کشف یک شهر 3 هزار ساله در مصر

به گزارش مجله شرقیا، بقایای یک شهر باستانی سه هزار ساله باقیمانده از دوران آمنهوتپ سوم، در اُقصُر مصر کشف شد.

کشف یک شهر 3 هزار ساله در مصر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، گروهی از باستان شناسان یک شهر باستانی با قدمت سه هزار سال را در زیر شن های ساحل غربی شهر اقصر در مصر کشف کردند که طلوع آتون (قرص خورشید) یا The Rise of Aten نام دارد و عظیمترین شهر اداری و صنعتی در دوران امپراطوری مصر بوده است.

به گفته زاهی حواس باستان شناس برجسته مصری و سرپرست تیم اکتشاف، این شهر باستانی به دوران فرمانروایی آمنهوتپ سوم نهمین فرعون از سلسله هجدهم مصر باستان تعلق دارد که از سال 1391 تا 1353 قبل از میلاد در مصر حکمرانی می کرد.

بتسی برایان استاد مصرشناسی دانشگاه جان هاپکینز با انتشار بیانیه ای از کشف این شهر گمشده به عنوان اولین کشف باستان شناسانه مهم پس از پیدا شدن آرامگاه توت عنخ آمون، یازدهمین فرعون مصر باستان، یاد کرد.

عملیات کاوش در این منطقه در سال 2020 شروع شد و تیم باستان شناسی در چند هفته به خشت خام رسید. با ادامه حفاری ها، باستان شناسان در کمال شگفتی دریافتند در آستانه بیرون کشیدن یک شهر عظیم از دل خاک قرار دارند. اگرچه این شهر هزاران سال زیر زمین مدفون بود اما نسبتا دست نخورده باقی مانده و چارچوب کامل خانه ها و اتاق هایی پر از ابزار زندگی روزمره از آن کشف شده است. به گفته حواس، خیابان های این شهر با خانه هایی احاطه شده است که ارتفاع دیوار بعضی از آنها به 10 فوت (3 متر) نیز می رسد.

باستان شناسان در این شهر حلقه، تکه های جواهر، سفال های رنگی و یک نانوایی عظیم مجهز به تنور و سفال های مخصوص نگهداری از نان کشف کردند که با توجه به ابعاد آن برای تامین غذای حجم بالایی از کارگران و کارمندان مورد استفاده قرار می گرفته است.

تا به امروز تنها هفت ماه از عملیات حفاری در این منطقه می گذرد و هنوز چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارد. برایان می گوید کشف این شهر از زندگی مصریان باستان در دوره ای که این امپراتوری غرق در ثروت بود، یک دید اجمالی به دست می دهد.

پس از سال ها بی ثباتی سیاسی نشات گرفته از انقلاب سال 2011 در مصر که به صنعت گردشگری این کشور ضربه سختی زد، مقامات مصر در تلاشند با تبلیغ میراث باستانی خود گردشگر ها را به خاک کشورشان برگردانند.

به همین دلیل، هفته گذشته بقایای 22 فرعون مومیایی شده طی مراسمی ویژه موسوم به رژه طلایی از خیابان های قاهره به موزه ملی تمدن مصر منتقل شد. جسد مومیایی شده آمنهوتپ سوم و همسرش، شهبانو تیه، نیز از شرکت کنندگان در این رژه تشریفاتی بودند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1597

به "کشف یک شهر 3 هزار ساله در مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک شهر 3 هزار ساله در مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید