آلودگی هوای تهران علی رغم کاهش ترددها نشان دهنده مدیریت ناکارآمد است

به گزارش مجله شرقیا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که آلودگی هوا در شرایطی که ترددها به دلیل شیوع کرونا کاهش یافته نشان می دهد نحوه مدیریت و مقابله با آلودگی هوا بسیار ناکارآمد است و نیازمند راهکاری جدی است.

آلودگی هوای تهران علی رغم کاهش ترددها نشان دهنده مدیریت ناکارآمد است

مجتبی رضاخواه در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ما نیازمند انجام اقداماتی در میان مدت و طولانی مدت برای حل مشکل آلودگی هوای تهران هستیم تا میزان آلاینده ها به حد قابل قبولی برسد و این امر نیازمند یک هدف گذاری مثلا در یک بازه 10 ساله است که براین اساس هر سال 10 درصد نسبت به سال قبل مشکل آلودگی هوا و شاخص آلودگی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: اولین قدم در این زمینه هدف گذاری است. اگر ما به درستی هدف گذاری کنیم ابتدا باید منابع آلودگی درست تشخیص داده گردد یعنی بدانیم چند درصد از آلودگی مربوط به خودروهای سواری، حمل و نقل عمومی، حمل و نقل مربوط به ساخت وساز، کارخانه ها و واحدهای تولیدی تهران و اطراف تهران است در واقع هر کدام از اینها نیازمند ارزیابی است و بعد از آن سیاست گذاری در این زمینه نیز بخشی به مجلس شورای اسلامی و بخشی به حوزه اجرا برمی گردد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مثلا تولید خودروهایی که از یک حدی بیشتر آلایندگی دارند باید ممنوع گردد و در این راستا نیاز است که طرحی یا لایحه ای در مجلس شورای اسلامی مطرح گردد و این امر به قانون تبدیل گردد یا برای کارخانجاتی که خودروهای حمل و نقل عمومی می سازند استانداردی معین گردد. در همه دنیا یک هدف گذاری انجام می گردد که چقدر مصرف سوخت خودروها پایین بیاید. طبیعی است آلودگی هوا هم کاهش می یابد. ما نیز در کشورمان نیازمند قانون گذاری و برنامه ریزی هستیم.

رضاخواه ادامه داد: تا حدی می گردد موتورهای بنزینی را بهینه کرد و بعد از آن ما باید به سراغ تولید خودروهای هیبریدی و برقی برویم یا برای انتقال کارخانه های آلاینده در شهرهای بزرگ برنامه ریزی کنیم. همچنین باید قوانین معینی برای کاهش آلودگی هوا وضع کنیم و برای عدم اجرای این قوانین هم مجازات معین کنیم به این نحو می توانیم نحوه مدیریت اجرایی کشور را به سمت تخصصی شدن سوق دهیم این کمک می کند افراد شایسته به سمت های مدیریتی منصوب شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این که برنامه ریزی کوتاه مدت برای حل مشکل آلودگی هوا به عهده دستگاه اجرایی و برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت نیازمند مشارکت مجلس شورای اسلامی است، ادامه داد: شیوع کرونا و کاهش سفرهای درون شهری نشان می دهد مشکل آلودگی بسیار جدی است. علی رغم کاهش تردد و سفرها همچنان آلودگی هوا را شاهد هستیم و این مشکل راهکاری جدی می طلبد. البته نیازمند آمار معینی هستیم که مثلا ترددها در مهرماه امسال چقدر کاهش یافته است که علی رغم آن آلودگی تغییر نکرده است. این موضوع به برنامه ریزی جدی نیاز دارد.

رضاخواه در پایان شرح داد: کرونا نشان داد نحوه مدیریت آلودگی هوا بسیار ناکارآمد است زیرا اکنون مدارس اغلب تعطیل هستند اما با این حجم از کاهش تردد باز هم روزهای آلوده تری را تجربه می کنیم و این نشان می دهد اگر در سال های گذشته گاهی هوا تمیزتر شده به خاطر بارش باران و پدیده های طبیعی بوده و اگر این پدیده ها به کمک ما نیایند شرایط همین است که شاهد آن هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1323

به "آلودگی هوای تهران علی رغم کاهش ترددها نشان دهنده مدیریت ناکارآمد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوای تهران علی رغم کاهش ترددها نشان دهنده مدیریت ناکارآمد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید