آیا امکان انتقال ویروس کرونا در فضای باز وجود دارد؟

به گزارش مجله شرقیا، به نظر پژوهشگران ابتلا در محیط باز بعید نیست، اما احتمال آن اندک است، زیرا هوای باز ویروس ها را پراکنده و به تبخیر سریع ذرات مایع یا قطرات کوچکی که هنگام تنفس یا حرف زدن از دهان خارج می شود کمک می کند.

آیا امکان انتقال ویروس کرونا در فضای باز وجود دارد؟

در حالی که خطر ابتلا به ویروس کرونا در محیط های بسته کاملا معین است، در شرایط قرنطینه تماسی که معمولا با دوستان خود داریم محدود به دیدار هنگام ورزش یا پیاده روی در فضای باز است.

اما وقتی با یک دوست خود قدم می زنید خطر ابتلا چه قدر است؟ و آیا ویروس کرونا از دونده ها در خیابان یا کسانی هم که برای فرار از باران در یک ایستگاه اتوبوس پناه گرفته اند، به ما منتقل می شود؟

چه چیزی باعث امنیت بیشتر در فضای باز می شود؟

به نظر پژوهشگران ابتلا در محیط باز بعید نیست، اما احتمال آن اندک است، زیرا هوای باز ویروس ها را پراکنده و به تبخیر سریع ذرات مایع یا قطرات کوچکی که هنگام تنفس یا حرف زدن از دهان خارج می شود کمک می کند. علاوه بر این اشعه ماورا بنفش خورشید هم ویروسی را که در فضای باز است از بین می برد.

اما حتی در فضای باز هم موارد معدود انتقال بیماری مشاهده شده است. بررسی اجرا شده در چین حاکی است که اگر دو نفر 15 دقیقه رو در رو صحبت کنند همین ارتباط برای انتقال ویروس کافی است؛ بنابراین خطر در فضا باز کم است، اما صفر نیست.

چقدر فاصله با دیگران داشته باشید؟

اگر کسی به ویروس آلوده شده باشد و حتی علامتی هم نداشته باشد، با بازدم خود و به خصوص سرفه کردن ویروس را پراکنده می کند.

ویروس ها با ذرات مایع هنگام تنفس یا سرفه و عطسه منتشر می شوند. البته بیشتر آن ها سریع روی زمین می افتند، اما اگر فاصله بین دو نفر کمتر از 2 متر باشد، می توانند به چشم، بینی یا دهان طرف مقابل برسند؛ بنابراین توصیه این است که اگر فاصله شما با کسی اینقدر نزدیک است، رو در روی او نایستید و با او صحبت نکنید.

همچنین فرد آلوده ذرات کوچکتری به نام آئروسل را آزاد می کند.

در داخل خانه یا یک محیط بسته، این ها می توانند در هوا جمع شده و خطرناک باشند، اما در محیط باز، معمولا به سرعت پراکنده می شوند.

چه مدت با دیگران هستید؟

عبور از کنار عابران در خیابان یا آهسته دویدن از کنار یک فرد دیگر به معنی آن است که شما حدبیشتر برای چند ثانیه به هم نزدیک هستید و بعید به نظر می رسد که برخورد های زودگذر برای رسیدن تعداد کافی ویروس به شما کافی باشد.

پروفسور کات نواکس، از مشاوران دولت بریتانیا در یک اظهار نظر شخصی می گوید که ما نمی خواهیم مردم از عبور از کنار یکدیگر در خیابان هم وحشت داشته باشند.

او می گوید باید کسی درست روبروی شما سرفه کند و شما هم در همان لحظه هوا را استنشاق کنید تا مبتلا شوید. اما او هشدار می دهد که اگر دوستانی برای مدتی طولانی حتی در فضای باز همراه هم باشند ممکن است با خطر انتقال ویروس روبرو شوند.

او می گوید دویدن در کنار کسی یا پیاده روی پشت سر او برای 20 دقیقه یا بیشتر که البته با دم و بازدم همراه است، ممکن است مشکل آفرین باشد. این کارشناس می افزاید: واقعیت ناراحت کننده این است که بزرگترین خطر برای شما تماس با افرادی است که می شناسید.

خطر ابتلا در خارج از خانه چیست؟

کارشناسان دریافته اند که خطر انتقال ویروس در فضا های کاملاً باز کم است، اما آن ها نگران ابتلا در محل های پر ازدحام و تاحدودی محصور هستند، یعنی مکان هایی مانند مانند غرفه های بازار یا زیرپناه ایستگاه اتوبوس.

زیرا زمانی که هوا ساکن باشد، ویروس می تواند برای مدتی در فضا بماند. به همین دلیل مشاوران دولت استفاده از ماسک در در محیط هایی مانند پیاده رو های باریک یا صف های شلوغ را هم توصیه می کنند.

آیا امکان ابتلا از طریق نیمکت پارک (یا سایر سطوح) وجود دارد؟

اگر فرد آلوده داخل دست خود سرفه و سپس آن را روی یک سطح دیگر پاک کند، ممکن است ویروس ساعت ها در آنجا زنده بماند. کارشناسان در ایالات متحده ویروس را روی دسته سطل های زباله و دکمه های چراغ عبور عابر پیاده یافته اند.

آن ها معتقدند که تماس با این سطوح ممکن است منجر به شیوع بیماری شود اگرچه خطر انتشار ویروس از طریق تماس با فضای باز سطوح در مقایسه با سایر راه ها نسبتا کم است. اما در زمستان ویروس ممکن است در فضای باز بیشتر دوام داشته باشد، زیرا این ویروس در دمای پایین رشد می کند و این ممکن است یکی از دلایل شیوع آن در کارخانه های تولید گوشت سرد باشد.

موضوع دیگر این است که زمستان فصلی است که در زمستان و هنگام آبریزش بینی، شخص گاه بینی خود را با دست پاک می کند که احتمال آلودگی سطوحی را که به آن دست می زند افزایش می دهد. با این حال، بسکمک از کارشناسان فکر می کنند که میزان ویروسی که به این روش ممکن است روی سطحی باقی بماند کم است و طی یک یا دو ساعت پراکنده می شود.

پروفسور امانوئل گلدمن، استاد دانشگاه راتگرز می گوید احتمال انتقال از طریق سطوح بیجان وجود دارد، اما بسیار کم است.

خطر کجا بیشتر است؟

تمام شواهد حاکی از آن است که بیشتریت قریب به اتفاق موارد انتقال ویروس کرونا در داخل خانه و سایر اماکن بسته اتفاق می افتد.

این ویروس از طریق تماس انسان با انسان منتقل می شود به ویژه هنگامی که افراد برای مدت طولانی در کنار هم باشند. به این ترتیب، ویروس می تواند از چند طریق منتقل شود.

ذرات مایع حامل ویروس هنگام سرفه، عطسه، حرف زدن و تنفس می تواند روی افراد نزدیک قرار بگیرند و یا سطوحی را که دیگران لمس می کنند آلوده کنند. حتی اگر اتاق خالی هم باشد ممکن است ذرات آلوده در هوا جمع شده و بعدا استنشاق شود؛ و در محیط خانه، احتمال وقوع همه این ها وجود دارد و به همین دلیل است که ابتلای یک عضو خانواده به سرعت دیگران را مبتلا می کند و دید و بازدید ها نیز باعث انتقال گسترده تر ویروس می شود.

منبع: فرادید
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: sharghia.ir شناسه مطلب: 1454

به "آیا امکان انتقال ویروس کرونا در فضای باز وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا امکان انتقال ویروس کرونا در فضای باز وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید