طرح های یارانه ای شور و شوق زیادی برای خرید ایجاد می نماید و موجب رونق خرید کتاب می شود.

خشایار متی پور با بیان اینکه با اجرای چنین طرح هایی عملاً مردم ترغیب می شوند که کتاب های را که قیمت بالاتری دارند، از بازه زمانی اجرای طرح تهیه نمایند، اضافه نمود: بی شک اجرای پیروز این طرح قابل توجه است و اگر اطلاع رسانی خوبی انجام شود، قطعاً با استقبال بیشتری روبه رو خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که استقبال جامعه مخاطب کتابخوان از طرح های فصلی چه اندازه است؟ مطرح نمود: طبیعتا طرح های تخفیفی معمولا استقبال مخاطب را در پی دارد و اطلاع رسانی بیشتر این قبیل طرح ها در فضای مجازی و رسانه ها باعث رونق و افزایش فروش کتاب فروشی ها می شوند و می تواند بخشی از ضررهای اقتصادی کتاب فروشان را جبران کند.

متی پور افزود: تداوم این طرح ها علاوه بر حمایت و بالا بردن میزان فروش کتابفروشی ها می تواند مخاطبان زیادی را به کتاب و کتابخوانی، ترغیب و تشویق کند.

ما با مراجعه به کتابفروشی ها تازه متوجه چنین طرحی می شویم!

یکی از خریداران کتاب و استفاده نمایندگان از طرح زمستانه کتاب نیز در گفت وگو با خبرنگار ایبنا بیان اینکه طرح های فصلی و تخفیف های یارانه کتاب احتیاج به اطلاع رسانی بیشتر دارد، مطرح نمود: متاسفانه اطلاع رسانی خوبی در مورد طرح های تخفیفی و یارانه صورت نمی گیرد و ما با مراجعه به کتابفروشی ها تازه بعد از خرید کتاب متوجه می شدیم که چنین طرحی وجود دارد.

سینا نیلی ادامه داد: هنگام مراجعه به صندوق و خرید کتاب، فروشنده به ما می گفت که کد ملی خود را بدهید تا از طرح تخفیفی بهره ببرید. اگر این اطلاع رسانی بیشتر صورت بگیرد، قطعاً استقبال مردمی بیشتر خواهد بود.

در این فرصت، ترجیح می دهم کتاب هایی را که گرانتر هستند، بخرم

فرزاد مشیرپناهی نیز که برای خرید کتاب به کتابفروشی مراجعه نموده بود، به خبرنگار ایبنا گفت: من هر فصل با پیگیری از زمان اجرای طرح های تخفیفی، در این بازه زمانه کتاب هایی را که گران قیمت تر هستند، خریداری می کنم و با توجه به بالا رفتن قیمت کتاب ها قطعاً چنین طرح های برای دانشجویان و کسانی که اهل مطالعه هستند، مفید خواهد بود و از این طرح استقبال خواهند کرد و اگر کتاب های دانشگاهی نیز در این طرح قرار بگیرند، مردم استقبال بیشتری از این طرح خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان نیز در گفت وگویی با خبرنگار ایبنا درباره کم و کیف اجرای طرح زمستانه کتاب 99 در کتابفروشی های سطح استان، اظهار کرد: طرح زمستانه کتاب 99 از 9 تا 16 همین ماه با مشارکت 40 کتابفروشی در مرکز و 12 کتابفروشی در شهرستان های تابعه استان کردستان در حال برگزاری است.

سهم 7 درصدی کتابفروشی های کردستان از کل فروش زمستانه کتاب

عبیدالله رستمی با بیان در طرح یادشده، کتاب های عمومی، کودک و نوجوان و دانشگاهی با یارانه 25 درصدی به مخاطبان عرضه می شود، اضافه نمود: سقف خرید برای هر خریدار در طرح زمستانه کتاب 99 همچون طرح پاییزه کتاب 200 هزار تومان است و خریداران می توانند از 25 درصد یارانه خرید کتاب در این طرح بهره مند شوند.

به گفته وی، کتابفروشی های مجری طرح زمستانه کتاب 99 در استان کردستان عبارتند از: آراس، آرسام، آشتی، آمیار، آینده، احمدی، امام غزالی، انتشارات کردستان، پخش کتاب ماد، پیشه وا، توحید، چیستا، دانشمند، رها، زانست، زانکو، زانکو، زاهدی، ژرف اندیشان، ساکا، سراج، شار، شمیم، فرهنگسرای هنر و اندیشه، فروشگاه کتاب سلطانی، مولوی، نحوی، نشر فرهنگ، هرمس، کاردوخ، کاروان، کتاب زمان، کتاب ژیرا، کتاب سرای دانشجو، کتاب سرای سنندج، کتاب سرو سنندج، کتاب شهر، کتاب مولوی کرد سقز، کتاب نالی، کتاب نوین، کتاب نیشتمان، کتاب هفت، کتابزون، کتابسرای الوان، کتابسرای امید، کتابسرای اندیشه، کتابسرای اندیشه، کتابسرای روشنبیر، کتابسرای قلم، کتابسرای نگاه، کتابفروشی زانست و کتیبی مانگ.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان با بیان اینکه 7 درصد از کل فروش زمستانه کتاب 99 متعلق به کتابفروشی های کردستان است، اضافه نمود: از زمان شروع اجرای این طرح در استان تا به این لحظه 11 هزار و 151 جلد کتاب به ارزش 10 میلیارد و 991 میلیون و 77 هزار و 424 ریال به فروخته شده است.

همه فعالان عرصه کتاب به این نکته واقف اند که کتاب کلید گنج دانایی و آگاهی است و اگر امروز مخزنی برای فهم و دانش وجود دارد، کلید آن در دست اهالی کتاب است. علیرغم گسترش فناوری های نوین و فضای مجازی در جامعه و وجود تکنولوژی در همه عرصه ها همچنان کتاب حرف اول را در انتقال تجارب و تمدن بشری از نسلی به نسل دیگر می زند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1587

به "کتابخوان ها در زمان اجرای طرح های فصلی تهیه منابع گرانتر را ترجیح می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخوان ها در زمان اجرای طرح های فصلی تهیه منابع گرانتر را ترجیح می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید